Artur Rakowski - Po męsku o zdrowiu

Klimatyzator vs. klimatyzer

Wielu z Was prosiło mnie o wpis o skutecznym schładzaniu pomieszczeń.

Nic dziwnego – od kilku tygodni temperatura rzadko schodzi poniżej 30 stopni Celsjusza. Obecnie nie marzę o niczym innym jako zimnym prysznicu, a nocami śni mi się klimatyzator.

Z jednej strony słoneczne lato powinno nas cieszyć, z drugiej jednak upały mogą być bardzo uciążliwe – zwłaszcza dla małych dzieci i osób starszych.

Dlatego dzisiaj pomogę Ci odpowiedzieć na kilka pytań:

  1. Jak skutecznie schładzać pomieszczenia w którym przebywamy?
  2. Co lepsze klimatyzator czy wiatrak?
  3. Jaki sprzęt wybrać – klimatyzator, a może klimatyzer?
  4. Czym różnią się oba sprzęty i który z nich jest zdrowszy?

Zanim jednak przejdę do chłodzących gadżetów swoim zwyczajem opowiem Ci o tym jak radzić sobie z upałem w domu bez dodatkowych urządzeń. Jestem entuzjastą japońskiej strategii małych kroków – kaizen, a jednym z jej filarów jest szukanie tanich i banalnych rozwiązań, które dają niewspółmiernie duże efekty. Dlatego wcale nie musisz wydawać od razu dużych kwot, a jedynie zastosować kilka z poniższych propozycji:

  • schładzaj się pod prysznicem kilka razy dziennie – jeśli nie lubisz lodowatej wody, możesz zacząć od letniej i codziennie schładzać się coraz zimniejszą. Zacznij od nóg, potem schłodź tułów i plecy, a na końcu głowę. Taki zimny prysznic w upalny dzień pobudza krążenie i dodaje energii lepiej niż dobre, włoskie espresso.
  • śpij przy otwartym lub uchylonym oknie – zwłaszcza, gdy temperatury w nocy rzadko spadają poniżej 18 stopni Celsjusza. Dzięki temu przez kilka godzin schłodzisz sypialnię, a rano obudzisz się wyspany i wypoczęty.
  • śpij jak Pan Bóg stworzył – spanie na golasa to żadne tabu. Lepiej zniesiesz ciepłą noc, a do tego przewietrzysz miejsca intymne, które nie lubią wysokich temperatur 😉
  • utrzymuj porządek w domu – pościel i ubrania kumulują w sobie ciepło i emitują je na zewnątrz.
  • wyłącz urządzenia – włączony piekarnik czy czajnik dodatkowo zwiększają temperaturę w domu. Ba! Nawet zwykły telewizor czy komputer emitują dodatkowe ciepło. Jeśli ich nie używasz – wyłącz je po prostu.
  • zasłaniaj okno – za pomocą rolet, żaluzji i czy papierowych roletek. Możesz skorzystać również z koca termicznego, który przytwierdzony do okna odbija promienie słoneczne.
  • zrób mały przeciąg – upał doskwiera najbardziej, gdy powietrze stoi w miejscu. Czasami uchylenie drzwi wejściowych i otwarcie nienasłonecznionego okna wprawia powietrze w ruch.
  • nie wychodź na zewnątrz – gdy żar się leje z nieba – załatw swoje sprawy wczesnym rankiem, a na spacer wybierz się po zachodzie słońca. Resztę dnia spędź w domu 😉
  • unikaj gorących napojów – zrezygnuj z ciepłych napojów – zwłaszcza herbaty i kawy, które działają pobudzająco, a ich wysoka temperatura może nasilać pocenie się. Zamiast tego sięgnij po mrożone wersje ulubionych napojów. Moim ostatnim odkryciem jest espresso z lodem, dopełnione zimnym tonikiem!
  • nawadniaj się – wyrób sobie nawyk częstego picia, niewielkich ilości wody. Jedz owoce z dużą ilością wody np. arbuzy. Zamiast słodkich i mdłych lodów mlecznych wybieraj sorbety, a do posiłku pij turbotonik Pana Tabletki. 
  • jedz lekkostrawne posiłki – unikaj ciężkich potraw i przejadania się. Wydatkowanie energii na trawienie obfitego posiłku w czasie upału to nic dobrego dla Twojego samopoczucia.
  • spędzaj wolny czas nad wodą – przebywaj wtedy w cieniu, często schładzaj się w wodzie. Uważaj na kleszcze i komary – upalne lato to kulminacja ich aktywności. 

