Artur Rakowski - Po męsku o zdrowiu

Jak wybrać irygator do zębów?

Jak wybrać irygator do zębów?

Dawniej profesjonalne irygatory można było spotkać w gabinetach stomatologicznych. Dziś rodzinne irygatory do zębów w każdym domu stają się standardem. Wiadomo bowiem, że do pełnej higieny jamy ustnej nie wystarczy jakaś tam szczoteczka, byle jaka pasta i koniec. Całe „zło” jeśli chodzi o stan naszych zębów dzieje się w przestrzeniach międzyzębowych – czyli tam gdzie nie dociera szczoteczka i pasta, a wyłącznie nić dentystyczna i właśnie irygator do zębów.

Co to irygator do zębów i jak działa?

W zależności od rodzaju irygator do zębów to urządzenie, które wytwarza strumień wody pod ciśnieniem lub strumień wody wraz z podmuchem powietrza.

Takie połączenie służy  płukaniu i czyszczenia jamy ustnej w trudno dostępnych miejscach, do których nie sięga szczoteczka do zębów.

Czytaj również: Test moich ulubionych szczoteczek sonicznych

irygator do zębów ranking

Jakie są zalety irygatorów do zębów?

 • Usuwa kamień nazębny
 • bakterie z przestrzeni między zębowych oraz kieszonek dziąsłowych
 • Jest świetną alternatywą dla nici dentystycznych
 • szczoteczek między zębowych.

Komu przyda się irygator do zębów?

Irygatora może używać każdy kto pragnie mieć piękny i zdrowy uśmiech! Brzmi banalnie, prawda?

Ale jest w tym sporo prawdy. Nie można mówić o pełnej ochronie jamy ustnej bez czyszczenia przestrzeni między zębami. To od nas zależy czy będziemy to robić nicią, szczoteczką międzyzębową czy irygatorem.

Spór o to czy używać irygator czy nić dentystyczną przypomina mi trochę spór między entuzjastami szczoteczek sonicznych i tradycyjnych szczoteczek. Do niedawna należałem do tej drugiej grupy, ale po roku użytkowania szczoteczek sonicznych nie tęsknie za ich ręcznymi siostrami. Teraz przyszedł czas na zmianę nici dentystycznej na irygator do zębów. 

Czytaj również: Jak myć dobrze zęby niemowlakowi?

irygator do zębów opinie

Kto skorzysta najbardziej na używaniu irygatora?

Rozmawiałem ze znajomymi stomatologami i jako grupę docelową irygatorów do zębów wskazali zgodnie osoby:

 • posiadające wąskie przestrzenie między zębowe – dzięki temu doczyszczą każdy zakamarek jamy ustnej
 •  z wrażliwymi i krwawiącymi dziąsłami – w ich przypadku natrysk wodą pod odpowiednim ciśnieniem przyczyni się do masowania dziąseł i ich wzmocnienia.
 • posiadające  implanty oraz mosty protetyczne.
 • noszące aparat ortodontyczny – irygator potrafi doczyścić miejscach niedostępnych dla szczoteczki do zębów.

Jaki irygator do zębów wybrać?

Irygatory do domowego użytku dzielą się na bezprzewodowe oraz stacjonarne.

Różnią się one między sobą sposobem zasilania, ale także wielkością, pojemnością zbiornika oraz zakresem ciśnienia wody.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze irygatora do zębów?

