Artur Rakowski - Po męsku o zdrowiu

#arturtestuje Vitammy Next 5

#arturtestuje Vitammy Next 5

vitammy next 5 testy opinieZachęcony dobrymi wynikami testu szczoteczek sonicznych Vitammy postanowiłem dalej eksplorować tą markę. Z racji tego, że regularnie mierzę sobie ciśnienie krwi w ramach profilaktyki zamieniłem dotychczas używany ciśnieniomierz Braun Exactfit1 na model Vitammy Next 5.

 

#arturtestuje Vitammy Next 5 – pierwsze wrażenia

Ciśnieniomierz zapakowany w worek do przechowywania w kolorze morskim. Sama bryła ciśnieniomierza nie wyróżnia się od innych dostępnych na rynku ciśnieniomierzy, no może poza właśnie biało-morską stylistyką – biały korpus + morskie przyciski. Wygląda to ładnie.

Moje uwagę przykuł mankiet, który jest zaskakująco miękki i przyjemny w dotyku. Od razu założyłem go na ramię, podłączyłem do korpusu i rozpocząłem pomiar.

#arturtestuje Vitammy Next 5 – wygoda użytkowania

Dopasowanie mankietu

W niektórych modelach ciśnieniomierzy pomiar może być bolesny. Każdy ma inną wrażliwość, ale nieprzyjemne doznania w czasie pomiaru mogą odruchowo wywoływać delikatny niepokój i zawyżać wynik. Mankiet  jest pompowany regularnie, cicho i ucisk jest w sam raz. Dodatkowo miły w dotyku materiał mankietu łagodzi doznania w czasie pomiaru.

Komunikaty głosowe

Przed pomiarem nie czytałem instrukcji, więc nie wiedziałem, że ciśnieniomierz generuje komunikaty głosowe. Po wciśnięciu przycisku „START” ciśnieniomierz instruuje osobę mierzącą jaką pozycję zająć i przypomina, by nie rozmawiać. Ta szczególna opcja jest świetna, bo sam gdy mierzę pacjentom ciśnienie w aptece zawsze o tym mówię, a tu ciśnieniomierz mnie wyręcza i buduje dobre nawyki pomiaru. Mała rzecz, a cieszy.

W czasie pomiaru z ciśnieniomierza wydobywa się spokojna muzyka! Tak muzyka – przyznam szczerze, że pierwszy raz się spotykam z taką opcją. Dobry pomysł, żeby niwelować syndrom białego fartucha poprzez łągodzenie napięcia.

Sam mam taki nawyk, że obserwuję wzrastające cyferki na wyświetlaczu ciśnieniomierza w czasie pompowania mankietu, bo pozwala to ocenić czy wynik będzie wysoki czy niski. To głupi nawyk, bo odczuwam wtedy delikatny stresik. Vitammy Next 5 i jego muzyczka skutecznie odciągała moją uwagę 😉

Głosowa interpretacja wyniku

Na koniec pomiaru wbudowany lektor podaje wartość ciśnienia krwi i dodatkowo informuje czy ciśnienie jest prawidłowe według standardów WHO. To też przydatna opcja, bo większość myśli, że dobre ciśnienie to ksiażkowe 120/80, a przecież 129/84 to jeszcze ciśnienie normalne, a 139/89 normalne wysokie. Zaczynamy się martwić tak naprawdę powyżej 140/90.

Vitammy Next 5 – wiarygodność pomiaru + przydatne funkcje

Ciśnieniomierz Vitammy Next 5 ma funkcję wykrywania arytmii, opcję wyciągania średniej z 3 następujących po sobie wyników, a także funkcję wykrywania pozycji mankietu, która stoi na straży właściwego przygotowania do pomiaru. Dla mnie to jest bardzo ważna zaleta, bo takie detale odróżniają Next 5 od tanich marketowych ciśnieniomierzy.

Zasilanie bateryjne + zasilacz

Ciśnieniomierz jest zasilany 4x bateriami AAA. Bardzo fajną opcją jest zastosowanie dodatkowego gniazda USB – dzięki czemu możesz używać ciśnieniomierza zasilając go zwykłym zasilaczem sieciowym z wtyczką MicroUsb (5V DC/1A), który każdy z nas ma w domu, bo to nic innego jak ładowarka do telefonu. Nie ma więc potrzeby dokupowania dodatkowego zasilacza, wydawania kasy i zagracania domu kolejnymi elektro-śmiećmi.

