Artur Rakowski - Po męsku o zdrowiu

Alergia na sierść. Czy alergik może mieć zwierzaka?

Czy mały alergik może mieć zwierzaka? Alergia na sierść zwierząt.

Dziecko czy zwierzę? Co wybrać? Wiem… brzmi kusząco 😉 A tak całkiem serio, w większości przypadków nie musisz w ogóle wybierać. Tak! Alergia na sierść zwierząt to nie wyrok! Problem z roku na rok rośnie, bo dla przykładu, w Europie na początku lat 90. na sierść kota diagnozowano u 10% społeczeństwa, natomiast przed rokiem 2010 – już u 25%. W tym wpisie zaprezentuję ci dlaczego pozbywanie się zwierzaka, ze względu na alergię na sierść, nie jest konieczne. Pokażę Ci także co możesz realnie zrobić, by ograniczyć objawy alergii u dziecka, i tym samym zachować wszystkie “młode” w domu 🙂

 • Alergia nie jest spowodowana obecnością zwierzaka, samą w sobie. Jest to alergia na sierść i naskórek zwierząt. Jest się ich bardzo ciężko pozbyć. Alergeny pochodzenia zwierzęcego bytują praktycznie wszędzie.
 • Objawy alergii na sierść, u dzieci dotykają skórę, nos, oczy i układ oddechowy.
 • Leczenie alergii na sierść odbywa się w podobny sposób jak w przypadku alergii wziewnych, głównie z wykorzystaniem leków antyhistaminowych.
 • Chcąc pozostawić zwierzaka w domu, mimo występowania alergii u dzieci, należy w pierwszej kolejności zadbać o czystość, ponieważ alergeny odzwierzęce znajdują się głównie w kurzu. Warto również wspomóc się oczyszczaczem powietrza.

Z tego artykułu dowiesz się:

Alergia na zwierzaka? Nie do końca.

Paradoksalnie możecie nie mieć zwierzaka w domu, a Twoje dziecko może mieć na nie alergie. Dzieje się tak, bo to nie obecność zwierzaka sam w sobie wywołuje alergie u dzieci. To co alergizuje to sierść i naskórek domowych pupili. Co ciekawe:

Sierść i naskórek zwierząt domowych to obok roztoczy kurzu domowego najważniejsza grupa alergenów całorocznych.

Alergeny pochodzenia zwierzęcego bytują głównie w kurzu domowym i znajdują się na podłogach, a także na meblach, materacach, itd. I istnieje błędne przekonanie, że alergenów odzwierzęcych jest łatwiej unikać niż kurzu czy pyłków, jednak badania nie pozostawiają złudzeń. Alergeny zwierzęce mogą znajdować się dosłownie wszędzie, co potwierdzano badając próbki kurzu z komunikacji miejskiej czy centrów handlowych. Znajdowały się one również w kurzu z mieszkań, w których nigdy nie było żadnego zwierzaka.

Czytaj także: Syndrom chorego budynku – dlaczego możemy chorować przez własny dom.

alergia na psa u dziecka

Kichanie “na zdrowie”? Objawy alergii na sierść

Objawy alergii na sierść zwierząt u dzieci są dość charakterystyczne i manifestowane w tak spektakularny sposób, że niemal nie sposób ich przeoczyć. Co obrywa, gdy dziecko ma alergie na sierść zwierząt? To:

 • skóra,
 • nos,
 • oczy,
 • układ oddechowy.

Ze strony skóry mamy zazwyczaj do czynienia z pokrzywką lub uporczywym świądem. Ale zdarza się, że pojawia się także rumień. Jeśli chodzi o nos, to wodnistego kataru można nawet nie nadążać podcierać, a kichanie idzie seriami. Dzieciaki reagując alergicznie na sierść mają również załzawione i zaczerwienione oczy. A jednymi z bardziej uciążliwych i realnie zagrażających życiu są objawy ze strony układu oddechowego. Dziecko może dostać napadu kaszlu, mieć świszczący oddech, a nawet (o zgrozo!) – problemy z oddychaniem.

Alergia na sierść – czy pozbywać się pupila?