 • Wielkość -> irygatory stacjonarne zawsze będą większe od  tych bezprzewodowych.
 • Pojemność zbiornika -> w irygatorach stacjonarnych jest to zwykle 450-600 ml, a w bezprzewodowych 30-210 ml
 • Regulacja zakresu ciśnienia wody -> może być płynna, za pomocą pokrętła o skali 5-cio lub nawet 10-cio stopniowej, a w przypadku irygatorów przenośnych będą to zazwyczaj 2 do 4 programów pracy;
 • Ciśnienie maksymalne -> do 6,9 bara, ale urządzenia z niższym ciśnieniem maksymalnym nie są wcale gorsze – wszystko zależy od naszych potrzeb, bo np. osoby z wrażliwymi dziąsłami i tak nie będą sięgały po największe ciśnienia;
 • Rodzaje strumienia wody -> producenci oferują: strumień ciągły (o wysokim ciśnieniu), wirujący (delikatny, połączony z mikropęcherzykami powietrza) i pulsacyjny (zróżnicowana moc strumienia wody);
 • Wymienne końcówki -> dostosowane do specjalnych potrzeb użytkownika, np. końcówki do aparatów ortodontycznych czy implantów;
 • Opcja złożenia urządzenia -> możliwa w niektórych urządzeniach przenośnych;
 • Zasilanie -> w przypadku irygatorów stacjonarnych będzie to energia sieciowa, ale w przypadku przenośnego sprzętu warto zwrócić uwagę czy jest to akumulator czy baterie;
 • Czas pracy na pełnym naładowaniu -> irygatory na akumulator mogą pracować od 15 do 70 minut;
 • Sposób irygacji -> w irygatorach stacjonarnych mamy mobilną rączkę z wężykiem za pomocą, której irygujemy jamę ustną, a w irygatorach stacjonarnych zazwyczaj rękojeść jest zintegrowana ze zbiornikiem wody, a więc musimy manewrować całym urządzeniem.

Czytaj również: Test past do zębów dla niemowląt i dzieci

irygator do zębów jak używać?

Co to jest irygator hybrydowy?

Warto mieć na uwadze, że istnieją również tzw. irygatory hybrydowe. Mają one wszystkie funkcje irygatorów przenośnych, ale za pomocą specjalnego wężyka można przyłączyć go do dowolnego pojemnika z wodą i przemienić w sprzęt stacjonarny. Niestety takich sprzętów nie ma dużo na rynku.

Możecie spotkać się też z irygatorami podłączanymi bezpośrednio do kranu. Ciśnienie w irygatorze zwiększa się wraz ze zwiększeniem przepływu wody w kranie. W przypadku tych irygatorów nie ma potrzeby napełniania pojemnika wodą, co wydaje się być super wygodne. Sprzęty te są stosunkowo nowe na rynku.

Ile kosztuje irygator do zębów?

Widełki są dość duże- można kupić irygator za 150 zł, ale też za 600 zł.

Irygatory przenośne są tańsze od tych stacjonarnych.

Jak używać irygatora do zębów?

Irygację najlepiej jest wykonać przed szczotkowaniem zębów. Dzięki temu najpierw wypłuczemy resztki pokarmu i płytkę nazębną z trudno dostępnych miejsc i umożliwimy dotarcie w te miejsca, podczas szczotkowania, pasty do zębów.

Irygację wykonujemy ustawiając końcówkę dyszy pod kątem ok. 90 stopni i powoli przesuwamy nią wzdłuż łuku zębowego. W miejscach, które bardziej tego potrzebują możemy zatrzymać irygator na dłużej.

irygator do zębów kod rabatowy

Jak dbać o irygator?

 • Jedynym płynem jaki stosujemy w irygatorze jest woda!
 • Nie należy zapominać o regularnym odkamienianiu irygatora, najlepiej za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych środków. Domowe sposoby takie jak użycie kwasków cytrynowego również poradzą sobie z kamieniem, ale mogą uszkodzić np. gumowy wężyk, więc nie są zalecane.
 • By nie dopuścić do deformacji wężyka należy używać irygatora z odpowiedniej odległości (nie naciągamy wężyka za mocno), a po skończonej irygacji odkładamy wężyk tak, by przewód się nie zaginał.

KODY RABATOWE i INNE RECENZJE SPRZĘTÓW

Zerknij również na inne moje testy sprzętów – znajdziesz je w specjalnej kategorii #arturtestuje (klik-klik)

Mam dla Ciebie też świetną wiadomość. Jeśli dajesz wiarę moim analizom i recenzjom sprzętu, to mamm dla Ciebie dwa specjalne kody rabatowe do wykorzystania na zakupy w sklepie Vitammy.pl oraz Novamed.pl

Wpadnij również na mój fanpage Artur Rakowski Po Męsku o Zdrowiu znajdziesz tam kolejną porcję kodów rabatowych (sprawdź zdjęcie w tle!)

 

 

 

Podobne wpisy

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do newslettera

Wszystkie treści przedstawione na arturrakowski.pl mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie autorów. Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.