Artur Rakowski - Po męsku o zdrowiu

Cynk i jego wpływ na płodność

Dzisiaj na tapetę bierzemy cynk – minerał, który niemal z automatu kojarzy nam się z męską płodnością. Sprawdzimy jaką rolę pełni w organizmie, w jakich produktach można znaleźć go najwięcej oraz zweryfikujemy czy rzeczywiście wpływa na poziom testosteronu. To kolejny już wpis z cyklu „Gotowy na start?”- w którym poruszam tematy związane z męskimi staraniami o potomstwo. Koniecznie przeczytaj pierwszy wpis, o tym co wpływa na męską płodność! 

View this post on Instagram

Kiedy A. nie było jeszcze na świecie, temat dzieci👶 był dla mnie zupełną abstrakcją. Choć w codziennej pracy w aptece spotykałem najmłodszych pacjentów, to traktowałem ich przez pryzmat pewnego algorytmu postępowania czy marginesu bezpieczeństwa farmakoterapii💊, którego w przypadku małych dzieci przekroczyć nie można. Nie było w tym ludzkiej empatii, ale zawodowy dystans i rutyna. Nowonarodzony syn 👪zupełnie zmienił moje zawodowe podejście do dzieci. Przede wszystkim zacząłem ich zauważać w aptece, reagować na ich emocje i bacznie obserwować. A. nauczył mnie szacunku do małego człowieka oraz traktowania go absolutnie priorytetowo.📥 Teraz lek recepturowy dla malucha czy sprowadzenie ciężko dostępnego leku zza granicy nie mogą czekać. Wcześniej byłyby jedną z wielu spraw, które oczekują na realizację w ciągu moich 8 godzin pracy. Synu, dziękuję Ci za tą zmianę! #ojciec #tato #tata #instaojcowie #instatata #tatofarmacjaija #instadad #kid #newborn #jestembojestes #rodzinka #razemnajlepiej #family #instamatki #baby #babies #adorable #cute #TagFire #cuddly #cuddle #small #lovely #love #instagood #kid #kids #beautiful #life #sleep

A post shared by Artur Rakowski (@mgr.rakowski) on

Jeden cynk – wiele zastosowań!

Cynk jest jednym z 24 niezbędnych mikroelementów i pełni w organizmie wiele ważnych funkcji.

 • podnosi odporność
 • bierze udział w aktywacji wielu enzymów
 • zmniejsza zachorowalność na infekcje
 • reguluje poziom testosteronu

Cynk i jego źródła

Dużo cynku znajdziesz w:

 • mięsie
 • roślinach strączkowych
 • jajkach
 • ostrygach – już wiesz dlaczego uważane są za afrodyzjak?

Kto jest narażony na jego niedobór?

Cynk  usuwany jest z organizmu z kałem oraz potem. Dlatego bardzo często niedobory cynku dotyczą osób z nadmierną potliwością oraz intensywnie uprawiających sport.

Na swój poziom cynku powinni również zwrócić uwagę wegetarianie i weganie, zwiększając spożycie roślin strączkowych.

Niedobór cynku – jak sprawdzić?

Jeśli zaliczasz się osób z poprzedniego punktu, możesz oznaczyć stężenie cynku w surowicy.

Wiele laboratoriów ma takie badanie w swojej ofercie.

Co zwiększa przyswajanie cynku?

Wchłanianie cynku zwiększa zielona herbata.

Co osłabia jego przyswajanie?

Cynk nie lubi się z żelazem. Jeśli podasz oba składniki na pusty żołądek – wchłanianie cynku spadnie.

Wchłanianie cynku osłabia również teoretycznie magnez i wapń, gdyż korzystają z tego samego transportera w jelicie. Jeśli już musisz przyjąć wszystkie trzy składniki na raz – tutaj odwrotnie niż w przypadku żelaza powinieneś przyjąć je na pusty żołądek. Wtedy jest szansa, że transporter obsłuży dobrze zarówno cynk, magnez i wapń.

