Artur Rakowski - Po męsku o zdrowiu

Grota solna dla dzieci

Z dziećmi do groty solnej?

Halo!! A w zasadzie haloterapia. W ten właśnie sposób nazywają się seanse w grocie solnej. Wiecie już, że jestem fanem eksponowania siebie i dzieciaków na zmienne warunki zewnętrzne. Grota solna jest jednym z takich miejsc, do którego warto zabrać maluchy. Niestety wiem, że nie wszyscy kojarzą to miejsce jako właściwe na pobytu dla dzieci. Dlatego obalę kolejny mit i pokaże Wam dlaczego można, a przede wszystkim dlaczego warto zabrać tam dzieciaki.

Grota solna – jakie ma działanie?

Grota solna to pomieszczenie, zazwyczaj średnich rozmiarów. Ściany groty solnej są wyłożone blokami solnymi, które pochodzą z mocno zasolonych mórz, takich jak Morze Martwe czy Morze Czarne, ale również z Morza Bałtyckiego. Na podłodze znajdują się kryształki, a z sufitu zwisają sople, uformowane z masy z dodatkiem soli. Wewnątrz groty panują odpowiednie warunki. Temperatura utrzymuje się na poziomie 23-24 stopni Celsjusza. Wilgotność nie może przekraczać 45%. Bloki solne są podgrzewane, co powoduje parowanie soli i nasycenie powietrza biopierwiastkami. Tak stworzone wnętrze i warunki panujące w grocie tworzą specjalny, nadmorski mikroklimat. Powietrze w grocie solnej jest czyste i charakteryzuje się wysokim poziomem zjonizowania. W kontekście wpływu na funkcjonowanie organizmu, a zwłaszcza oddziaływania na układ oddechowy – brzmi bosko!

inhalacja solą

Co wdychamy w grocie solnej?

Podczas seansu w grocie solnej, eksponujemy się na pierwiastki, które mają na nas prozdrowotny wpływ. Przekłada się to korzystanie na ogólne funkcjonowanie naszego organizmu.

Podczas seansu w grocie solnej wdychamy takie pierwiastki jak jod, magnez, potas, wapń, selen, miedź i brom.

Korzyści z korzystania z groty solnej

Korzystanie z groty solnej porównałbym do inhalacji roztworem soli morskiej. Można również przyrównać ją do kąpieli w leczniczej soli. Przebywanie w grocie solnej ma bardzo korzystny wpływ na:

  • układ oddechowy,
  • układ krążenia,
  • układ nerwowy,
  • układ pokarmowy.

Korzystanie z groty solnej ma wpływ odprężający. Podczas pobytu w takim miejscu jesteśmy zrelaksowani, co powoduje obniżenie ciśnienia krwi. Co ciekawe, seanse w grocie solnej pozytywnie wpływają na układ pokarmowy, szczególnie w odniesieniu do choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, ale także przy zapaleniu jelita grubego oraz zwykłego nieżytu żołądka. Przebywanie w grocie solnej jest także korzystne dla osób borykających się z problemami alergii skórnych. Grota solna jest polecana osobom borykającym się z problemami dermatologicznymi, takimi jak zapalenie skóry, trądzik młodzieńczy, egzema czy łuszczyca. Ciekawostką jest także pozytywne oddziaływanie seansów w grocie solnej na osoby chorujących na niedoczynność tarczycy. Natomiast oczywistym jest, że jest to doskonała forma dla osób zestresowanych i przemęczonych, żyjącym w ciągłym napięciu.

grota solna dla dzieci

Skuteczność groty solnej – co na to badania?

Zacznę od tego, że już w drugiej połowie XX wieku pojawiały się informacje o pozytywnym wpływie przebywania w podziemnych kopalniach soli, np. w Wieliczce. Pobyt w takich miejscach miał korzystny wpływ na osoby borykające się z problemami ze strony układu oddechowego. W szczególności na pacjentów z alergicznym nieżytem nosa (ANN) oraz z astmą oskrzelową.

Badania nad wpływem sztucznie stworzonych grot solnych miały miejsce w XI wieku. Polskie naukowczynie poddały obserwacji chorych z dolegliwościami ze strony dolnych dróg oddechowych w momentach zaostrzenia. Byli to pacjenci z astmą, mukowiscydozą, rozstrzeniem oskrzeli, przewlekłym zapaleniem oskrzeli i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.

Chorzy w okresie od pół do miesiąca, przez 1 godzinę dziennie poddawali byli seansom w grocie solnej. Wyniki badań ujawniły korzystny wpływ haloterapii. Nastąpiło złagodzenie kaszlu oraz poprawie uległo odksztuszanie wydzieliny. Wyniki spirometryczne również uległy polepszeniu i nie stwierdzono zaostrzeń choroby w okresach od 3 do 12 miesięcy, co wpłynęło korzystnie na komfort i samopoczucie chorych.

