Artur Rakowski - Po męsku o zdrowiu

Inhalator membranowy – jak wybrać?

Jak wybrać dobry inhalator membranowy?

No i jest! Wreszcie wpis pt. jak wybrać inhalator membranowy na moim blogu. Wielu z Was pytało mnie dlaczego brakuje u mnie poradnika na temat zakupu inhalatorów siateczkowych (typu mesh) i kiedy taki poradnik się pojawi?

Dlaczego nie lubiłem inhalatorów membranowych (siateczkowych)?

Być może Was zaskoczę, ale długo zwlekałem z przygotowywaniem tego wpisu z kilku różnych powodów.

 1. inhalatory typu mesh traktowałem jako nowinkę technologiczną, która wymagała sprawdzenia
 2. w literaturze naukowej ilość informacji o inhalatorach siateczkowych była bardzo mała
 3. dochodziło do mnie sporo informacji o dużej awaryjności tanich “meshów”
 4. pierwsze membrany w inhalatorach siateczkowych miały swoje ograniczenia (nie można było rozpraszać nimi roztworów o dużej gęstości – m.in. r-ru Nacl z kwasem hialuronowym itd.
 5. jeśli miałbym Wam polecić dobry inhalator siateczkowy to byłby to zakup w granicach 800-1000zł

inhalator membranowy dla dziecka

Jednym słowem uważałem meshe za inhalatory, które być może zrewolucjonizują domową nebulizację, ale na tamten moment wypadkowa między jakością, ceną, skutecznością nebulizacji przemawiała jednak na ich niekorzyść.

Ale od tamtego czasu minęło już sporo czasu. Kolejne firmy wprowadzały do portfolio inhalatory siateczkowe, poprawiano ich parametry, zmniejszano awaryjność membrany i wreszcie zaczęto badać parametry “meshów” w odniesieniu do leków (które rzadko mają postać roztworów, a raczej zawiesin) a nie tylko NaCl.

Dlatego wreszcie mam dla ciebie długo wyczekiwaną solidną porcję wiedzy na temat inhalatorów siateczkowych.

Co to jest inhalator siateczkowy?

A raczej powinniśmy powiedzieć o nebulizatorze siateczkowym. Nazywany jest również nebulizatorem membranowym, albo potocznie “meshem” (ang. mesh nebulizer).

Nebulizator siateczkowy podobnie jak nebulizatory kompresorowo-tłokowe pod wpływem zewnętrznej siły rozprasza lek w postaci ciekłej do drobnych kropelek, tworząc leczniczy aerozol.

W przypadku powszechnych nebulizatorów pneumatycznych tą “siłą” jest generowane przez silnik sprężone powietrze, rozbijające lek na mniejsze kropelki, a w przypadku “meshów” są to drgania membrany.

Membrana jest niczym innym jak skalibrowaną siatką o otworach odpowiedniej średnicy przez którą przeciskany jest roztwór leku.

inhalator membranowy czy warto

Inhalator siateczkowy czy inhalator pneumatyczny (kompresorowo-tłokowy)

W zasadzie od początku pojawienia się inhalatorów siateczkowych na rynku specjaliści wskazywali na przewagę techniczną inhalatorów mesh nad popularnymi inhalatorami kompresorowo-tłokowymi. Przeszkodą jednak była cena – za model mesha z membraną wysokiej jakości trzeba było słono zapłacić.

Inhalator membranowy  i jego frakcja respirabilna

Inhalator membranowy generuje aerozol monodyspersyjny, czyli taki w którym cząstki mają niemal identyczną średnicę. Średnica ta dodatkowo jest bardzo mała. Oznacza to, że inhalator siateczkowy ma bardzo wysoką wartość % frakcji respirabilnej (najważniejszy parametr opisujący nebulizator). Jednym słowem inhalator mesh generuje mgiełkę, której cząstki mają taką samą, małą  średnicę, która pozwala na penetrację do najgłębszych zakątków układu oddechowego. Czego chcieć więcej?!

Inhalator pneumatyczny natomiast tworzy mgiełkę, która złożona jest z cząstek o różnej wielkości. To jaki procent całego aerozolu stanowią cząstki o pożądanej wielkości określa wspomniana frakcja respirabilna (zazwyczaj wynosi ona od 40-60% w przypadku tego rodzaju nebulizatorów).

Odpowiednia konstrukcja nebulizatora sprawia, że cząsteczki o najmniejszej średnicy opuszczają nebulizator (gotowe do wywołania efektu terapeutycznego), a większe cząstki trafiają w przeszkodę, skraplają się i spływają  z powrotem do pojemnika. Potem te cząstki, które pozostały w pojemniku znowu są podrywane przez strumień sprężonego powietrza i znowu rozbijane i tak w nieskończoność.

Świadomie napisałem, że w nieskończoność, bo niestety w przypadku inhalatora pneumatycznego zawsze pozostaje jakaś objętość leku, która nigdy nie opuści układu i nie wywoła efektu terapeutycznego tzw. objętość martwa.

