Artur Rakowski - Po męsku o zdrowiu

Maska antysmogowa – jak wybrać?

Maska antysmogowa – jak wybrać dobrą?

Choć w Polsce problem złej jakości powietrza jest powszechny, to sposoby ochrony przed  szkodliwym wpływem smogu na zdrowie człowieka są mimo to niepopularne. Czasami potykam się z krytyczną opinią niektórych ludzi na temat oczyszczaczy, które ich zdaniem są zbędnymi „gadżetami”, a maska antysmogowa na twarzy przechodnia na ulicy wzbudza nadal sensację.

Wierzę, że z czasem świadomość ludzi w temacie ochrony przed smogiem wzrośnie. Jeszcze w połowie lat 90. XX wielu ludzi było przekonanych, że palenie tytoniu wcale nie jest czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworów, a widok dorosłego rowerzysty w kasku ochronnym był powodem do śmiechu i kpin. Zadzwiające jest to, że 20 lat później zarówno palenie tytoniu, jak i jazda na rowerze bez kasku stała się już passe.

Ufam, że już za kilka lat podobna rewolucja zmieni myślenie ludzi na temat smogu, oczyszczaczy i masek antysmogowych.

Dzisiejszy wpis jest w dużej mierze odpowiedzią na Wasze prośby. Od początku istnienia bloga temat masek anstysmogowych wymienialiście w pierwszej trójce tematów, którymi powinienem się zająć. Choć minęło sporo czasu, to nie jest to czas stracony – przekopałem się przez wiele badań, certyfikacji filtrów, instrukcji obsługi, przetestowałem też sporo masek – zarówno tych markowych, jak i marketowych. Dzisiaj więc wracam do Was z solidną porcją wiedzy na temat masek  i mam zamiar się nią z Wami podzielić.  Zobaczcie na jakie pytania znajdziecie odpowiedź w tym wpisie?

 1. Czym są maski antysmogowe?
 2. Czy alternatywy dla masek przeciwpyłowych – maski chirurgiczne czy chusty „antysmogowe” skutecznie chronią przed smogiem?
 3. Jakie filtry znaleźć można w maskach antysmogowych?
 4. Jakie oznaczenia i certyfikacje powinna posiadać dobra maska antysmogowa?
 5. Na co trzeba zwrócić uwagę kupując maskę przeciwpyłową?
 6. Jak dbać na co dzień o maskę?
 7. Czy maskę przeciwpyłową może nosić dziecko?
 8. Czy ktoś sprawdzał już maski antysmogowe dostępne na rynku?

Czytaj również: #arturtestuje dobre oczyszczacze z rozsądnej półki cenowej

Czym tak naprawdę jest maska antysmogowa?

Maski antysmogowe to inaczej półmaski filtrujące.

Półmaską filtrującą jest natomiast zarówno maska przeciwpyłowa kupiona w sklepie budowlanym dla fachowca remontującego mieszkania, jak również  dizajnerska maska antysmogowa dla sportowców i spacerowiczów, którą można znaleźć w wielu sklepach internetowych.

Maski przeciwpyłowe i maski antysmogowe są więc nazwami zwyczajowymi bardzo podobnych produktów, które  pod względem technicznym niewiele się od siebie różnią. Różnią się jednak klasą filtra i zgodnością z normami.

artur rakowski helbo

Co daje maska antysmogowa?

Co daje maska antysmogowa?

Ech…zdrowie Twojemu układowi oddechowemu. Jeśli jest noszona w dni smogowe i jest poprawnie założona chroni Cię przed szkodliwym wpływem pyłu zawieszonego w powietrzu PM2,5 i PM10, który odpowiada za szkodliwe działanie smogu.

Niektóre maski są wyposażone w taką kombinację filtrów, że  mają zdolność pochłaniania niektórych lotnych związków organicznych (LZO) – składników spalin, węglowodorów i innych zanieczyszczeń gazowych.

Maski chirurgiczne i chusty „antysmogowe” – czy warto?

Zanim przejdę do szczegółowego omawiania masek antysmogowych od razu chciałbym rozprawić się z pewnym mitem, który nadal wielu powiela.