Jakie dawki cynku są bezpieczne?

cynk organiczny suplementy cynk

Standardowa profilaktyczna dawka cynku wynosi od 5-10mg. W przypadku dużych niedoborów lekarz może zlecić jego suplementację w dawkach od 25-45mg.

Z cynkiem nie można jednak  przesadzać. Jego nadmiar może prowadzić do niedokrwistości.  Dostarczając go normalnie z pożywieniem nie masz powodów, by martwić się o przedawkowanie. Jednak posiłkując się na co dzień suplementami z cynkiem takie ryzyko jest realne.

Nadmiar cynku wpływa również niekorzystnie na Twój „dobry” cholesterol (HDL) obniżając go. Równocześnie dochodzi wtedy do podwyższenia – tego złego (LDL).

Cynk a płodność

Cynk jest składnikiem większości suplementów dla mężczyzn poprawiających jakość nasienia oraz sprawność seksualną.

Niektórzy nazywają go boosterem testosteronu i uważają za afrodyzjak. No właśnie, ale jak jest w rzeczywistości – działa ten cynk, czy nie działa?

Działa. Ale nie u wszystkich. Cynk podnosi poziom testosteronu  tylko u tych mężczyzn,  którzy mają niedobór tego pierwszego. Przy dużo większych dawkach niż profilaktyczne hamuje działanie aromatazy. Enzym ten odpowiada za przekształcenie męskich androgenów w żeńskie estrogeny. Cynk blokując działanie aromatazy zmniejsza więc stężenie estrogenów, dzięki czemu większa część męskich hormonów…pozostaje męska 😉 w dużym uproszczeniu.

Ciekawostka

Cynk zdaniem wielu osób go suplementujących powoduje dziwne sny. Nie zostało to jednak potwierdzone w badaniach. Zastanawiam co Tobie się przyśni podczas zażywania cynku 😉

Cynk to nie tylko płodność

Miałem skupić się tylko na wpływie cynku na płodność faceta, ale przy okazji napiszę Ci co badania mówią o innych jego właściwościach. Suplementacja cynkiem może:

 1.  zmniejszać objawy depresji – ale tylko u osób, którzy nie przyjmują leków przeciwdepresyjnych. Osoby z depresją, które dobrze reagują na leki mogą sobie podarować suplementację.
 2. redukować objawy trądziku – w dawkach 30-130mg, ale zdaniem badaczy efekty są średnie.
 3. obniżać poziom cukru – taki efekt obserwowano u osób otyłych z niedoborem cynku
 4. zmniejszać brodawki – ale tylko te wirusowe i tylko w przypadku stosowania wysokich dawek (skonsultuj z dermatologiem!)
 5. zwiększa stężenie hormonów tarczycy – ale tylko po długotrwałym wysiłku fizycznym.

 

Jak ze wszystkim – również i z cynkiem należy obchodzić się ostrożnie.  Gdy chcesz poprawić swoją gospodarkę testosteronem z myślą o dziecku – możesz rozważyć jego supelementację. Pamietaj jednak, że cynk jest boosterem testosteronu wyłącznie w sytuacji niedoborów. Przyjrzyj się w pierwszej kolejności swojej diecie. Jeśli spożywasz dużo mięsa i roślin strączkowych – nie ma sensu dodatkowego przyjmowania cynku z apteki. Jego nadmiar może prowadzić do nieokrwistości i gromadzenia „złego cholesterolu”. Myślę, że dobrą opcją jest skorzystać z porady dyplomowanego dietetyka. Zobacz co dobry dietetyk może ci zaoferować! 

Zachęcam Cię do zadawania pytań na temat cynku. Pojawiło się ich już na tyle sporo w mojej skrzynce, że zebrałem je w jeden większy wpis. Chcesz wiedzieć jak zwiększyć płodność faceta. Zobacz wpis w którym odpowiadam na pytania Czytelników dotyczące płodności. 

Trzymaj się!

Artur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobne wpisy

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do newslettera

Wszystkie treści przedstawione na arturrakowski.pl mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie autorów. Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.