Jak napisałem wyżej, to w kurzu tkwi główny problem. On jest największym nośnikiem zwierzęcych alergenów. Więc jeśli chcesz zachować zwierzaka w domu, a równocześnie niwelować objawy alergii u swojego malucha, w pierwszej kolejności postaw na walkę z kurzem. Czyli posprzątaj chatę. Dobrze byłoby też pozbyć się wszelkich tkanin: tapicerowanych mebli, materiałowych zasłon, narzut na łóżka i dywanów, ale także wykładzin. Zamiast tego warto postawić na powierzchnie łatwe do zmywani na mokro. Dobrze byłoby też zaopatrzyć się w odkurzacz z filtrem HEPA.

No i sypialnia! Staraj się dbać, by zwierzak nie przebywał w pomieszczeniu, w którym będą spały dzieci. Sen dzieci to ok. 1/3 ich doby, więc ograniczając kontakt zwierzaka z pokojem nocnego wypoczynku, ograniczamy tym samym ryzyko bodźcowania jego alergenami.

Czy zwierzę zawsze może zostać?

Alergie są różne. Jeśli u dziecka zdiagnozowano ostrą odmianę alergii, astmy czy atopii, nie ryzykował bym. W przypadku skrajnych reakcji alergicznych, życie pod jednym dachem ze zwierzakiem może tylko zaostrzyć objawy. A te mogą prowadzić nawet do sytuacji zagrażających życiu

Wówczas jedynym rozwiązaniem może okazać się poszukanie naszemu pupilowi innej rodziny, innego miejsca… 🙁

Czytaj także: Podróż z alergikiem – jak ulżyć dziecku.

alergia na kota u dziecka

Alergia na sierść – leczenie

W leczeniu alergii zazwyczaj wykorzystuje się te same leki. Tak samo jest w przypadku alergii na sierść zwierząt. W przypadku alergii na sierść zwierząt, alergolog przepisze naszemu maluchowi leki przeciwhistaminowe, wziewne i donosowe glikokortykosteroidy, a także leki przeciwhistaminowe i kromony w formie kropli do oczu.

Oczywiście mamy też specyfiki dostępne bez recepty. Są to leki przeciwhistaminowe, w formie tabletek, zawierające:

 • loratadynę,
 • cetyryzynę,
 • desloratadynę,
 • feksofenadynę,
 • lewocetyryzynę.

Warto też postawić na płukanie nosa przy użyciu wody morskiej. Można też sięgnąć o roztwór chlorku sodu, wzbogacony o ektoinę. Jeśli natomiast maluchowi z powodu alergii na sierść dokucza głównie katar, warto pomyśleć o irygacji nosa, ale wówczas należy zachować wskazania co do wieku dziecka.

Natomiast tak gdzie farmakologia nie daje już rady, warto pomyśleć o immunoterapii swoistej, czyli o inaczej, o znanym wszystkim “odczulaniu”.

Sprzęt do zadań specjalnych w walce z alergią na sierść

Co mnie bardzo cieszy, oczyszczacze powietrza coraz częściej goszczą w naszych domach. I jest to świetny sposób na walkę z alergenami.  W tym również z alergenami pochodzącymi od zwierząt. Niektórzy stosują w tym celu jonizatory i ozonatory. Jednak skuteczniejsze są oczyszczacze powietrza z filtrami HEPA. Odnotowuje się w ich przypadku znacznie większą skuteczność w usuwaniu cząstek stałych, w tym również alergenów pochodzenia zwierzęcego.

W wielu pracach naukowych potwierdzono, że zastosowanie oczyszczaczy powietrza w pomieszczeniu, powodowało znaczne zmniejszenie alergenów w powietrzu, a to niosło spore korzyści zdrowotne osobom z alergiami układu oddechowego.

Dlatego jeśli masz w domu małego alergika, zainwestuj w komercyjne oczyszczacze powietrza. A już na pewno niech znajdują się one w miejscu, w którym śpi dziecko.

Czytaj także: Jaki oczyszcza powietrza wybrać?

alergia na zwierzaka

Alergia na sierść – to co z tym zwierzakiem?

Pozbywać się zwierzaka z domu czy nie? Ja odpowiadam nie. Spróbowałbym wszystkich metod, żeby zostawić pupila w domu. Nasze psy i kot, to członkowie naszej rodziny. Więc nie dawałbym za wygraną i walczył do końca. Zwłaszcza, że jak Ci pokazałem, sposobów jest kilka.

Trzymajcie się!

Pozdrawia Was ojciec mieszanego stada 😉

Artur

 

 

Podobne wpisy

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do newslettera

Wszystkie treści przedstawione na arturrakowski.pl mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie autorów. Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.