W ostatnim czasie odkrywam kolejne produkty marki Braun. Zafascynowany historią tego niemieckiego producenta urządzeń codziennego użytku postanowiłem przyjrzeć się kategorii sprzętów medycznych, a zwłaszcza ciśnieniomierzy. Na pierwszy ogień do testów wziąłem najprostszy model automatycznego ciśnieniomierza naramiennego Braun ExactFit 1.
Po rozpakowaniu aparatu przykuł mnie od razu typowo “braunowski” design ciśnieniomierza, który łączy w sobie prostotę i funkcjonalność. Bryła jest niewielka, regularna, a kolorystyka odbiega od nudnej bieli charakterystycznej dla sprzętów medycznych. Pierwsze skojarzenie jakie mi się nasunęło – Braun ExactFit 1 to solidny, prosty ciśnieniomierz dla faceta. Ale czy pierwsze wrażenia obronią się w codziennym użytkowaniu?
Wewnątrz pudełka z ExactFit 1 znajdziesz:
Najniższy z modeli Brauna jest niewielkich rozmiarów. Ale to raczej zaleta, niż wada. Wielu pacjentów szukających dobrego ciśnieniomierza naramiennego szuka sprzętu małego, mobilnego, nie zajmującego dużo miejsca. Często w takich sytuacjach byłem świadkiem, gdy ciśnieniomierz naramienny przegrywał z nadgarstkowym tylko i wyłącznie gabarytami, a kosztem dokładności pomiaru. Tu jednak jest pozytywne zaskoczenie – to najmniejszy i najbardziej zgrabny automatyczny ciśnieniomierz naramienny z jakim miałem do czynienia.
Jeśli mamy niewielką bryłę ciśnieniomierza, to logicznym się wydaje, że wyświetlacz również będzie mniejszych rozmiarów. I tak rzeczywiście jest, ale z małą poprawką na to, że pomimo zmniejszenia wielkości wyświetlacza, jego czytelność jest na świetnym poziomie. Czcionka wypełnia po prostu większą część ekranu, a on sam jest pozbawiony różnych dodatków – np. skali WHO obecnej w większości sprzętów.
Najniższy model ExactFit jest odarty z wszelkich dodatkowych opcji. Nie mamy tu opcji dwóch różnych użytkowników, ciśnieniomierz pamięta tylko jeden ostatni pomiar, nie wyciąga średniej z trzech ostatnich wyników, nie ma powiadowień głosowych, nie ma info o tym czy ciśnienie jest za wysokie. czy za niskie. Nie mamy nawet gniazda dla alternatywnego zasilania sieciowego ( a szkoda!). Dla osoby, która oczekuje tego od ciśnieniomierza może być to powód do rozczarowania, ale z drugiej strony 90% nie korzysta albo nie zwraca uwagi na tego typu udogodnienia.
Choć porównywanie pomiarów na różnych sprzętach mija się z celem, wykonałem poglądowe porównania z jednym z modeli konkurencyjnych, a puls porównałem do odczytu na zegarku biegowym Garmin Forerunner 35. Nie miałem żadnych zastrzeżeń.
Jak przeczytamy w instrukcji “dokładność została przetestowana w chwili produkcji”, a dokładność pomiarów została sprawdzona w badaniach klinicznych zgodnie z wytycznymi ESH (Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego).
Choć to raczej standard, to niestety w przypadku wielu modeli “konkurencyjnych” nie jest do końca oczywiste. Choć sprzęt jest okrojony z dodatkowych funkcji, to widać, że producent postawił przynajmniej na bardzo precyzyjny pomiar.
Jak na Brauna przystało ciśnieniomierz jest solidnie wykonany, plastiki są wysokiej jaości, obudowa nie trzeszczy. Pomimo niewielkich rozmiarów ExactFit waży stosunkowo sporo, co w mojej opinii świadczy też o jakości zastosowanych materiałów. To samo tyczy się mankietu dołączonego do ciśnieniomierza – rzepy mocno trzymają się przedramienia, a sam materiał jest miękki, wygodny i trwały.
Model ExactFit 1 nawiązuje do prostej i minimalistycznej stylistyki Brauna i to może się podobać. Dostępne są dwie wersje kolorystyczne – biało/czerwona i czarno/granatowa.
Za najniższy model Brauna przyjdzie nam zapłacić ok. 130 zł. To dużo czy mało? To zależy…Oczywiście w tej cenie znajdziemy ciśnieniomierze , które będą posiadały więcej funkcji. Rodzi się jednak pytanie – czy z tych funkcji kiedykolwiek skorzystamy. Jeśli na Brauna spojrzymy z innej strony jako na sprzęt prosty i solidny z wiarygodnym pomiarem – cena może wydawać się już dla nas łaskawsza w odbiorze.
Podsumowanie
Braun ExactFit 1 to prosty w obsłudze, ale dokładny ciśnieniomierz naramienny. Choć pozbawiony jest wielu dodatkowych funkcji, to producent w tym modelu postawił przede wszystkim na ergonomię, jakość pomiaru i wiarygodność wyników. Boli troszkę brak etui oraz brak gniazda do zasilania sieciowego.
Cena
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wybrać ciśnieniomierz na miarę własnych potrzeb to zapraszam do lektury poniższego wpisu:
Jak wybrać ciśnieniomierz? + cenne wskazówki
Zerknij również na inne moje testy sprzętów – znajdziesz je w specjalnej kategorii #arturtestuje (klik-klik)
Mam dla Ciebie też świetną wiadomość. Jeśli dajesz wiarę moim analizom i recenzjom sprzętu, to mamm dla Ciebie dwa specjalne kody rabatowe do wykorzystania na zakupy w sklepie Vitammy.pl oraz Novamed.pl