Chodzi o maski chirurgiczne. Spotkałem się z błędnym przekonaniem, że maska chirurgiczna jest dużo, dużo tańszą alternatywą dla maski antysmogowej, która również chroni przed pyłami zawieszonymi w powietrzu. Sprzedaż tej ostatniej zdaniem niektórych jest napędzana przez specjalistów od marketingu, a cała ta nagonka na smog jest działaniem zamierzającym zniszczyć nasze dobro narodowe – węgiel kamienny.

Maska chirurgiczna nie chroni przed smogiem! 

maska antysmogowa czy chirurgiczna

Powiedzmy to sobie jasno – maska ta przeznaczona jest do użytku medycznego i chroni przed roznoszeniem infekcji drogą kropelkową. Filtruje więc (i to nie jakoś super-dokładnie) cząstki i krople o wielkości powyżej 100 mikrometrów. Pył zawieszony PM2,5 i PM10 oraz trujace gazy zawarte w naszym powietrzu z łatwością przenikają przez pory maski chirurgicznej.

Podobnie w przypadku masek czy chust dla rowerzystów

maska na rower artur rakowski

Dla niedowiarków przytoczę również wyniki badań.

Grupa naukowców w 2009 roku przebadała różne maski i filtry pod kątem ich przepuszczalności dla cząstek o różnych rozmiarach.

Okazało się, że najskuteczniejszą ochronę zapewniały maski przeciwpyłowe, a najmniejszą właśnie…maski chirurgiczne.

Wyniki badań widać poniżej, a link do badania W TYM MIEJSCU

Penetracja masek antysmogowych artur rakowski

Rys. Przepuszczalność różnych rodzajów masek – na samym dole maski chirurgiczne i kuchenne.

 

Rodzaje masek przeciwpyłowych

Żeby zrozumieć w ogóle czym są popularne maski antysmogowe i spojrzeć na nie obiektywnym okiem powinniśmy najpierw wiedzieć jakie są rodzaje masek przeciwpyłowych i czym one się różnią od siebie.

 • półmaski filtrujące zgodne z normami UE – 149:2001+A1:2009
 • półmaski filtrujące zgodne z normami USA – 42 CFR Part 84
 • półmaski filtrująco-pochłaniające zgodne z normami EN 405:2001+A1:2009 (maski), EN 143:2000+A1:2006(filtry), EN 14387:2004+A1:2008(pochłaniacze)
 • półmaski filtrujące z  z warstwą pochłaniającą – węglem aktywowanym (maski antysmogowe)

Półmaski filtrujące zgodne z normami UE – 149:2001+A1:2009

 • wyposażone są w filtr klasy FPP1 (80% skuteczności filtracji), FFP2 (94% skuteczności) i FFP3 (99% skuteczności)
 • chronią przed pyłami, alergenami i aerozolami biologicznymi
 • nie chronią przed szkodliwymi gazami – ozonem, tlenkami azotu, ditlenkiem siarki czy gazową frakcją spalin samochodowych
 • opisują je 3 parametry:
  • penetracja – stopień przenikalności pyłów i dymów przez materiał filtrujący
  • całkowity przeciek wewnętrzny – określa nieszczelność maski, która może wynikać z niedokładnego dolegania lub nieszczelności zaworu wydechowego
  • opór oddychania – to opór jaki stawia wkład filtrujący podczas oddychania, im lepsza klasa filtru tym większy opór oddychania – czyli „trudniej się oddycha”

Ten rodzaj masek to najczęściej maski budowlane lub specjalistyczne maski wykorzystywane w pracach przemysłowych.

maska antysmogowa FFP1 artur rakowski

Półmaska filtrująca

Półmaski filtrujące zgodne z normami USA – 42 CFR Part 84

 • dzielą się na trzy klasy N, P i R, które odpowiednio nie są szczelne wobec olejów, są szczelne wobec olejów albo są olejoodporne
 • posiadają oznaczenie 95, 99 i 99,97, które odpowiadają poziomom skuteczności filtracji
 • N99 oznacza na przykład maskę nieszczelną wobec olejów, ale zatrzymującą 99% pyłów.

