Artur Rakowski - Po męsku o zdrowiu

#arturtestuje Liip Smart Monitor

#arturtestuje Liip Care Smart Monitor

Naprawdę nie mogłem się doczekać tej recenzji. Możliwość przetestowania gadżetu, który jest u nas zupełną nowością, a do tego przeciera szlaki innym tego typu urządzeniom była dla mnie bardzo kusząca. Chciałem się przekonać na własnej skórze (a w zasadzie skórze moich dzieci) czy nowoczesne technologie wearables rzeczywiście służą rodzicom czy jednak są czymś zbytecznym. Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi określenie opaska na nadgarstek dla niemowląt nie będzie już czymś szokującym czy absurdalnym. Proszę Państwa -zapraszam do testu Liip Smart Monitor – opaski monitorującej funkcje życiowe noworodków, niemowląt i dzieci.

artur rakowski liip smart

Liip Care Smart Monitor – co znajdziesz w opakowaniu?

Muszę przyznać, że po rozpakowaniu zewnętrznego pudełka opadła mi szczęka. I choć nie ocenia się ksiażki po okładce – wiedziałem czego mogę spodziewać się w środku.

Liip jest zapakowany niczym najnowszy model iPhone’a – minimalistyczne opakowanie po otwarciu odsłania jego serce (core), które gra na tle całości pierwszoplanową rolę. Ten mały gadżet jest tak zapakowany, że aż prosi się żeby go komuś podarować.  Piękne, kwadratowe opakowanie przypomina troszkę pudełko na bransoletkę. Cały brand Liipa ma bardzo przyjemną biało-turkusową tonację. Muszę przyznać, że w nazwaniu kolorystyki Liipa pomagała mi moja żona 😉 Ja nazwałbym ją po prostu biało-zieloną 😉

Pod sercem Liipa znalazłemkolejną warstwę opakowania – wymienne opaski o różnej długości  wykonane z bardzo delikatnego materiału (nie dotykałem jeszcze nic bardziej miękkiego!) Na samym dnie opakowania znalazły się kabel USB, ładowarka i metalowy klucz do wyłączania i resetowania opaski.

Byłbym zapomniał o instrukcji obsługi, która do bólu przypomina książeczkę, którą można było znaleźć w opakowaniu płyty CD.

Czy tylko ja mam sentyment do tych książeczek, które wertowało się przed włożeniem płyty do odtwarzacza?

opaska liip smart cena

Liip Care Smart Monitor – bezpieczeństwo u dzieci

Prozdrowotny gadżet przeznaczony dla najmłodszych użytkowników musi spełniać najsurowsze wymagania pod względem bezpieczeństwa. Liip na tym polu nie zawodzi. Bo z jednej strony mamy jednoczęściową bryłę samego urządzenia – tutaj nie ma prawa nic odłączyć się od całości i stwarzać zagrożenia zakrztuszeniem, a z drugiej materiał opaski jest miękki, hipoalergiczny i w 100% bezpieczny – co potwierdza certyfikat OEKO-TEX STANDARD 100.

Zastosowane rzepy są bardzo solidne i silne – bardzo dobrze trzymają opaskę na właściwym miejscu.

Sama technologia opaski też wydaje się być super-bezpieczna. Zwłaszcza, że do komunikacji opaski z dedykowaną aplikacją wykorzystywana jest technologia Bluetooth 4.00 Low Energy, która charakteryzuje się niskim zapotrzebowaniem na moc – maksymalnie 0,5 mW (miliwata!). To dlatego, opaska nie nagrzewa się w czasie pracy czy komunikacji ze smartfonem.

Liip Care Smart Monitor – wygoda użytkowania

Zanim założyłem Liipa moim dwóm synom na nadgarstek i kostkę postanowiłem sam sprawdzić jakie uczucie towarzyszy noszeniu tej opaski.  Wspominałem już, że wymienne paski wykonane są z ultra-delikatnego materiału. W tym miejscu mogę dodać tylko, że dzięki temu noszenie Liip  nie wiąże się z żadnym dyskomfortem. Wręcz przeciwnie po kilku chwilach człowiek zapomina, że ma ją założoną na ręku.

