Inteligentna waga łazienkowa (ang. smart scale) to sprzęt, który oprócz swojej standardowej funkcji – pomiaru masy ciała umożliwia również pomiar składu ciała. Pozwala określić objętość masy mięśniowej, ilość tkanki tłuszczowej czy też zawartość wody w organizmie. Taka waga zazwyczaj jest kompatybilna z aplikacją w telefonie dzięki czemu pomiary są zapisywane i analizowane na naszym smartfonie. Jeszcze niedawno taki sprzęt był zarezerwowany dla gabinetów dietetycznych, można było też skorzystać z niego w fajniejszej siłowni, a dzisiaj może być w domu każdego z nas.
Waga smart scale – jak działa?
Wiele osób twierdzi, że to niemożliwe, by określić skład ciała za pomocą wagi, która wygląda jak każda inna. Skąd takie małe urządzenie jak elektroniczna waga łazienkowa może wiedzieć, że zacząłem ćwiczyć i chociaż waga stoi w miejscu to masa mięśniowa wzrosła kosztem znikających fałdek tłuszczu? Nie raz słyszałem, że to pewnie oszustwo i kolejny sposób na naciągnięcie na pare złotych. Ale czy to prawda?
Inteligentne wagi łazienkowe działają na zasadzie impedancji bioelektrycznej (BIA). A prościej mówiąc to specjalne czujniki w wadze wysyłają sygnał elektryczny, który przechodzi przez całe ciało – od jednej stopy do drugiej. W lepszych sprzętach są też uchwyty do złapania rękoma, by czujniki umieścić też na dłoniach. A wiadomo, że różne materiały przewodzą prąd lepiej lub gorzej.
Tak samo jest z tkankami naszego ciała. Dzięki różnym szybkościom z jakimi przepływa sygnał elektryczny przez masę mięśniową, tkankę tłuszczową i wodę, można obliczyć jaki jest ich procentowy skład w naszym organizmie. Dodatkowo, taką wagę specjalnie programujemy wpisując nasz wiek, wzrost, płeć na podstawie których sprzęt analizuje nasze parametry i podaje wyniki.
Nie mam zamiaru czarować Was, że za stówkę dostaniecie ten sam sprzęt, który widzieliście u dietetyka i który kosztował zapewne kilka(jak nie kilkanaście?) kafli. Wiadomo, że profesjonalny sprzęt jest czulszy i daje więcej możliwości. Jednak uważam, że taka domowa wersja jest dobrą alternatywą. Koszt inteligentnej wagi łazienkowej nie jest o wiele wyższy niż standardowej wagi elektrycznej, a jest w stanie dostarczyć nam wiele ciekawych informacji o naszym ciele. Pozwala kontrolować różne parametry ciała i dbać o zdrowie i kondycję. A jeśli miałaby zmotywować Cię do dbania o kondycję oraz zdrowie to już w ogóle świetna sprawa!
Co powinna zawierać dobra waga łazienkowa?
W zależności od modelu, wagi potrafią znacząco się od siebie różnic. Jednak każda inteligentna waga łazienkowa powinna posiadać podstawowe funkcje takie jak:
pomiar masy ciała (zwykle nawet w różnych jednostkach – kilogramach i funtach);
pomiar zawartości tkanki tłuszczowej;
określenie ilości wody, masy mięśniowej oraz kostnej w organizmie;
dostęp do aplikacji mobilnej, dzięki której można zapisywać i analizować dane (uważam, że to must have, ale bo znacznie poszerza horyzonty naszej wagi i motywuje do działania).
Jakie dodatkowe funkcje może posiadać waga smart scale?
pomiar PWV (ang. pulse wave velocity) czyli pomiar prędkości fali tętna, która zależy od sztywności i elastyczności naczyń tętniczych. Pozwala on określić w jakim stanie jest Twój układ krwionośny – im pomiar jest wyższy tym naczynia krwionośne są bardziej sztywne, a ryzyko sercowo-naczyniowe zwiększone;
test balansu na jednej nodze – mierzy ile czasu jesteś w stanie wytrzymać w takiej pozycji i określa Twoją sprawność;
pomiar BMI, wieku metabolicznego, ocena zapotrzebowania energetycznego, czyli wiele pochodnych podstawowych funkcji;
Inteligentna waga łazienkowa – co wpływa na user experience?
automatyczny włącznik i wyłącznik – włączy wagę, gdy na niej staniesz i wyłączy po chwili bezczynności – umożliwi dłuższą eksploatację na jednym komplecie baterii/jednym ładowaniu akumulatora;
wskaźnik przeciążenia – waga da znać, gdy osoba chcąca się zważyć będzie poza skalą;
wskaźnik niskiego poziomu baterii – będziesz wiedział, kiedy czas podładować akumulator lub zaopatrzyć się w nowy komplet baterii;
energooszczędny wyświetlacz z regulacją jasności oraz wielkości cyfr – ułatwienie dla gorzej widzących użytkowników;
panel dotykowy;
funkcja zapamiętania użytkownika – pozwala na zapamiętanie ustawień całej rodziny – w zależności od modelu wagi zapamiętują nawet do kilkunastu użytkowników, więc w indywidualnej kwestii pozostaje czy z wagi będzie korzystała Twoja rodzina czy cała drużyna piłkarska :P;
funkcja gościa – umożliwia wykonanie pomiaru bez zapisywania, gdy będziesz chciał pochwalić się nowym gadżetem przed znajomymi;
łączenie się z aplikacjami mobilnymi na telefonie – tak jak wspomniałem wcześniej wg mnie jest to obowiązkowa funkcja, a wiele wag jej nie posiada, ale ta funkcja z automatu daje nam o wiele więcej możliwości.