Fińscy badacze sprawdzali wpływ haloterapii na dzieci i zaobserwowali spadek nadreakwtyności oskrzeli. Naukowcy z Włoch zauważyli pozytywny wpływ seansów w grocie solnej na dzieci, u których stwierdzono przerost migdałków podniebnych i migdałka gardłowego – wyniki badań pod kątem laryngologicznym ulegały u nich poprawie. Ostatnie badania potwierdziły pozytywny wpływ haloterapii na układ odpornościowy. Zaobserwowano wówczas zmianę na przestrzeni 10-15 dni, poprawie uległa liczba fagocytujących netrofilów oraz test NBT.

grota solna

Zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości firmy SOLANA.

Jak się przygotować na seans w grocie solnej z dzieckiem?

To jest bardzo dobre pytanie! Umówmy się – nie każdy dorosły był w grocie solnej, a wejście tam wymaga jednak lekkiego przygotowania. Główne przygotowania dotyczą tak naprawdę ubioru. Jeśli decydujemy się na korzystanie z groty solnej, dobrze żebyśmy wykorzystali taki seans do maksimum! Stąd jak największa powierzchnia ciała powinna zostać odkryta. W ten sposób będzie możliwy bezpośredni kontakt mikroelementów z powierzchnią ciała. Pozwoli to czerpać jak najwięcej korzyści wynikających z tego specyficznego, morskiego mikroklimatu.

Najlepiej ubrać maluchu (i siebie także) w krótkie spodenki i koszulkę z krótkim rękawem lub na ramiączkach. Strój kąpielowy również będzie odpowiedni. Z przyczyn higienicznych oraz dla ogólnego komfortu, do groty zazwyczaj wchodzi się w skarpetkach. Można zabrać ze sobą także czysty ręcznik, tak by móc na nim usiąść.

To tyle jeśli chodzi o strój i ewentualny ekwipunek. Ale mówimy o pobycie w grocie solnej z dzieckiem. Więc musimy na to wyjście przygotować malucha również psychicznie. Po pierwsze, musimy wiedzieć czy nasze dziecko nie ma klaustrofobii! Grota solna to niewielkie, zamknięte pomieszczenie. Koniecznie musimy powiedzieć maluchowi gdzie idziemy, możemy mu pokazać zdjęcie groty solnej w Internecie. Możemy również wspomnieć, że takie wyjście jest dobre dla naszego zdrowia. A przede wszystkim powiedzmy dziecku, że będzie to dobra zabawa i wspólnie spędzony czas z rodzicem. Maluch będzie zachwycony tym, że poświęcamy mu czas i uwagę, a my może nie zwariujemy odpowiadając przez 45 minut na jego pytania lub słuchając całego repertuaru piosenek przedszkolnych, od kolęd aż po Hymn Polski;)

grota solna solana

Zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości firmy SOLANA.

Kto nie może korzystać z groty solnej?

Mimo bardzo korzystanego wpływu przebywania w grocie solnej, na pewno nie wszyscy mogą z niej korzystać. Są pewne przeciwskazania zdrowotne do korzystania z groty. Wskazuje się poszczególne schorzenia i przypadłości, które wykluczają korzystanie z tego miejsca. Są to:

  • uczulenie na jod,
  • gruźlica,
  • rozedma płuc,
  • marskość płuc,
  • choroby nowotworowe,
  • aktywna infekcja wirusowa lub bakteryjna,
  • wysoka gorączka,
  • niewydolność serca,
  • nieustabilizowane ciśnienie krwi,
  • choroby nerek i stan zapalny dróg moczowych,
  • nadczynność tarczycy,
  • otwarte rany,
  • odmrożenia,
  • zaburzenia czucia.

Lista przeciwskazań jest całkiem spora. Ale grota solna ma pomagać, a nie szkodzić, więc w przypadku występowania wymienionych przeze mnie stanów, warto jednak się powstrzymać. Ponadto, kobiety ciężarne chęć seansu w grocie solnej, powinny konsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.

grota solna solana

Zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości firmy SOLANA.

Mam nadzieję, że udało mi oswoić Wam temat pobytu w grocie solnej z dziećmi. Bo to świetna okazja do eksponowania dziecka na morski klimat, wtedy gdy nie możemy pozwolić sobie na wizyty nad morzem. Pamiętajcie, że dla dzieci z miejskich aglomeracji i miejsc smogowych takie wyjście to prawdziwy sztos dla zdrowia!

Podobne wpisy

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do newslettera

Wszystkie treści przedstawione na arturrakowski.pl mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie autorów. Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.