Wykorzystanie technologii Bluetooth 4.0 Low Energy sprawia, że opaska na pełnym ładowaniu może pracować bardzo długi czas.

opaska dla dzieci na kostkę

Liip Care Smart Monitor – rodzaj i skuteczność pomiarów

Opaska Liip Care Smart Monitor po sparowaniu z dedykowaną aplikacją zainstalowaną na smartfonie umożliwia pomiar trzech ważnych parametrów:

 • saturacji
 • pulsu
 • temperatury dystalnej ciała

Liip Care Smart Monitor – Saturacja

Opaska Liip umożliwia pomiar saturacji – czyli wysycenia krwi tlenem, a ściślej jej czerwonego barwnika krwi – hemoglobiny. Wartość SpO2 może spadać w określonych sytuacjach zdrowotnych np. na skutek duszności, zakrztuszenia czy zapalenia płuc.

Więcej o wysyceniu krwi tlenem jako metodzie diagnostycznej pisałem przy okazji pulsoksymetrów, więc jeśli chcesz zasięgnąć więcej informacji – odsyłam Cię właśnie tam. Liip dzięki pomiarowi saturacji daje rodzicowi przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa – chroni przed SIDS (czyli nagłą śmiercią łóżeczkową), ale również odpowiada na pytanie na ile zwykła infekcja ma wpływ na fizjologię dziecka. Saturację stale monitorują na przykład rodzice dzieci z wrodzoną wadą serca – w takim przypadku Liip będzie dla nich zbawiennym rozwiązaniem.

Pomiar saturacji we wczesnym etapie życia pozwala lekarzowi (a dzięki Liip również rodzicowi) wykryć ewentualną wadę serca – zanim wystąpią pierwsze objawy. Saturacja spada również na przykład przy zapaleniu płuc – w tym również również tej bezobjawowej, zachłystowej odmianie tak często występującej u noworodków i niemowląt.

Czytaj również: Czym jest pulsoksymetr i do czego może ci się przydać?

 Liip Care Smart Monitor – puls

W parze z  saturacją niemal zawsze idzie pomiar tętna. Częstotliwość skurczu ścian tętnic wywołanych pracą serca również może być cenną informacją dla rodzica. Długo utrzymujący się , wysoki puls może świadczyć na przykład o chorobie tarczycy lub anemii u niemowlaka. Najczęściej jednak przyspieszona akcja serca jest następstwem uczucia zagrożenia, lęku, może zwiastować płacz, stres, albo wynikać z  intensywnej aktywności malucha.

Liip za pośrednictwem aplikacji poinformuje nas o podwyższonym pulsie nawet wtedy, gdy będziemy z dala od malucha. Być może nasz szkrab właśnie zakończył swoją drzemkę i domaga się uwagi cicho kwiląc.

Opaska świetnie sprawdza się również w przypadku podróży. Nie ma potrzeby montowania odwracających uwagę lusterek – dzięki Liip Smart Monitor rodzic może być pewny właściwej pozycji dziecka w foteliku, które nie utrudnia oddychania.

opaska dla dzieci liip

Liip Care Smart Monitor – temperatura

Opaska Liip umożliwia wreszcie pomiar temperatury ciała dziecka. Nie jest to jednak temperatura, którą mierzymy zazwyczaj za pomocą termometru – czyli tej  najbardziej zbliżonej do temperatury wewnętrznej. Liip monitoruje  tzw. temperatura dystalną (ang. distal peripheral temperature). Ten rodzaj pomiaru służy raczej ocenie komfortu cieplnego u dziecka – czyli różnicy między temperaturą głowy, tułowia i kończyn, a nie wykrywaniu gorączki. O ile pomiar temperatury ciała w kierunku gorączki odbywa się w danym momencie, o tyle temperaturę dystalną ocenia się w perspektywie dłuższego odcinka czasu np. nocy.