klimatyzator co wybrać

Czasem jednak jest tak, że stosujesz większość zasad, które tu wymieniłem, a temperatura w domu jest nie do wytrzymania. Najgorzej mają mieszkańcy najwyższych pięter w blokach – słońce i upał dają im mocno w kość.  Warto więc w wtedy rozważyć zakup urządzenia chłodzącego. W sklepie z artykułami AGD oraz sieci znajdziesz:

  • wiatraki
  • klimatyzery
  • klimatyzatory

Każdy z nich różni się techniką i wydajnością schładzania, przeznaczony jest do schładzania różnych pomieszczeń i ma po prostu swoje wady i zalety.

Wentylator – wachlarz na wypasie 😉

Na moją listę dostał się trochę z dziką kartą 😉 Bo nie jest to urządzenie, które stricte obniża temperaturę. Wprawia jedynie powietrze w ruch, dzięki czemu wysoka temperatura powietrza w domu staje się bardziej znośna. Wentylatorów na rynku jest cała masa – od najprostszych po zaawansowane, które mają różne tryby pracy. Różnią się także  materiałem z którego są wykonane (tworzywo sztuczne, stal nierdzewna).

Uważam, że wybierając wentylator nie ma sensu rozmieniać się na drobne. Trzeba zwrócić tylko uwagę na jego rozmiar oraz pobór energii – bo ten ostatni parametr tak naprawdę wpływa na koszty jego użytkowania.

Zalety

  • niska cena
  • niektóre modele mają niski pobór mocy
  • w pełni mobilne – można je przenosić między pomieszczeniami
  • nie ma potrzeby serwisowania

Wady:

  • nie obniżają temperatury powietrza
  • niektóre modele potrafią być głośne

Czytaj również: Oczyszczacz powietrza- jak wybrać?

Klimatyzer, czyli wentylator z funkcją chłodzenia

Łatwo pomylić je z klimatyzatorami. Ich zasada działania jest jednak zupełnie inna. Zdrowsza i bardziej ekologiczna.

klimatyzator co wybrać

Otóż schładzanie otoczenia odbywa się drogą ewaporacji – czyli parowania (podobnie jak w przypadku nawilżaczy powietrza). Wbudowany wiatrak przepuszcza powietrze przez filtr nasączony wodą. Filtr może być schładzany albo wkładami mrożącymi albo kostkami lodu – banalnie proste!

Taki sposób schładzania może obniżyć temperaturę nawet o 4 stopnie Celsjusza, a jednocześnie podnosi wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Zalety:

  • niska cena sprzętu
  • dobry dla rodzin z małymi dziećmi
  • niskie koszty eksploatacji (niski pobór mocy)
  • ekologiczna i prosta metoda schładzania
  • urządzenie 2w1 – klimatyzer + nawilżacz powietrza
  • nie wymaga specjalnego montażu ani serwisu przy użyciu drażniących środków

Wady:

  • obniża temperaturę  max. o 4 stopnie Celsjusza
  • niska temperatura utrzymuje się krócej niż w przypadku klimatyzatora
  • przeznaczony do małych pomieszczeń 30-40 metrów kwadratowych.

Klimatyzator czyli full-opcja na lato

To najwydajniejsze, ale też najdroższe sprzęty służące schładzaniu pomieszczeń.

Wymagają również zbudowania specjalnej instalacji, która z jednej strony wyprowadza ciepłe powietrze na zewnątrz, a z drugiej dzięki obecności freonu schładza wnętrze pomieszczenia.

