Artur Rakowski - Po męsku o zdrowiu

Jak wybrać kask rowerowy dla dziecka?

Jak wybrać kask rowerowy dla dziecka?

Dzisiaj zaczynam trochę nieprzyjemnym tematem, bo tematem wypadków. A dokładniej kolizji z udziałem jednośladów i kasków rowerowych dla dzieci. Wiecie, że dochodzi do nich dość często?

Kask rowerowy dla dziecka – czy na pewno jest potrzebny?

Według policyjnych statystyk w 2020 roku doszło do 3768 kolizji z udziałem rowerzystów, z czego 249 z nich to ofiary śmiertelne, a 3403 odniosło rany. Z kolei w roku 2018 takich wypadków było 4712, zginęło w nich 286 rowerzystów, a 4259 zostało rannych.

Pewnie teraz sobie myślisz „HALO, HALO, Artur, chyba coś Ci się pomyliło! Przecież  tych wypadków jest coraz mniej.”

Ale to nie pomyłka, faktycznie, według policyjnych danych ma miejsce tendencja spadkowa. I ja z tego bardzo się cieszę! I tym bardziej, uważam, że powinniśmy być świadomi tego jak dbać o bezpieczeństwo podróżując na jednośladzie.

Kask rowerowy dla dziecka może mieć kształt klasyczny albo orzecha.

Dlatego dzisiaj mowa będzie o kasku rowerowym. Bo to podstawa do zabezpieczenia zdrowia, zarówno dzieci, jak i dorosłych. I chociaż w przypadku nas- dorosłych, to my sami decydujemy o swoim bezpieczeństwie to warto nosić go, chociażby po to, żeby od najmłodszych lat świecić przykładem przed naszymi dziećmi i wyrobić w nich nawyk dbania o swoje bezpieczeństwo!

Czy kask na rower jest obowiązkowy?

A czy noszenie kasku rowerowego w Polsce jest wymagane prawnie? Czy za jego brak można zapłacić mandat? Otóż nie, w Polsce noszenie kasku nie jest uregulowane przepisami, ale jego noszenie powinno wynikać ze zdrowego rozsądku. W końcu kask rowerowy dla dzieci chroni  ich głowę przed wstrząśnieniem mózgu czy otarciami w wyniku nagłego spotkania z ulicą czy chodnikiem. Nawet latem może spełniać swoje funkcje – może chronić nas przed słońcem i ewentualnym udarem.

Pamiętam czasy, gdy podróżowałem w celach zarobkowych do Niemiec (jeszcze nie byliśmy członkiem UE). Widok całej rodziny w kaskach na rowerze wywoływał u mnie ból brzucha ze śmiechu. Ale to były czasy, gdy nie było Lidla czy Decathlonu – więc nie było również mocno zakrojonego marketingu. Choć co do zasady brzydzę się nachalnym marketingiem, to w przypadku marketingu kasków ochronnych dla dzieci nie przeżywam żadnego konfliktu etycznego 😉

Kask rowerowy dla dzieci

Bo w przypadku dzieciaków kwestia noszenia kasku jest podwójnie ważna! W końcu ich kości nie są jeszcze do końca rozwinięte i mogą być bardziej podatne na wszelkie uszkodzenia, które mogą rzutować na problemy w przyszłości. Poza tym, u maluchów gorzej rozwinięty jest zmysł równowagi i mechanizmów reakcji, więc podczas nauki jazdy  na rowerze nie ma opcji, by uniknąć upadku. Nawet niepozorny upadek może okazać się niebezpieczny.

Jak wybrać kask rowerowy dla dzieci? Przede wszystkim należy go przymierzyć.

Ale nie ma znaczenia czy dziecko porusza się na własnym rowerze czy jest tylko pasażerem- zawsze powinno mieć kask! I będę powtarzał to do skutku!

Kask rowerowy – jakie są argumenty przeciw?