Dzięki pomiarowi temperatury dystalnej będziesz w stanie ocenić czy częste przebudzenia w nocy mogą być na przykład związane z utratą ciepła przez malucha czy wręcz przeciwnie zbyt mocnym przegrzaniem.

Liip Care Smart Monitor – jakość tworzyw

Naprawdę nie ma się tu do czego przyczepić. Począwszy od miękkiego i hypoalergicznego materiału z certyfikatem OEKO-TEX STANDARD, przez wysokiej jakości tworzywo sztuczne z którego wykonany jest core urządzenia, aż po mocne i trwałe rzepy – w każdym detalu widać pieczołowitość wykonania.

Liip Care Smart Monitor – wygląd

Opaska Liip naprawdę świetnie się prezentuje. Jest łagodna w odbiorze, minimalistyczna i bardzo estetyczna. Bardzo ładnie wygląda na ręku lub kostce malucha. Lubię otaczać się ładnymi rzeczami i jako rodzic bardzo bym chciał dostać taką opaskę w prezencie. Co ciekawe opaski baby-tech są w ostatnim sezonie najpopularniejszym prezentem przekazywanym rodzicom w USA w czasie baby shower!

liip smart monitor testy opinie

Liip Care Smart Monitor – cena

W przypadku Liipa spodziewałem się znacznie niższej ceny, bo porównywałem ją z opaskami dedykowanymi dorosłym – a ceny tych zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Podczas, gdy Liip kosztuje ok. 1300 zł. Szybko zrozumiałem swoje nielogiczne myślenie.

Przede wszystkim opaski z OEKO-TEX STANDARD u dorosłych są rzadkością. Ponadto jakość wykonania opaski dla dziecka jest o niebo lepsza. Poza tym smartband dla dorosłych i Liip to dwa różne bieguny – choć wykorzystujące podobne rozwiązani techniczne. Opaska dla dorosłych ma wymiar wyłącznie użytkowy, a w przypadku Liip mówimy o zdrowiu dziecka. Ponadto Liip ma świetną dedykowaną aplikację, która bardzo dokładnie i przejrzyście przedstawia zebrane dane, a w dodatku zaopatrzona jest w instrukcję postępowania w przypdku wykrycia jakiejść nieprawidłowości w pomiarze funkcji życiowych.


 Liip Smart Monitor – skrót testu

Liip Care Smart Monitor – bezpieczeństwo u dzieci 10/10

 • jednobryłowa – opaska jest jednobryłowa, dzięki czemu nie ma w niej małych części, które mogą stwarzać ryzyko zakrztuszenia
 • super-bezpieczny pasek – wykonany z hypoalergicznego, miękkiego i certyfikowanego materiału zgodnego z OEKO-TEX STANDARD.  Opaska nie podrażnia skóry niemowlęcia.
 • solidne rzepy – utrzymują opaskę we właściwym miejscu, nie ma ryzyka jej samoistnego odpięcia
 • mała waga opaski – nie obciąża mięśni i stawów malucha
 • technologia Bluetooth 4.0 Low Energy – niskie zapotrzebowanie na moc (tylko 0,5 miliwata!)  = opaska zupełnie się nie nagrzewa. 