Waga łazienkowa elektroniczna – na co jeszcze zwrócić uwagę?
dokładność pomiaru – zazwyczaj jest to 100 g, chociaż niektóre wagi mierzą z dokładnością do 50g;
materiał z jakiego jest wykonana waga – powinien być wytrzymały, a zazwyczaj są one wykonane są ze szkła hartowanego;
design- fajnie gdyby nie rujnowała wyglądu naszej łazienki :P;
nóżki, które zapewniają stabilność i zapobiegają zarysowaniom podłogi;
antypoślizgowa podstawa;
maksymalne obciążenie – zazwyczaj waha się między 150, a 200 kg;
ilość parametrów pomiaru – waha się od kilku podstawowych do kilkunastu rozszerzonych, o których wspominałem wyżej;
dodatkowe tryby np. dla sportowców czy kobiet w ciąży
zasilanie – czy jest zasilana za pomocą baterii (są dołączone do sprzętu?) czy akumulatora umożliwiającego ładowanie;
funkcjonalność dostępnej aplikacji i łatwość obsługi;
technologia łączenia (Wi-Fi lub Bluetooth) – zwykle lepiej sprawdza się łączenie za pomocą Bluetooth. Zdarza się, że wagi łączące się za pomocą Wi-Fi mają większe opóźnienia w przesyłaniu danych.
Zdarzają się też funkcje niezwiązane z pomiarem ciała, np. prognoza pogody, pomiar temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się waga.
Waga smart scale – jakie modele są godne uwagi?
W sieci można znaleźć wiele różnych modeli inteligentnych wag łazienkowych. Recenzje różnych modeli będę sukcesywnie umieszczał na blogu, ale postanowiłem wypunktować Ci kilka modeli, nad którymi według mnie warto się pochylić:
Mi Smart Scale 2
Hauwei Smart Scale AH100
Vitammy Horizon
Visiomed Bewell Conect My Scale
Waga łazienkowa – gdzie kupić?
Jeśli szukasz konkretnego modelu warto zajrzeć na CENEO i znaleźć najlepszą cenowo ofertę.
Możesz również sprawdzić sklepy internetowe Novamed.pl i Vitammy.pl, z którym współpracuję i skorzystać z kodu rabatowego.
Waga elektroniczna łazienkowa – co może zaburzyć pomiary?
By pomiar był jak najbardziej dokładny należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Bo nie wystarczy mieć elektroniczną wagę łazienkową na wypasie. Jest wiele czynników, które mogą zaburzyć nasze pomiary. Na przykład po obfitym posiłku czy po intensywnym wysiłku wyniki pomiarów mogą się od siebie różnić. Dlatego ważne jest, by dokonywać pomiaru rano, najlepiej tuż po porannej toalecie i przed zjedzeniem pierwszego posiłku, a ważyć się najlepiej w bieliźnie lub jak Bóg stworzył 😛
Chociaż jeśli wybierzesz wagę z fajną apką to przedstawi Ci wiedzę w pigułce i ułatwi zinterpretować wyniki. Jednak warto posiadać podstawową wiedzę i znać podstawowe normy. W końcu od przybytku głowa nie boli!
Oto kilka norm, które powinieneś znać jeśli chcesz zachować zdrowie i kondycję na dłużej:
BMI -> stanowi dobre odzwierciedlenie oceny masy ciała, ale należy pamiętać, że ma swoje ograniczenia! A wartości przedstawiają się tak:
< 16 = wygłodzenie,
16 – 16,99 = wychudzenie,
17 – 18,49 = niedowaga,
18,5 – 24,99 = wartość prawidłowa,
25 – 29,99 = nadwaga,
30 – 34,99 = otyłość I stopnia,
35 – 39,99 = otyłość II stopnia,
> 40 = otyłość III stopnia.
Tkanka tłuszczowa – prawidłowy zakres to około 15-20% dla mężczyzn i 16-25% dla kobiet. O otyłości można mówić, gdy poziom tkanki tłuszczowej przekroczy 30% masy ciała u kobiet i 25% u mężczyzn.
Masa mięśniowa – Stanowi średnio około 30% całkowitej masy ciała, ale nie ma dokładnie określonych norm- wartości są dopasowane do aktywności fizycznej.
Masa kostna – stanowi około 12-13,5% masy ciała.
Zawartość wody w organizmie – powinna mieścić się w przedziale około 45-60% masy ciała. Zbyt mała zawartość świadczy o odwodnieniu, natomiast zbyt wysoka o przewodnieniu.
Zerknij również na inne moje testy sprzętów – znajdziesz je w specjalnej kategorii #arturtestuje (klik-klik)
Mam dla Ciebie też świetną wiadomość. Jeśli dajesz wiarę moim analizom i recenzjom sprzętu, to mamm dla Ciebie dwa specjalne kody rabatowe do wykorzystania na zakupy w sklepie Vitammy.pl oraz Novamed.pl
Wszystkie treści przedstawione na arturrakowski.pl mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie autorów. Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.