Inhalator membranowy  i jego objętość martwa

W przypadku tradycyjnych nebulizatorów objętość martwa zawsze wynosi kilka ml. Oczywiście producenci starają, by objętość martwa była jak najmniejsza. Mówi się, że dobry nebulizator pneumatyczny ma objętość na poziomie 1ml, co przy objętości roztworu 5-10 ml stanowi odpowiednio 10-20%, czyli i tak cholernie dużo!

I o ile w przypadku nebulizacji r-rem NaCl frakcja respirabilna czy objętość martwa umówmy się – nie mają kolosalnego znaczenia, to w przypadku nebulizacji lekami przepisanymi przez lekarza mogą decydować o powodzeniu terapii.

Inhalator membranowy  i jego czas nebulizacji

Wspominałem, że w przypadku tradycyjnych nebulizatorów nebulizacja jest procesem ciągłym – cząstki są rozbijane, opuszczają nebulizator, część wraca do pojemnika i znowu jest rozbijana i tak w kółko. Dlatego proces ten trwa. W zależności od parametrów nebulizatora od 10-20 minut. Każdy rodzic wie, że są dzieci dla których siedzenie w miejscu przez 20 minut jest niemożliwe, a co dopiero z maską na twarzy.

Inhalacja prowadzona przez nebulizator membranowy trwa znacznie krócej.

Inhalator membranowy i jego skuteczność leczenia

Na depozycję leku w układzie oddechowym podczas nebulizacji ma wpływ wiele czynników. Parametry nebulizatora, właściwości fizycznego samego leku oraz technika przeprowadzanej nebulizacji.

Wiele razy na tym blogu powtarzałem, że mając nawet najlepszy sprzęt, ale wykonując niechlujnie nebulizację nie uzyskamy zadowalających efektów leczenia.

Nie skłamię jeśli powiem, że w przypadku nebulizatora pneumatycznego o wiele łatwiej o błędy podczas nebulizacji. Największą przeszkodą jest czas trwania nebulizacji. Im dłużej ona trwa, tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko przestanie współpracować, zacznie przemieszczać maskę i pojawią się duże straty leku.

Inna sprawa dotyczy rodzaju rozpraszanego leku. Mało, który nebulizator pneumatyczny ma podawaną frakcję respirabilną w stosunku do konkretnego leku – zazwyczaj podaje się ją w odniesieniu do NaCl.

inhalator mesh cena

W badaniu na modelu pediatrycznym płuca wentylowanego mechanicznie z użyciem salbutamolu wykazano, iż inhalatory siateczkowe są znacznie bardziej efektywne, niż nebulizatory pneumatyczne pracy ciągłej

W innym badaniu zastosowanie nebulizatora siateczkowego zwiększało depozycję płucną budezonidu ponad 4 razy.

Ryzyko przedawkowania!

Podczas nebulizacji z nebulizatorów pneumatycznych i ultradźwiękowych dochodzi do wzrostu stężenia leku w komorze nebulizacyjnej pod koniec nebulizacji (zjawisko niekorzystne). Dotyczy to w szczególności leków w zawiesinie. W przypadku roztworów efekt ten jest słabiej wyrażony. Nie ma tego efektu w nebulizatorach siateczkowych.

Nie każdy mesh jest warty uwagi!

Nie oznacza to jednak, że każdy nebulizator siateczkowy jest na “dzień dobry” lepszy. Nadal rynek zalewany jest meshami wątpliwej jakości, które mają słabe, zapychające się membrany, które nie są badane na lekach itd. Po prostu wiele firm uznaje, że wypada mieć swojej ofercie “mesha”, bo jest duże zainteresowanie klientów, przymykając oko na jakość wprowadzanego do obrotu sprzętu.

Depozycja płucna leków w przypadku inhalatorów meshów może nadal różnić się w zależności od modelu. Różnice mogą sięgać nawet 60-80% wartości dawki nominalnej.

nebulizator mesh czy warto

Jeszcze do niedawna mówiłem, że mesh za 300zł musi być badziewny, a poniżej tej kwoty to w ogóle szkoda o czymkolwiek mówić. Ceny dobrych meshów zaczynały się powyżej 800zł. Na szczęście przez ostatnie kilka lat ceny godnych uwagi inhalatorów siateczkowych zaczęły spadać.

Jak szukać dobrego mesha?

Jeśli miałbym w kilku punktach poprowadzić Cię przez wybór dobrego inhalatora siateczkowego to wspomniałbym o:

 • prestiżowej marce – szukaj konkretnego modelu wśród producentów o ugruntowanej pozycji na rynku: Flaem, Philips etc.
 • sprawdzeniu frakcji respirabilnej – w tego typu sprzęcie % frakcji na poziomie 60% powinien być standardem
 • walidacji dla popularnych leków wziewnych na receptę – sprawdź czy nebulizator był badany na antybiotykach i sterydach (np. budezonidzie)
 • cenie – meshe za 100-200 zł odpuść sobie. Meshe za 300-400 zł są godne rozważenia pod warunkiem, że w specyfikacji wszystko się zgadza, a producentem jest uznana firma.

 mesh czy warto

Gdzie nie kupować inhalatora siateczkowego?