Liip Smart Monitor  – wygoda użytkowania 9/10

 • brak jakiegokolwiek dyskomfortu – opaska jest lekka, a pasek tak delikatny,że praktycznie nie czuć, że jest złożona na nadgarstku czy kostce
 • długi czas pracy na jednym ładowaniu niska moc sprawia, że opaskę można użytkować przed długi czas
 • dedykowana aplikacja – pozwala zbierać dane, analizować je, przedstawiać w formie wykresu, który potem można pokazać lekarzowi. 
 • algorytm postępowania –  aplikacja pomoże nam podejmować odpowiednie kroki w przypadkach nagłych
 • troszkę utrudnione parowanie ze smartfonem – wymaga wpisania unikalnego kodu, ale to wszystko po to by chronić dane użytkownika
 • pomiar w czasie rzeczywistym – opaska mierzy czynności życiowe w sposób ciągły i w czasie rzeczywistym. Rodzic otrzymuje pełniejszy obraz wyników w szerszej perspektywie czasu.
 • zapobiega SIDS – dzięki alertom rodzic jest informowany o nagłej zmianie parametrów np. utrudnionego oddychania
 • idealna na podróż – dzięki niej rodzic jest spokojny o właściwą pozycje dziecka w foteliku w czasie jazdy
 • pozwala wykryć niektóre choroby – zwłaszcza wady serca we wczesnym etapie życia, kiedy jedynym objawem jest np. obniżona saturacja czy nieprawidłowe tętno.
 • zmniejsza liczbę bezsensownych wizyt u lekarza – które są tak częste u niedoświadczonych rodziców. Daje poczucie spokoju. 

opaska dla niemowlaka

Liip Smart Monitor – skuteczność i wiarygodność pomiarów 10/10

 • pomiar temperatury – tzw. distal peripheral temperature – czyli temperatury powierzchni ciała – pozwala ocenić komfort termiczny dziecka w różnych porach dnia
 • saturacja – wysycenie krwi (hemoglobiny) – więcej o saturacji i jej praktycznym wykorzystaniu przeczytasz we wpisie o pulsoksymetrach (patrz niżej)
 • tętno – mierzy częstotliwość skurczu tętnic pod wpływem pracy serca
 • bardzo dokładne wynikipotwierdzone badaniami. Maksymalny dopuszczalny błąd urządzenia wynosi

 Liip Smart Monitor – jakość tworzyw i wygląd 11/10!

 • najwyższa jakość tworzyw – obcując z tą opaską czuć, że jej wykonanie zostało dopracowane z najmniejszym szczegółem
 • wspaniały wyglądminimalistyczny szaro-turkusowy kolor opaski spodoba się najbardziej wymagającym rodzicom
 • piękne opakowanie – idealnie nadaje się na prezent dla świeżo upieczonych rodziców

 Liip Smart Monitor – cena 7/10

 • ok. 1300 zł – to dosyć wysoka cena. Warto jednak na nią spojrzeć z innej, szerszej perspektywy. Opaska nie ma wymiaru wyłącznie użytkowego, ale prozdrowotny. Kupujemy sobie jednak poczucie bezpieczeństwa, wygodę i spokój. 
 • opaskę możesz kupić w sklepie internetowym Koala-Tech (klik-klik).

Liip Smart Monitor – podsumowanie 9,4/10

Opaska Liip Smart Monitor przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Wykonana z najlepszych i bezpiecznych materiałów, paruje się z dedykowaną aplikacją za pomocą ultra bezpiecznej technologii Bluetooth Low Energy i  w czasie rzeczywistym monitoruje puls, temperaturę i saturację niemowlaka. Mnie zaskoczył przede wszystkim pomiar tzw. distal peripheral temperature – temperatury, która po zrozumieniu jej idei pozwala ocenić komfort termiczny dziecka. Pewnym utrudnieniem może być nieco skomplikowana procedura parowania ze smartfonem, ale wszystko w trosce o dane użytkownika.  Dla niektórych  przeszkodą może być również cena opaski – ale jej wysokość jest rekompensowana walorami użytkowymi i prozdrowotnymi.  (P.S Przy zrzutce w kilka osób na jeden, wspólny prezent na baby shower jest już do przełknięcia 😉

 

 

Podobne wpisy

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do newslettera

Wszystkie treści przedstawione na arturrakowski.pl mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie autorów. Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.