Artur Rakowski - Po męsku o zdrowiu

Facet po 40-stce – lista badań

Facet po 40-stce

Jak to jest czuć się jak facet po 40-stce?

Ponoć wtedy dopiero zaczyna się prawdziwe życie. Tak mawiają mądrzy ludzie.

Czterdziestka to czas, kiedy rozpiera się Cię energia – jesteś już ustabilizowany i mocno doświadczony życiowo. Na barkach masz rodzinę, dom, firmę samochód i psa. 

Sporo! Ale ty i tak masz poczucie, że możesz góry przenosić!

Czujesz się znakomicie.

Również Twoje zdrowie ma się dobrze.

A przynajmniej tak Ci się wydaje.

Prawda jest jednak taka, że to ostatni dzwonek, żeby wreszcie wygrzebać się spod stosów maili, telefonów i niezałatwionych spraw.

I zadbać wreszcie o swoje zdrowie.

Bo jeśli o nie chodzi to z punktu widzenia zachodzących zmian w organizmie nie jest to raczej już okres wzrostów.

Nie jest to również czas stabilizacji.

Niestety muszę Ci to powiedzieć – starzejesz się. Jak każdy facet po 40-stce.

 • W twoich jajkach produkcja androgenów wyhamowuje.

Również nadnercza wydzielają do krwi mniej DHEA (dehydroandroepiandrosteronu) niż zwykle.

Jak się czuje facet po 40-stce?

 • Nie zawsze możesz mieć chęć na łóżkowe baraszkowanie.
 • Twoja wydolność fizyczna spada – tracisz trochę masy mięśniowej i masz tendencję do szybszego tycia.
 • znacznie więcej się pocisz.
 • Na czuprynie zaczynają się pojawiać pierwsze siwe włosy, albo zwyczajnie zaczynasz je tracić (Nie martw się nie od razu będziesz przypominać Bruca Willisa)
 • Skóra traci jędrność, więc zaczynasz dziwić się przed lustrem co robią te niewielkie zmarszczki na Twojej twarzy.
 • Zdarza się, że niewiadomo dlaczego dopada się rozdrażnienie, budzisz się wcześniej niż zwykle i dowiadujesz się, że jesienna chandra to nie wymysł farmaceutycznych koncernów. To efekt zaburzenia metabolizmu melatoniny.

Spokojnie! Nie wysyłam Cię zaraz na drugą stronę. Nigdzie się nie wybierasz.

Musisz po prostu zaakceptować nieuchronne zmiany i zacząć o siebie dbać.

A zrobisz to:

 1. rzucając fajki i ograniczając chmielową zupę
 2. zamieniając wołowego steka na brokuł, fasolkę i szpinak
 3. ruszając swoje cztery litery z obłędnie wygodnej sofy
 4. wykonując podstawowe badania!

Nie będę się powtarzał z podstawowymi badaniami. Powinieneś uwzględnić na swojej liście badań – te, które robiłeś mając 30 lat. Koniecznie kliknij w ten link, bo opisuję tam również, co powinieneś zrobić zanim popędzisz do laboratorium i po co Ci w ogóle badania profilaktyczne.

1.Badanie ogólne moczu i morfologia
2.Glukoza
3.CRP
4. ASPAT/ALAT
5.Bilirubina
6.Sód/Potas/Magnez/Wapń/Żelazo
7. TSH
8.Mocznik, kwas moczowy i kreatynina
9.Profil lipidowy

Do notatki w kalendarzu Lista badań facet po 40-stce powinieneś dopisać:

1. Badanie antygenu gruczołu krokowego PSA

PSA to enzym produkowany tylko przez prostatę. Z wiekiem jego stężenie we krwi spada. Jednak zbyt wysoki poziom PSA może świadczyć o chorobach prostaty. Sprawdź to.
Co drugi facet po 50. roku życia, trzy czwarte populacji 80+ i niemal wszyscy meżczyźni po 90-stce mają problem z przerośniętą prostatą. Statystyki są nieubłagane – prędzej czy później będziemy walczyć z tą chorobą. Ale spokojnie – to nie wyrok! To jest do ogarnięcia! 40-stka to najlepszy czas, żeby przechytrzyć statystyki.