Jeśli planujesz kupno nebulizatora membranowego w dyskoncie – wybij to sobie z głowy. Strategia sprzedaży sprzętów w marketach polega na tym, by kupić dużo i tanio, a sprzedać równie dużo, tyle że drogo. Sprzęty dyskontowe nie mają swojego serwisu, a podzespoły są marnej jakości. Więcej pisałem na ten temat we wpisie o tym czy warto kupować jakikolwiek sprzęt w dyskontach – to naprawdę ciekawa lektura, więc odsyłam Cię do niej.

Czytaj również: Sprzęty z dyskontów – tanie, ładne, ale czy…dobre?

Gdzie jeszcze nie kupować mesha?

Na OLX czy Allegro – nie mam na myśli samych platform zakupowych, bo są świetne. Mam na myśli kupno używanych meshów – niestety kupując w ten sposób nigdy nie dowiemy się jak był używany inhalator, czy  membrana jest sprawna i czy powstający aerozol spełnia specyfikację.

Jak dbać o inhalator siateczkowy, by służył jak najdłużej?

Stety, niestety wiele nie zmieniło się w temacie pielęgnacji inhalatorów siateczkowych. Ceną jaką płacimy za wysoką frakcję respirabilną i możliwość nebulizowania lekami jest konieczność dokładnego czyszczenia nebulizatora.

Tu nie ma żadnych kompromisów – jeśli nie przeczytamy uważnie instrukcji obsługi, a zwłaszcza rozdziału “konserwacja” i nie wyrobimy sobie dobrego nawyku czyszczenia sprzętu – nebulizator stanie się bezużyteczny.

Każdy producent podaje konkretne informacje na temat sposobu i odkażania części wymiennych. Ogólne zasady są jednak uniwersalne:

 • korpus urządzenia (z silnikiem i bateriami) zazwyczaj czyści się na zewnątrz miękką ściereczką i łagodnym środkiem odkażającym
 • czyszczenie i odkażanie akcesoriów należy przeprowadzić zawsze PRZED oraz PO zakończonej nebulizacji
 • bardzo ważny etapem w meshach jest SUSZENIE – jeśli nie dosuszysz pojemnika na lek w otworach membrany zacznie osadzać się kamień
 • niekiedy, by usunąć kropelki wody z membrany po płukaniu niektórzy producenci zalecają uruchomienie na kilka sekund nebulizacji “na sucho, co wyrzuca pozostałości z membrany
 • niektóre części wymienne – maski, ustnik, membranę i pojemnik na lek można poddać sterylizacji w sterylizatorze do butelek (bez mikrofal) albo przez wygotowanie

Na koniec ważna uwaga!

Być może po przeczytaniu tego wpisu pomyślisz, że tradycyjne nebulizatory kompresorowo-tłokowe są słabe, a siateczkowe są mega odkryciem. To nie prawda. Żeby to wytłumaczyć – muszę wrócić do punktu wyjścia. Wybór konkretnego sprzętu zacznij od określenia swoich potrzeb.

Jeśli:

 • często inhalujesz dziecko w podróży
 • cenisz sobie mobilność i niewielkie rozmiary
 • Twoje dziecko średnio albo w ogóle nie współpracuje podczas nebulizacji
 • Twój maluch choruje przewlekle na choroby układu oddechowego i jest nebulizowane najczęściej lekami

poszukaj dobrego inhalatora siateczkowego.

Jeśli natomiast:

 • nie zależy ci na mobilności i od czasu do czasu przeprowadzasz inhalacje poza domem
 • nie ma dla Ciebie znaczenia mobilność i wielkość urządzenia
 • Twoje dziecko świetnie współpracuje i nie ma problemów z dłuższą inhalacją
 • szukasz inhalatora o dobrym współczynniku cena/jakość
 • Twój maluch nie choruje często, rzadko inhalujesz lekami, a raczej r-rami NaCl

poszukaj dobrego inhalatora kompresorowo-tłokowego!


Zerknij również na inne moje testy sprzętów – znajdziesz je w specjalnej kategorii #arturtestuje (klik-klik)

Mam dla Ciebie też świetną wiadomość. Jeśli dajesz wiarę moim analizom i recenzjom sprzętu, to mamm dla Ciebie dwa specjalne kody rabatowe do wykorzystania na zakupy w sklepie Vitammy.pl oraz Novamed.pl

 

Podobne wpisy

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do newslettera

Wszystkie treści przedstawione na arturrakowski.pl mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie autorów. Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.