Artur Rakowski - Po męsku o zdrowiu

#arturtestuje Braun ExactFit 1

#arturtestuje Braun ExactFit 1

Czy BraunExactFit 1 jest dobrym ciśnieniomierzem?

W ostatnim czasie odkrywam kolejne produkty marki Braun. Zafascynowany historią tego niemieckiego producenta urządzeń codziennego użytku postanowiłem przyjrzeć się kategorii sprzętów medycznych, a zwłaszcza ciśnieniomierzy. Na pierwszy ogień do testów wziąłem najprostszy model automatycznego ciśnieniomierza naramiennego Braun ExactFit 1.

Braun ExactFit 1- pierwsze wrażenia

Po rozpakowaniu aparatu przykuł mnie od razu typowo “braunowski” design ciśnieniomierza, który łączy w sobie prostotę i funkcjonalność. Bryła jest niewielka, regularna, a kolorystyka odbiega od nudnej bieli charakterystycznej dla sprzętów medycznych. Pierwsze skojarzenie jakie mi się nasunęło – Braun ExactFit 1 to solidny, prosty ciśnieniomierz dla faceta. Ale czy pierwsze wrażenia  obronią się w codziennym użytkowaniu?

Braun ExactFit 1- co znajdziesz w opakowaniu?

Wewnątrz pudełka z ExactFit 1 znajdziesz:

 • naramienny, automatyczny aparat do mierzenia ciśnienia krwi
 • mankiet uniwersalny
 • 4 baterie AA
 • instrukcja użytkowania

Moja opinia o ciśnieniomierzu Braun Exactfit1

Braun ExactFit 1 – wygoda użytkowania

Braun ExactFit 1 – niewielkie, poręczne rozmiary

Najniższy z modeli Brauna jest niewielkich rozmiarów. Ale to raczej zaleta, niż wada. Wielu pacjentów szukających dobrego ciśnieniomierza naramiennego szuka sprzętu małego, mobilnego, nie zajmującego dużo miejsca. Często w takich sytuacjach byłem świadkiem, gdy ciśnieniomierz naramienny przegrywał z nadgarstkowym tylko i wyłącznie gabarytami, a kosztem dokładności pomiaru. Tu jednak jest pozytywne zaskoczenie – to najmniejszy i najbardziej zgrabny automatyczny ciśnieniomierz naramienny z jakim miałem do czynienia.

Braun Exact Fit 1 – czytelny ekran

Jeśli mamy niewielką bryłę ciśnieniomierza, to logicznym się wydaje, że wyświetlacz również będzie mniejszych rozmiarów. I tak rzeczywiście jest, ale z małą poprawką na to, że pomimo zmniejszenia wielkości wyświetlacza, jego czytelność jest na świetnym poziomie. Czcionka wypełnia po prostu większą część ekranu, a on sam jest pozbawiony różnych dodatków – np. skali WHO obecnej w większości sprzętów.

Braun Exact Fit 1 – maksimum prostoty

Najniższy model ExactFit jest odarty z wszelkich dodatkowych opcji. Nie mamy tu opcji dwóch różnych użytkowników, ciśnieniomierz pamięta tylko jeden ostatni pomiar, nie wyciąga średniej z trzech ostatnich wyników, nie ma powiadowień głosowych, nie ma info o tym czy ciśnienie jest za wysokie. czy za niskie. Nie mamy nawet gniazda dla alternatywnego zasilania sieciowego ( a szkoda!). Dla osoby, która oczekuje tego od ciśnieniomierza może być to powód do rozczarowania, ale z drugiej strony 90% nie korzysta albo nie zwraca uwagi na tego typu udogodnienia.

Braun ExactFit1 ma mały, ale czyelny ekran.

Braun ExactFit 1- wiarygodność pomiaru

Choć porównywanie pomiarów na różnych sprzętach mija się z celem, wykonałem poglądowe porównania z jednym z modeli konkurencyjnych, a puls porównałem do odczytu na zegarku biegowym Garmin Forerunner 35. Nie miałem żadnych zastrzeżeń.

ExactFit 1 – wiarygodność potwierdzona badaniami

Jak przeczytamy w instrukcji “dokładność została przetestowana w chwili produkcji”, a dokładność pomiarów została sprawdzona w badaniach klinicznych zgodnie z wytycznymi ESH (Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego).

