Artur Rakowski - Po męsku o zdrowiu

Flaem LightNeb – test i recenzja

Flaem LighNeb – test i recenzja

inhalator membranowy dla dzieckaDosyć niedawno wyjąłem z paczuszki dostarczonej od kuriera nowiutki nebulizator membranowy Flaem LightNeb. Dzisiaj wracam do Was z wynikami mojego testu i recenzją tego sprzętu.

O tym, że do niedawna byłem sceptycznie nastawiony do meshów pisałem przy okazji poprzedniego wpisu o tym jak wybrać dobry inhalator membranowy i nie dać się nabrać. Zanim przejdziesz do czytania tej recenzji – przeczytaj uważnie właśnie ten wpis. Link poniżej.

 

 

 

 

Czytaj również: Jak wybrać rozsądny inhalator membranowy, siateczkowy (mesh)?

Flaem LightNeb – pierwsze wrażenia

Firma Flaem kojarzy się mi bardzo dobrze. To solidny producent wielu bardzo dobrych sprzętów medycznych, między innymi bardzo porządnego nebulizatora kompresorowo-tłokowego – Flaem 4Neb. Przystępując do testów chciałem dowiedzieć się czy LightNeb – mesh w portfolio Flaem pojawił się, “bo tak wypada”, czy jednak inhalator membranowy trzyma poziom całej marki.

Flaem LightNeb – wygoda użytkowania (user-experience)

Flaem LightNeb – maski soft-touch

Otwierając pudełko z LightNeb od razu poczułem, że mam do czynienia z producentem sprzętów przykładającym uwagę do jakości, ale również do detali. Nebulizator membranowy od Flaem jest bardzo kompaktowych rozmiarów, a sama jego bryła jest dobrze spasowana i bardzo ergonomiczna. Od razu uwagę przykuły dwie maseczki, które wyglądem i jakością daleko odbiegały od tych, jakie można spotkać w standardzie. Maseczki miały zaokrąglone krawędzie, wykonane są z miękkiego, elastycznego tworzywa (maski soft-touch) i zawierają zawór wydechowy.

Nie jest to jednak zwykły otwór, którym może “uciekać” część mgiełki z lekiem”, ale specjalne rozwiązanie, które z jednej strony pozwala na zaczerpnięcie świeżego powietrza w czasie nebulizacji, a z drugiej strony zapobiega stratom nebulizowanego leku.

flaem lightneb opinie

Flaem LightNeb – szybkość nebulizacji

Szybkość nebulizacji jest uzależniona od rodzaju zastosowanego leku, jego postaci (zawiesina, roztwór), ale także parametrów oddechowych osoby inhalowanej. Szybkość nebulizacji podaje się zazwyczaj w odniesieniu do 0,9% NaCl w temperaturze pokojowej.  W przypadku LightNeb szybkość nebulizacji jest wyrażona jako wartość nie mniejsza niż 0,3ml/minutę. W praktyce jest to jednak wartość znacznie wyższa i z doświadczeń płynących z używania tego modelu to prędkość ta wynosi 0,8-1ml/minutę. Oznacza to, że 5 ml roztworu można rozpylić i przyjąć do układu oddechowego w czasie 5-8 minut.

Flaem Lightneb – dwa tryby nebulizacji

W tym modelu miło zaskoczyła mnie możliwość nebulizacji ciągłej albo synchronizowanej wdechem. Ta druga metoda jest jedną z najlepszych metod podawania leków drogą wziewną, bo zapewnia najlepszą depozycję leków w układzie oddechowym. Ze zrozumiałych względów w przypadku dzieci ciężko nauczyć je synchronizacji wdechowo-wydechowej – dlatego większość nebulizatorów jest pozbawiona tej funkcji. LightNeb daje jednak taką możliwość, więc jest to ukłon również w stronę dorosłych albo dobrze współpracujących dzieciaków.

Flaem LightNeb – żywotność baterii

Flaem LightNeb jest zasilany dwoma bateriami “paluszkami” AA. Taki sposób zasilania pozwala na ponad 3 godziny pracy na “jednym ładowaniu”. To też zaskakujący wynik, bo większość nebulizatorów siateczkowych na nowym komplecie baterii pracuje łącznie max. 90 minut.

Czytaj również: Dlaczego zapomnieliśmy o termometrach do ucha?

flaem lightneb test i recenzja

Flaem LightNeb – skuteczność

Flaem LihtNeb – trwała membrana

Jak wspominałem tanie meshe zawierały zazwyczaj słabej jakości membranę, która w kontakcie z zawiesinami leków czy roztworami o różnej gęstości nie dawała sobie rady z nebulizacją i zwyczajnie się “zapychała”. Membrana testowanego modelu ma zupełnie inną budowę siateczki – tu krawędzie otworów są zaokrąglone, dzięki czemu można nim nebulizować antybiotyki i sterydy.