Udogodnienia dla seniorów i niepełnosprawnych

Używając Next 5 doszedłem do wniosku, że to fajny sprzęt dla seniorów i osób niepełnosprawnych np. niedowidzących. Bo mamy tu komunikaty głosowe i bardzo czytelny ekran LCD o wysokim kontraście.

Vitammy Next 5 – pamięć wyników

Ciśnieniomierz pamięta aż 120 wyników dla każdego użytkownika, a mamy ich dwóch. Więc używając samemu, zakładając jeden pomiar dziennie możemy zapamiętać wyniki 240 z 365 dni w roku. Fajna sprawa, choć ja wolę zapisywać wyniki analogowo. Nie wiem czemu 😉

Vitammy Next5 – design i jakość tworzyw

Tak jak wspominałem sama bryła Next 5 nie wyróżnia się za bardzo poza morską stylistyką. Ale w przypadku jakości plastików muszę powiedzieć, że jest bardzo dobrze. Widziałem ciśnieniomierze prestiżowych marek, w których plastiki były tanie i trzeszczały. Tu jakość plastików jest jak u flagowców. Jestem pedantem, więc lubię się do czegoś przyczepić – w tym przypadku moją satysfakcję dopełniłyby podgumowane przyciski, co zapobiegałoby ścieraniu 😉

Vitammy Next 5 – cena

Za ten sprzęt przyjdzie nam zapłacić…80zł. To bardzo niska cena, jak na ciśnieniomierz. W tej cenie można dostać zazwyczaj “marketówkę” na jakości której szkoda sobie strzępić język. Tu mamy naprawdę kawał dobrego ciśnieniomierza z full opcją za śmieszne pieniądze.

Podsumowanie

Sprzęty Vitammy kojarzą mi się z marką Xiaomi, bo tutaj zawsze jest dobry stosunek ceny do jakości. Vitammy Next 5 ma wszystko co powienien mieć ciśnieniomierz na wypasie – czujnik wykrywania arytmii, wygodny mankiet, wiarygodnośc pomiaru, dopasowanie pozycji mankietu, zasilanie USB, komunikaty głosowe, 2×120 zapamiętanych wyników. Do tego jakość tworzyw jest bardzo dobra i mamy poręczny worek do przechowywania. Chapeau bas za udogodnienia dla niepełnosprawnych np. osób niedowidzących – czytelny, bardzo kontrastowy ekran oraz komunikaty głosowe, które zawsze można wyłaczyć.

Skrót testu Vitammy Next 5

Wygoda użytkowania

 • miękki, przyjemny mankiet o podwyższonym standardzie
 • niebolesne pompowanie mankietu
 • cicha praca
 • komunikaty głosowe + czytelny kontrastowy ekran LCD
 • funkcja wykrywania arytmii
 • funkcja dopasowania mankietu
 • głosowe przygotowanie do pomiaru + głosowa interpretacja wyniku
 • 2 użytkowników po 120 zapamiętanych wyników
 • zasilanie bateryjne + gniazdo na zasilacz MicroUSB
 • poręczny worek do przechowywania

Design i jakość tworzyw

 • standardowa bryła z przyjemną morską kolorystyką
 • bardzo dobrej jakości plastiki
 • mały minus – brak podgumowanych przycisków

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wybrać ciśnieniomierz na miarę własnych potrzeb to zapraszam do lektury poniższego wpisu:

Jak wybrać ciśnieniomierz? + cenne wskazówki

Zerknij również na inne moje testy sprzętów – znajdziesz je w specjalnej kategorii #arturtestuje (klik-klik)

Mam dla Ciebie też świetną wiadomość. Jeśli dajesz wiarę moim analizom i recenzjom sprzętu, to mamm dla Ciebie dwa specjalne kody rabatowe do wykorzystania na zakupy w sklepie Vitammy.pl oraz Novamed.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobne wpisy

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do newslettera

Wszystkie treści przedstawione na arturrakowski.pl mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie autorów. Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.