Choć to raczej standard, to niestety w przypadku wielu modeli “konkurencyjnych” nie jest do końca oczywiste. Choć sprzęt jest okrojony z dodatkowych funkcji, to widać, że producent postawił przynajmniej na bardzo precyzyjny pomiar.

Braun Exact Fit 1 – jakość tworzyw

Jak na Brauna przystało ciśnieniomierz jest solidnie wykonany, plastiki są wysokiej jaości, obudowa nie trzeszczy. Pomimo niewielkich rozmiarów ExactFit waży stosunkowo sporo, co w mojej opinii świadczy też o jakości zastosowanych materiałów. To samo tyczy się mankietu dołączonego do ciśnieniomierza – rzepy mocno trzymają się przedramienia, a sam materiał jest miękki, wygodny i trwały.

Braun Exact Fit 1 – wygląd

Model ExactFit 1 nawiązuje do prostej i minimalistycznej stylistyki Brauna i to może się podobać. Dostępne są dwie wersje kolorystyczne – biało/czerwona i czarno/granatowa.

Braun ExactFit 1 – cena

Za najniższy model Brauna przyjdzie nam zapłacić ok. 130 zł. To dużo czy mało? To zależy…Oczywiście w tej cenie znajdziemy ciśnieniomierze , które będą posiadały więcej funkcji. Rodzi się jednak pytanie – czy z tych funkcji kiedykolwiek skorzystamy. Jeśli na Brauna spojrzymy z innej strony jako na sprzęt prosty i solidny z wiarygodnym pomiarem – cena może wydawać się już dla nas łaskawsza w odbiorze.

Podsumowanie

Braun ExactFit 1 to prosty w obsłudze, ale dokładny ciśnieniomierz naramienny. Choć pozbawiony jest wielu dodatkowych funkcji, to producent w tym modelu postawił przede wszystkim na ergonomię, jakość pomiaru i wiarygodność wyników. Boli troszkę brak etui oraz brak gniazda do zasilania sieciowego.

Skrót testu

Braun ExactFit 1 – wygoda użytkowania

 • niewielkie rozmiary – w pełni automatyczny, naramienny ciśnieniomierz, a wielkością nie odbiega od nadgarstkowego. Duży plus dla ludzi ceniących mobilność.
 • czytelny ekran – pomimo małego wyświetlacza czcionka jest zaskakująco dobrze czytelna. 
 • prostota – ma tylko te funkcje, których najczęściej używamy, bez zbędnych fajerwerków 
 • brak etui – przydałoby się bardzo
 • brak gniazda zasilania sieciowego – co jest dla mnie niezrozumiałe:(

Braun ExactFit 1 – wiarygodność pomiaru

 • kliniczna – wiarygodność została potwierdzona klinicznie

Braun ExactFit 1 – jakość tworzyw

 • dobre plastiki – jak na Brauna przystało pomimo budżetowej wersji ciśnieniomierza nie ma się do czego przyczepić, jeśli chodzi o jakość tworzyw
 • rzepy bardzo solidnie trzymają mankiet na ramieniu 

Braun ExactFit 1 – wygląd

 • ok – kwestia gustu, ale mnie się podoba prosta stylistyka nawiązująca do najlepszych lat Brauna

Cena

 • stosunkowo wysoka – 130 zł za podstawowy sprzęt to trochę dużo, no chyba, że szukamy solidnego, a nie wystrzelonego modelu – to w tedy cena jest OK.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wybrać ciśnieniomierz na miarę własnych potrzeb to zapraszam do lektury poniższego wpisu:

Jak wybrać ciśnieniomierz? + cenne wskazówki

Zerknij również na inne moje testy sprzętów – znajdziesz je w specjalnej kategorii #arturtestuje (klik-klik)

Mam dla Ciebie też świetną wiadomość. Jeśli dajesz wiarę moim analizom i recenzjom sprzętu, to mamm dla Ciebie dwa specjalne kody rabatowe do wykorzystania na zakupy w sklepie Vitammy.pl oraz Novamed.pl

Podobne wpisy

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do newslettera

Wszystkie treści przedstawione na arturrakowski.pl mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie autorów. Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.