Na szczęście temat obowiązkowego noszenia kasków powraca dość często. Uważa się, że powinny być one obowiązkowe, bo w końcu rozchodzi się o zdrowie nasze i naszych najbliższych. Jednak ku mojemu zaskoczeniu, większość rowerowych środowisk jest temu przeciwna. Podobno kask rowerowy dla dzieci zapewnia psychiczny komfort, który może negatywnie wpływać na występowanie ryzykownych zachowań. Tak samo uważa się, że kierowcy mniej uważają na rowerzystów w kaskach niż bez.

Czytaj również: #arturtestuje przepiękny rowerek biegowy dla dzieci Trybike 

Kask rowerowy dla dzieci – jak to wygląda zagranicą?

Skoro już wiemy jak kaskowa sytuacja wygląda w Polsce, obejrzyjmy się na inne Państwa! I tu zaskoczenie- mało, które kraje nakazują noszenie kasków dla wszystkich rowerzystów. Część z nich wymaga, by nosiły je dzieci do pewnego wieku.

Przykładowo:

 • Australia, Nowa Zelandia – wszyscy muszą nosić kask;
 • obowiązek noszenia kasku do określonego wieku- Szwecja (15 lat), Austria (12 lat),  Czechy (18 lat);
 • w Hiszpanii ma miejsce bardzo ciekawa sytuacja, bo obowiązek użycia kasku nie dotyczy jazdy w terenie zabudowanym, jazdy pod górę czy… jazdy w upale;
 • a w Holandii, kraju rowerów – tylko 0,1% rowerzystów nosi kask (!)

Jak dobrać kask rowerowy dla dzieci?

Przechodząc do sedna sprawy – jeśli stoisz przed zakupem kasku dla swojego dziecka pewnie zastanawiasz się jaki będzie dla niego najbardziej odpowiedni. Kasków jest do wyboru, do koloru, a półki sklepów sportowych niemal uginają się pod ich szerokim asortymentem. Postaram się więc zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie przy wyborze, usystematyzować wiedzę i oczywiście ułatwić ostateczną decyzję.

Kask rowerowy dla dziecka powinien być solidny - nie ma co na nim oszczędzać.

Rodzaje kasków rowerowych dla dzieci – zwykłe czy „orzeszki”?

Przy wyborze kasku dziecięcego najczęściej spotkamy się z 2 ich rodzajami – kaskami klasycznymi i pełnymi, tzw. orzeszkami. Orzeszki mają silnie rozbudowaną część tylną. Mają to do siebie, że bardziej chronią potylicę i tył głowy, co będzie istotne dla dzieciaków, które od małego mają pociąg do jazdy ekstremalnej.

Nadadzą się też świetnie do fotelików rowerowych, bo dzięki nim dzieci będą miały możliwość wygodnie ułożyć głowy na oparciu. Z tym, że orzeszki są zdecydowanie cięższe od kasków klasycznych, więc nie będą najlepszym wyborem jako pierwszy kask rowerowy dla dzieci. Z kolei te klasyczne są lżejsze, o aerdonymanicznym kształcie, z licznymi otworami i wywietrznikami – przypominają po prostu kaski dla dorosłych. Oprócz tych dwóch znajdzie się też mnóstwo miniwersji profesjonalnych kasków MTB, czyli takich z ochroną szczęki, ale pozwolę sobie pominąć je w tej analizie 😛

Czytaj również: 23 proste sposoby na lepszą odporność Twojego dziecka

Kask dziecięcy – na co zwrócić uwagę?

Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego?

Po pierwsze, i najważniejsze, kask powinien być odpowiednio dopasowany do głowy dziecka. Źle dobrany kask znacznie zmniejsza skuteczność jego noszenia! Dlatego kasku, za żadne skarby na świecie, NIE WOLNO KUPOWAĆ NA WYROST.