2. Badanie prostaty per rectum

O tym badaniu wręcz krążą legendy. Ale nie czytaj internetów, gdzie w przypadku zdrowia znajdziesz zazwyczaj najcięższe historie. Mamy tendencję do dzielenia się w sieci złymi doświadczeniami. Prawda jest taka, że badanie per rectum trwa najwyżej kilka minut i jest zupełnie bezbolesne. Oprócz tego, że uzupełnia wynik badania PSA, to pozwala lekarzowi również ocenić dolną część pęcherza moczowego, nasieniowody, opuszek prącia i pęcherzyki nasienne. Bądź mężczyzną! Nie wstydź się – myślę, że w życiu zdarzyło Ci się zrobić coś bardziej hardkorowego niż badanie per rectum.

3. Badanie krwi utajonej w kale

Badanie to pozwala ocenić czy w twoim jelicie grubym nie czai się nowotwór. Albo inna choroba, która może powodować krwawienie z przewodu pokarmowego. Rak jelita grubego to typowo męska przypadłość, więc warto byś takie badanie wykonał. Możesz je wykonać w laboratorium albo za pomocą specjalnego, domowego testu.  Pamiętaj, że domowa diagnostyka nigdy nie zastąpi profesjonalnej.

4.Samobadanie jąder

To jedno z tych badań, które możesz wykonać sam. A nawet powinieneś! W przypadku kobiet samobadanie piersi jest czymś zupełnie normalnym, więc zaakceptuj to, że od czasu do czasu musisz się pomacać. A stawka jest duża. Samobadanie jąder pozwala na wczesne wykrycie raka jądra – paskudnej choroby, której nie wiemy jeszcze jak zapobiegać. Wyrób sobie nawyk, wklep do Kalendarza Google lub po prostu przyklej kartkę na lustrze – „Macamy jajeczka”. W razie czego tu masz fajnie to zobrazowane. 

5.Badanie ciśnienia tętniczego krwi

To klasyka gatunku. Fajne badanie, bo możesz je wykonać kiedy chcesz w zaciszu domowym. Nadciśnienie tętnicze to zmora naszych czasów i punkt wyjścia do znacznie poważniejszych schorzeń – choroby niedokrwiennej serca, zawału, udaru mózgu i choroby nerek. Jeśli nie chcesz kupować ciśnieniomierza – poproś o pomiar lekarza albo znajdź aptekę, która udostępnia aparat do pomiaru.

6. Pomiar masy ciała i BMI

Nie muszę Ci chyba tłumaczyć jak masa ciała przekłada się na Twoje zdrowie. Dlatego warto, byś sprawdził ile waży Twój bojler, oponka czy tam mięsień piwny. Nazywaj sobie go jak chcesz, ale musisz być świadomy, że w dzisiejszych czasach opasły brzuch nie jest już porządanym atrybutem faceta po 40-stce. Zapytaj Krzysztofa Ibisza 😉

7. Badanie EKG

Elektrokardiogram to graficzny zapis aktywności elektrycznej Twojej pompy – serducha. Niestety nie ma ona dożywotniej gwarancji, ale jeśli będziesz o nią dbał to będzie Ci służyć przez całe życie. Sam wiesz – jak z samochodem – jak dbasz, tak masz. Dlatego zrób sobie to EKG, nie gap się na ten szlaczek, bo i tak nic nie zrozumiesz – tylko pędź do doktora, by Ci wszystko wytłumaczył.

I to w zasadzie tyle.

Wydaje Ci się, że spędzisz całą wieczność chcąc wykonać taką listę badań.
Większość z nich załatwisz za jednym zamachem podczas wizyty w laboratorium.
Dlatego nie czekaj – masz dla kogo żyć, a Wszechświat Cię potrzebuje!

Na koniec

Jeśli jesteś kobietą i przeczytałaś ten wpis:

 • ustaw adres tego wpisu jako stronę startową na komputerze Twojego faceta
 • udostępnij go swoim psiapsiółom – może im się przydać w operacji pod kryptonimem „Wysyłamy starego na badanie”.

Jeśli jesteś facetem:

 • wpadnij do mojej Grupy, skorzystaj z lupki, wklep badanie profilaktyczne i weź udział w naszej dyskusji
 • wpisz swój adres mailowy w formularzu na samym dole strony, żebym nie musiał nasyłać na Ciebie Twojej kobiety 😉

Miłego dnia

Cześć

Artur

Photo by Alexander Redl on Unsplash

 

Podobne wpisy

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do newslettera

Wszystkie treści przedstawione na arturrakowski.pl mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie autorów. Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.