Niestety powoduje to, że w istniejących już budynkach montaż klimatyzatora wiąże się z…kuciem ścian.klimatyzator stacjonarnyCzytaj również: Osuszacz powietrza

Który sprzęt wybrać? A może klimatyzator przenośny?

Alternatywą w takich sytuacjach jest zakup klimatyzatora przenośnego.

Nie zwalnia to jednak z konieczności wyprowadzenia ciepłego powietrza na zewnątrz.

Odbywa się to najczęściej przez uchylone okno – co niestety znacznie osłabia wydajność klimatyzatorów przenośnych.

Sprzęty te są również dużo głośniejsze niż ich stacjonarne odpowiedniki.

 

Niedawno odwiedziłem salon sprzedaży, w którym stał klimatyzator przenośny. Nie dość, że strasznie buczał, to jeszcze musiał mieć uchylone okno, które wychodziło na ruchliwą ulicę. Efekt był taki – że nic nie słyszłem co mówił do mnie sprzedawca 😉 

Klimatyzatory w zależności od modelu mogą posiadać również dodatkowe funkcje np. ogrzewanie pomieszczeń, obniżanie wilgotności, a nawet oczyszczania powietrza z roztoczy, bakterii i alergenów. Są fajną opcją do dużych pomieszczeń, mieszkań i domów. Najnowsze modele mają dobrze rozbudowaną automatykę i można nimi sterować zdalnie przy użyciu aplikacji.

Czynnikiem chłodzącym jest niestety freon, więc wykorzystując taki sprzęt dokładamy swoją “niechlubną” cegiełkę do powiększania dziury ozonowej i ocieplenia klimatu. 

By klimatyzator pracował dla Ciebie przez długie lata – musisz go regularnie serwisować – robić przeglądy i odgrzybiać, co również wiąże się z zastosowaniem dodatkowej chemii. 

>>Jeśli chcesz poszukać przenośnego klimatyzatora do domu warto zajrzeć na CENEO.PL<<

Klima w aucie, w domu i w pracy…infekcja murowana!

Największym zarzutem jaki mam do klimatyzatorów jest to, że powodują przesuszenie śluzówek. Owszem odprowadzanie wilgotności sprawia, że w klimatyzowanych pomieszczeniach jest fajnie, chłodno i człowiek ma dobre samopoczucie. Ale właściwe nawilżenie powietrza jest filarem zdrowego gardła i nosa.

Przeczytaj mój wpis o tym dlaczego wilgotność powietrza jest taka ważna. 

Długotrwałe przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu może być potem zapalenia gardła, infekcji górnych dróg oddechowych, ale również zespołu suchego oka. Osoby z atopowym zapaleniem skóry narzekają również, że klima jest powodem okresowego zaostrzenia zmian na skórze.

Czytaj również: Nawilżacz powietrza- jak wybrać?

Co wybrać – klimatyzator czy klimatyzer?

A może wiatrak?

To zależy tak naprawdę od Twoich potrzeb!

Przed zakupem zastanów się:

  1. jaką powierzchnię masz zamiar schładzać?
  2. jakie warunki panują latem u Ciebie – jaką temperaturę wskazuje termometr?
  3. jaka jest wilgotność powietrza?
  4. jak często zapadasz na infekcje górnych dróg oddechowych?
  5. czy masz w domu małe dzieci
  6. czy możesz sobie pozwolić na montaż kosztownej instalacji?

Kończąc ten przydługi wpis o klimatyzacji…

Klimatyzator klimatyzer wiatrak

pod żadnym pozorem nie miałem zamiaru wieszać na niej psów.

Bardzo się przydaje – zwłaszcza w mieszkaniach usytuowanych na ostatnim piętrze bloków z wielkiej płyty.

Jednak zanim ulegniesz marketingowi klimatyzatorów rozpocznij swoją przygodę ze schładzaniem od kilku wskazówek z początku wpisu.

Oszczędzisz dzięki temu swoje gardło i niezłą sumkę na koncie.

Chłodnego dnia!

Artur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobne wpisy

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do newslettera

Wszystkie treści przedstawione na arturrakowski.pl mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie autorów. Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.