Przy wyborze rozmiaru bierzemy pod uwagę kilka parametrów:

 • obwód głowy -> dopasowujemy rozmiar na podstawie zmierzonego obwodu głowy, rozmiary to najczęściej widełki np. 50 – 54 cm i najlepiej wpasować się w  środek, tak, by kask przed zapięciem trzymał się dobrze głowy;
 • dopasowanie kształtu-> za każdym razem należy sprawdzić ile zapasu jest po bokach, bo każda głowa ma inny kształt i mimo dobrania odpowiedniego obwodu kask może leżeć nieodpowiednio;
 • paski boczne-> powinny być dopasowane i schodzić się pod uszami w literę „Y”, w innym wypadku kask przemieści się podczas uderzenia;
 • zapięcie dolne -> powinno być dopasowane przy otwartej buzi i tak jak wyżej- odpowiednie dopasowanie zapobiegną przemieszczaniu się kasku;
 • kask powinien nachodzić też na czoło (powinien osiąść 2-3 cm nad oczami) i przylegać do niego-> to zapewni ochronę płata czołowego;
 • warto sprawdzić też jak będzie leżał z czapką- może się przydać w chłodniejsze dni;
 • nie może być za ciasny -> będzie niewygodny, ani za luźny-> nie spełni swojej funkcji.

Jak dobrać rozmiar kasku? Musi pasować idealnie i być wygodny.

Na szczęście spełnienie tych wszystkich warunków nie jest takie trudne jak mogłoby się wydawać. Kaski posiadają regulację obwodu za pomocą pokrętła lub gąbek, co ułatwi dopasowanie modelu do większości głów. Bardzo fajnie, gdy kask daje możliwość takiej regulacji.

Kask powinno się dobrze dopasować do głowy dziecka. Z mojego doświadczenia wynika, że jeżeli obwód głowy pociechy jest na granicy dwóch różnych rozmiarów – to zdecydowanie lepiej wybrać kask, który na papierze wydaje się mniejszy. Oczywiście jest możliwość regulacji pasków, ale mniejszy kask lepiej i ładniej leży, a głowa wcale tak szybko nie rośnie jak nam się wydaje – szczególnie w okresie 3-6 lat.

Kask dziecięcy – waga

 • Im lżejszy produkt, tym mniej obciążone będą kręgi szyjne oraz głowa dziecka.
 • Optymalna waga kasku dla małych dzieci to 200 gramów, a w przypadku starszaków może to być 300 gramów.

Kask rowerowy dla dzieci – normy i certyfikaty

Kaski dla dzieci powinny posiadać certyfikat EN 1080 0raz EN 1078 – dzięki nim będziemy mogli być pewni, że kask spełnia wymogi bezpieczeństwa ustalone przez Unię Europejską.

Określają one skuteczność ochrony i ergonomii, np. mocowanie, właściwości amortyzujące czy pole widzenia. Każdy kask powinien spełniać normę EN 1078, a te dla dzieci poniżej 7 r.ż. dodatkowo normę EN 1080.

Warto też zwrócić uwagę na oznaczenie CE świadczące o spełnianiu przez kask wymogów prawnych Unii Europejskiej.

Ile powinien ważyć kask rowerowy dla dziecka?

Kask rowerowy dla dzieci – tworzywa i zewnętrzne powłoki

Zewnętrzna powłoka musi być twarda i nie może ulegać naciskom, a wnętrze powinno być wykonane z miękkiej gąbki lub pianki. To jest rzecz pierwszorzędna.

Drugorzędna rzecz jest wygląd kasku, choć dla dziecka to jak będzie wyglądał kask na głowie jest mega ważne. Może się zdarzyć tak jak u nas, że ten sam model kasku ma zupełnie różne ceny. Tak było w przypadku naszej przygody z modelem Uvex Kid3 – mniejszy kask kosztował prawie 300zł, a większy rozmiar tego samego modelu – 160zł. Z czego wynikała taka różnica w cenie? W jakości powłoki zewnętrznej – rzucenie kasku na ziemię tańszego kasku na ziemię kończył się od razu niestetycznym zadrapaniem, a droższa, dżunglowa wersja w tym przypadku była (i jest!) nie do zajechania.

