Dawniej profesjonalne irygatory można było spotkać w gabinetach stomatologicznych. Dziś rodzinne irygatory do zębów w każdym domu stają się standardem. Wiadomo bowiem, że do pełnej higieny jamy ustnej nie wystarczy jakaś tam szczoteczka, byle jaka pasta i koniec. Całe “zło” jeśli chodzi o stan naszych zębów dzieje się w przestrzeniach międzyzębowych – czyli tam gdzie nie dociera szczoteczka i pasta, a wyłącznie nić dentystyczna i właśnie irygator do zębów.
W zależności od rodzaju irygator do zębów to urządzenie, które wytwarza strumień wody pod ciśnieniem lub strumień wody wraz z podmuchem powietrza.
Takie połączenie służy płukaniu i czyszczenia jamy ustnej w trudno dostępnych miejscach, do których nie sięga szczoteczka do zębów.
Czytaj również: Test moich ulubionych szczoteczek sonicznych
Irygatora może używać każdy kto pragnie mieć piękny i zdrowy uśmiech! Brzmi banalnie, prawda?
Ale jest w tym sporo prawdy. Nie można mówić o pełnej ochronie jamy ustnej bez czyszczenia przestrzeni między zębami. To od nas zależy czy będziemy to robić nicią, szczoteczką międzyzębową czy irygatorem.
Spór o to czy używać irygator czy nić dentystyczną przypomina mi trochę spór między entuzjastami szczoteczek sonicznych i tradycyjnych szczoteczek. Do niedawna należałem do tej drugiej grupy, ale po roku użytkowania szczoteczek sonicznych nie tęsknie za ich ręcznymi siostrami. Teraz przyszedł czas na zmianę nici dentystycznej na irygator do zębów.
Czytaj również: Jak myć dobrze zęby niemowlakowi?
Rozmawiałem ze znajomymi stomatologami i jako grupę docelową irygatorów do zębów wskazali zgodnie osoby:
Irygatory do domowego użytku dzielą się na bezprzewodowe oraz stacjonarne.
Różnią się one między sobą sposobem zasilania, ale także wielkością, pojemnością zbiornika oraz zakresem ciśnienia wody.
Czytaj również: Test past do zębów dla niemowląt i dzieci
Warto mieć na uwadze, że istnieją również tzw. irygatory hybrydowe. Mają one wszystkie funkcje irygatorów przenośnych, ale za pomocą specjalnego wężyka można przyłączyć go do dowolnego pojemnika z wodą i przemienić w sprzęt stacjonarny. Niestety takich sprzętów nie ma dużo na rynku.
Możecie spotkać się też z irygatorami podłączanymi bezpośrednio do kranu. Ciśnienie w irygatorze zwiększa się wraz ze zwiększeniem przepływu wody w kranie. W przypadku tych irygatorów nie ma potrzeby napełniania pojemnika wodą, co wydaje się być super wygodne. Sprzęty te są stosunkowo nowe na rynku.
Widełki są dość duże- można kupić irygator za 150 zł, ale też za 600 zł.
Irygatory przenośne są tańsze od tych stacjonarnych.
Irygację najlepiej jest wykonać przed szczotkowaniem zębów. Dzięki temu najpierw wypłuczemy resztki pokarmu i płytkę nazębną z trudno dostępnych miejsc i umożliwimy dotarcie w te miejsca, podczas szczotkowania, pasty do zębów.
Irygację wykonujemy ustawiając końcówkę dyszy pod kątem ok. 90 stopni i powoli przesuwamy nią wzdłuż łuku zębowego. W miejscach, które bardziej tego potrzebują możemy zatrzymać irygator na dłużej.
KODY RABATOWE i INNE RECENZJE SPRZĘTÓW
Zerknij również na inne moje testy sprzętów – znajdziesz je w specjalnej kategorii #arturtestuje (klik-klik)
Mam dla Ciebie też świetną wiadomość. Jeśli dajesz wiarę moim analizom i recenzjom sprzętu, to mamm dla Ciebie dwa specjalne kody rabatowe do wykorzystania na zakupy w sklepie Vitammy.pl oraz Novamed.pl
Wpadnij również na mój fanpage Artur Rakowski Po Męsku o Zdrowiu znajdziesz tam kolejną porcję kodów rabatowych (sprawdź zdjęcie w tle!)