Ważenie małych dzieci, a zwłaszcza noworodków i niemowląt to bardzo ważna procedura. I to nie tylko procedura, ale ważna umiejętność. Przyrost masy ciała u malucha jest miarą tego jak dziecko się rozwija i czy sytuacja wymaga by mu jakoś pomóc. Niestety tak prozaiczna czynność jak ważenie dziecka i interpretacja wyników może być powodem wielu nieporozumień. Nieporozumień, które często mają przykre konsekwencje jak choćby wdrożenie dokarmiania sztuczną mieszanką. By uniknąć przekłamań na etapie ważenia razem z marką Vitammy przygotowałem dla Ciebie poradnik, który przeprowadzi Cię przez cały proces krok po kroku.
W czasie konsultacji online, które przeprowadzam z wieloma pacjentkami często spotykam się z lękiem i poczuciem winy świeżo upieczonych matek. W zasadzie od pierwszych dni życia malucha spotykają się one z “ocenianiem” dziecka w kontekście wagi i wzrostu przez otoczenie.
Pamiętaj, że choć waga i wzrost dziecka jest pewnym drogowskazem, to nie jest ostateczną wyrocznią związaną z jego rozwojem. Na te dwa parametry ma wpływ nie tylko sposób karmienia, ale również predyspozycje genetyczne.
Niejedna mama mocno się zagotowała analizując wagę i wzrost swojego dziecka korzystając z siatek centylowych umieszczonych w starszych książeczkach zdrowia. Tymczasem siatki te zostały opracowane 25 lat temu (!) w 1999 roku przez I. Palczewską i Z. Niedźwiedzką z Zakładu Rozwoju Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dzieckai korzystały z danych zebranych od dzieci karmionych…sztucznie!
Od tych siatek można dostać zawrotu głowy. Bo oprócz wspomnianych, polskich starych siatek mamy te opracowane przez WHO w 2009 roku oraz siatki lokalne m.in opracowane przez Instytut matki i Dziecka. Siatki WHO są o tyle lepsze, że 0 (ponad 8000 tysięcy) i to z 5 różnych kontynetów. Ich minusem jest fakt, że uwzględniają tylko dzieci do 5. roku życia.
Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest korzystanie z siatek WHO do 3. roku życia, a potem z tzw. siatek OLA/OLAF. W nowszych książeczkach można je znaleźć, ale są bardzo nieczytelne i łatwo o błąd w interpretacji.
Tu sprawa się komplikuje. Wcześniaki należy oceniać na podstawie siatek FENTON, które uwzględniają tzw. wiek postkoncepcyjny. W przypadku siatek FENTON u dzieci powyżej 2. roku życia urodzonych przedwcześnie należy za wiek wziąć pod uwagę różnicę miedzy wiekiem metrykalnym, a brakującymi tygodniami ciąży. Czyli jeśli chcemy sprawdzić na siatce 8 miesięcznego wcześniaka, który urodził się w 32 tygodniu ciąży to tak naprawdę powinniśmy na siatce szukać:
8 miesięcy – 2 miesiące (8 brakujących tygodni) = 6 miesięcy.
Pamiętaj, że od tego co naniesieniesz na siatkę dużo zależy. W warunkach domowych nietrudno o błąd. Znam wielu rodziców, którzy wyciągali zbyt pochopne wnioski po pomiarze masy ciała z dzieckiem na rękach dokonanego na zwykłej wadze dla dorosłego. Tu margines błędu jest bardzo duży.
Dlatego jeśli chcesz mieć najbardziej wiarygodne pomiary powinnaś skorzystać ze specjalistycznej wagi dla niemowląt albo dokonać tych pomiarów w gabinecie położnej lub pediatry. Niestety w tym drugim przypadku też różnie bywa – pośpiech w ważeniu i korzystanie z szablonu ze skalą wzrostu przyniesioną przez przedstawiciela handlowego syropku na gorączkę potrafią mocno wypaczyć wyniki. Bądź czujna i obserwuj całą procedurę ważenia i mierzenia.
Oprócz tego, że Vitammy Grow to świetna waga dla nowordków, niemowląt i starszych dzieci, chcę żebyś zapamiętała jedną rzecz – waga to nie wszystko. Nawet jeśli w centylach coś się nie zgadza, to pamiętaj, że dziecko oprócz tego, że nabiera masy, to także rośnie. Do oceny rozwoju dziecka nie służy sama waga, ale przyrost masy ciała w jednostce czasu oraz inne badania antropometryczne (jak choćny obwód głowy czy klatki piersiowej).
Oprócz samej wagi na siatce centylowej należy określić przyrost masy ciała i porównać z normami prof. Ruth Lawrence – oto one:
Nie dość, że rodzice niechlujnie ważą malucha to jeszcze w 90% źle obliczają przyrost masy ciała. Najczęstszym błędem jest branie pod uwagę masy urodzeniowej(!) Tak nie można. Przyrost należy zawsze liczyć na podstawie najmniejszej znanej masy ciała (przecież dziecko w 1-2 dobie po urodzeniu traci na wadze i jest to normalne!)
tak więc:
Przyrost [w gramach na dobę] = (Masa dziecka w dniu pomiaru – najmniejsza znana masa dziecka) / (wiek dziecka w dniu badania – wiek dziecka, kiedy miało najmniejszą znaną masę)
Przykład:
Przykład: masa urodzeniowa 3520 g, masa najmniejsza w 2. dobie 3360 g, masa ciała z badania w 10. dobie 3720 g. Średnie dobowe przyrosty masy ciała wynoszą więc:
Zaznaczam – niepokoić, a nie być argumentem do bezwiednego dokarmiania sztuczną mieszanką.
Pamiętaj, że charakterystycznym czasem rozwoju jest przełom przed i po 2 r.ż – większość dzieci spada na siatkach centylowych. A wiesz dlaczego? Bo wcześniej były ważone na leżąco, a teraz na stojąco. Polskie siatki w ogóle tego nie uwzględniają!
Zanim zaczniesz panikować oblicz BMI dziecka i zestaw to z centylami, zmierz obwody głowy o klatki piersiowej i skonsultuj z dobrym (powtarzam dobrym i rzetelnym) pediatrą.
Na komiec
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem dobrej wagi dla niemowląt, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Vitammy Grow możesz teraz zdobyć z 20% rabatem korzystając z tego linku i wpisując w koszyku kod rabatowy ARTUR.