Co jeszcze?

 • super, by paski były miękkie i umożliwiały komfortowe noszenie;
 • dobra wentylacja -> im więcej otworów tym lepiej;
 • zdarzają się też kaski z moskitierą w otworach wentylacyjnych, by uchronić przez owadami, ale to zdecydowanie nie jest najważniejszy element;
 • daszek-> może być doczepiany lub zintegrowany, jeśli będzie to ochroni też malucha przed słońcem;
 • kask powinien być ładny -> dzięki temu będzie zakładany przez dziecko z przyjemnością;
 • odblaski -> sprawią, że dziecko będzie lepiej widoczne po zmroku;
 • zdarzają się też kaski z wkładkami odprowadzającymi wilgoć czy antybakteryjną wyściółką, ale to już zbędne bajery.

Kaski rowerowe dla dzieci – jakie marki są godne zaufania

Osobiście polecam rodzicom kaski poniższych marek:

 1. Carrera
 2. Uvex
 3. Met
 4. Giro
 5. Specialized

(kolejność losowa)

Czytaj również: Jak ojciec może zaplanować posiłek dla dziecka w plenerze?

Kaski dziecięce – cena i gdzie kupić.

Ceny są bardzo mocno zróżnicowane. Jednak jest pewna zasada, której trzeba się trzymać – na kasku nie ma co oszczędzać, w końcu chodzi o bezpieczeństwo.

Ja często buszuję na Ceneo.pl, więc jeśli chcecie przejrzeć czy marki, które wymieniłem są dostępne, to wrzucam od razu baner, który odsyła do kategorii Kaski rowerowe.


 

Może kupić lepszy, ale używany?

Nie jestem fanem odkupowania używanych fotelików samochodowcy i kasków na rower z drugiej ręki. Jeśli planujemy już od kogoś odkupić kask to musimy mieć absolutną pewność, że nie brał udziału w wypadku czy kolizji.  Podczas uderzeń mogą powstawać mikrouszkodzenia, które mogą wpływać na osłabienie struktury i słabsze zabezpieczenie w przypadku kolejnego zdarzenia.

Jak często wymieniać kask?

W przypadku kasku dla maluchów, odpowiednio dobrany rozmiar powinien starczyć na ok. 2 lata. W przypadku starszych dzieci najczęściej kaski wymienia się co 3 do 5 lat. Oczywiście to kwestia bardzo indywidualna, a wszystko zależy od tempa wzrostu.

Po prostu należy kontrolować czy kask wciąż spełnia wszystkie zasady, którymi kierowaliśmy się przy zakupie, a jeśli nie to najwyższa pora na zakup nowego. Oczywiście każdy wypadek również jest powodem do wymiany kasku na nowy model.

Kiedy można kupić dziecku pierwszy kask?

Według Amerykańskiego Towarzystwa Pediatrycznego można zacząć jeździć rowerem z dzieckiem, gdy ukończy ono 12 miesięcy. Wcześniej nawet najmniejszy kask może być dla niego za ciężki, a wstrząsy podczas jazdy mogą negatywnie wpływać na rózwój jego kręgosłupa.

Jak prawidłowo ubierać/dopasowywać kask dziecięcy?

 • Załóż rozpięty kask na głowę dziecka. Powinien  przylegać, ale nie cisnąć, a podczas poruszania głową nie może spadać.
 • Jeśli kask nie przylega dokładnie – wyreguluj obwód pokrętłem.
 • Teraz możesz dopasować długość pasków bocznych. Po regulacji powinny schodzić się pod uszami w kształt litery „Y”.
 • Na koniec zapnij pasek pod brodą, przy buzi otwartej do powiedzenia „AAAA”. Pasek powinien delikatnie przylegać do skóry.

Podobne wpisy

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do newslettera

Wszystkie treści przedstawione na arturrakowski.pl mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie autorów. Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.