LightNeb był testowany na Uniwerystecie w Parmie na beklometazonie i budesonidzie (czyli dwóch najpopularniejszych sterydach przepisywanych dzieciakom w terapii wziewnej).

flaem lightneb instrukcja

Flaem LightNeb – bardzo mała objętość martwa

Jak na dobrego mesha przystało objętość martwa jest na minimalnym poziomie – 0,1 ml (1 kropla roztworu) Oznacza to, że z 10ml nebulizowanego roztwporu 9,9ml trafia do układu oddechowego. W przypadku nebulizatorów kompresorowo-tłokowych przy objętości martwej 1-2ml do płuc dostawało się odpowiednio 8-9 ml.

Flaem LightNeb – aerozol monodyspersyjny

Dzięki zastosowaniu membrany o jednakowej średnicy otworów, uzyskany aerozol ma niemal wszystkie cząsteczki jednakowej wielkości. Aerozol taki nosi miano aerozolu monodyspersyjnego. To dlatego frakcja respirabalna w inhalatorach mesh ma zawsze wysoką wartość.

Flaem LightNeb – pojemność pojemnika, MMAD i FPF

W testowanym modelu parametr MMAD wynosi 3,7-4,6 um, a frakcja respirabilna dla cząstek poniżej 5um jest nie mniejsza niż 65%. To bardzo dobre wyniki. Dużym atutem jest objętość pojemnika na lek – wynosi on aż 10ml, a takim standardem w meshach jest 8ml.

flaem lightneb parametry

Zerknij również na inne moje testy sprzętów – znajdziesz je w specjalnej kategorii #arturtestuje (klik-klik)

Mam dla Ciebie też świetną wiadomość. Jeśli dajesz wiarę moim analizom i recenzjom sprzętu, to mamm dla Ciebie dwa specjalne kody rabatowe do wykorzystania na zakupy w sklepie Vitammy.pl oraz Novamed.pl

Czytaj również: Test i recenzja niedrogich szczoteczek sonicznych


Skrócona wersja testu

Wygoda użytkowania

 • maseczki soft-touch – wygodne, miękkie, starannie wykończone i zaopatrzone zaworem wydechowym
 • kompaktowe rozmiary – czynią go bardzo mobilnym sprzętem
 • szybkość nebulizacji – na papierze 0,3ml/min nie robi wrażenia, ale w realu jest znacznie szybciej! (nie wiem dlaczego;-)
 • dwa tryby nebulizacji– praca ciągła + opcja synchronizowania z oddechem (extra dla asmatyków i alergików)
 • duży pojemnik na lek – 10 ml to naprawdę spory pojemnik (8 ml to standard w meshach)
 • żywotność baterii – “świeże” baterie wystarczą na ponad 180 minut nebulizacji!
 • brak zasilacza – zawsze mnie to smuci, a tutaj dodatkowo nie ma nawet gniazda 3,5V, więc nie można dokupić.

nebulizator termometr

Skuteczność nebulizacji

 • udoskonalona membrana –   zaokrąglone otwory w membranie umożliwiają nebulizację zawiesin leków (patrz wyżej)
 • bardzo mała objętość martwa – tylko 0,1ml(!)
 • MMAD – 3,7-4,6um – jest bardzo dobrze!
 • FPF (frakcja respirabilna) – wynosi conajmniej 65% dla cząsteczek < 5ug – super!

 Jakość tworzyw

 • wysoka jakość tworzyw – czuć w rękach, że masz w nich porządny sprzęt

 Wygląd

 • zgrabny wygląd – inhalatory membranowe są dużo ładniejsze od większych i starszych inhalatorów kompresoworo-tłokowych

Cena

 • zależy jak spojrzeć  – 350 zł za solidnego mesha to wręcz okazyjna cena. Z drugiej strony ktoś inny zdecyduje się na tańszy inhalator kompresorowo-tłokowy. Grunt to okreslić swoje potrzeby!

>>UWAGA – KOD RABATOWY<<

Korzystając z mojego stałego kodu rabatowego w sklepie Novamed.pl możecie zdobyć ten termometr 10% taniej! Kod rabatowy to ARTURNOV.

 

 

 

Podobne wpisy

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do newslettera

Wszystkie treści przedstawione na arturrakowski.pl mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie autorów. Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.