Półmaski filtrująco-pochłaniające zgodne z normami EN

 • maski te oprócz tego, że zatrzymują zanieczyszczenia w postaci pyłów, pochłaniają szkodliwe gazy
 • istnieje ich kilka klas w zależności od rodzaju i minimalnego stężenia gazów jakie są w stanie pochłonąć
 • większość z nich jest w stanie pochłonąć gazy organiczne i pary, ale tylko niektóre szkodliwe SOX i NOX.
maska antysmogowa normy artur rakowski

Półmaska filtrująco-pochłaniająca

Jakie jest więc miejsce masek antysmogowych w tym zestawieniu?

Na pierwszy rzut wydaje się, że można by je zaliczyć do półmasek filtrująco-pochłaniających.

I tak jest.

Ale jest jedno, ale jak ważne ALE!

Większość masek antysmogowych nie spełnia wspólnotowych norm dla półmasek filtrująco-pochłaniających, ale spełnia za to normy dla półmasek filtrujących. Oznacza to, że o ile skutecznie zatrzymują pył zawieszony, znacznie gorzej radzą sobie z LZO – lotnymi związkami organicznymi.

Ale nie oznacza to, że maski anstysmogowe są nic nie warte i należy rezygnować z ich używania.

Problem polega na tym, że normy wymienione powyżej dotyczą narażenia zawodowego, brakuje norm, które regulowały rynek masek przeznaczonych dla ogółu społeczeństwa narażonego na zanieczyszczenie powietrza.

Jak to rozumieć?

A no tak, że jeśli chcesz zapewnić sobie maksymalną ochronę przez zanieczyszczeniem środowiska powinieneś wybrać maskę spełniającą normy dla pyłów i gazów. Takie maski nie są estetyczne, mają duże rozmiary, nie są za wygodne na dłuższą metę i dużo droższe od masek antysmogowych.

Decydując się więc na zakup – stajesz więc przed wyborem między skutecznością, a wyglądem i wygodą noszenia maski.

Wybór należy do Ciebie – ja wybieram maski antysmogowe.

Czy maska antysmogowa zapewnia 100% ochronę przed zanieczyszczeniem powietrza?

Nie.

Żadna maska antysmogowa nie zapewni ci 100% ochrony przed zanieczyszczeniem powietrza.

Nie ma cudów. Nawet najlepsze filtry zatrzymują tylko (albo raczej aż) 99% pyłów, a niewłaściwe użytkowanie i pielęgnacja maski może być powodem dodatkowej nieszczelności.

Pamiętaj jednak, że nawet nie do końca doskonała technologia masek antysmogowych zawsze będzie lepszym wyborem od przebywania w zanieczyszczonym powietrzu bez żadnej, dodatkowej ochrony.

Czytaj również: Jak spaliny diesla niszczą układ odpornościowy Twojego dziecka?

Z czego składają się maski antysmogowe?

Większość masek składa się:

 • materiału tworzącego maskę (np. neopren albo bawełna)
 • filtru różnej klasy
 • jednego lub dwóch zaworów wydechowych

Maska antysmogowa z filtrem HEPA – czy napewno?

HEPA-type albo HEPA-like

W Unii Europejskiej określenie HEPA jest zarezerwowane dla filtrów wykorzystywanych w wentylacji, klimatyzacji czy procesach technologicznych. Zatrzymują zanieczyszczenia większe od 0,3 mikrometra.

W aptece na przykład  znajduje się loża laminarna do sporządzenia jałowych leków ocznych, która wyposażona jest w filtr HEPA H14, który zatrzymuje 99,999% zanieczyszczeń.

Tak więc filtry zastosowane w maskach antysmogowych z punktu widzenia prawa nie można nazwać filtrami HEPA. Producenci masek wyposażają więc je w filtry, które specyfikacją mają być zbliżone do filtrów HEPA – stąd nazwy HEPA-type czy HEPA-like.

I niektóre rzeczywiście są, ale jak podają niektóre kontrole wiele filtrów znajdujących się w maskach spośród antysmogowych masek nie przypomina w ogóle filtrów HEPA

Maska antysmogowa z filtrem węglowym

Choć maski, które są wyspoażone w filtr węglowy nigdy nie będą dorównywać przemysłowym maskom filtrująco-pochłaniającym to warto, żeby maska też go miała

Węgiel aktywowany pochłania  zanieczyszczenia gazowe, np. tlenki azotu, siarki, ozon (dlatego szczególnie ważny jest on w miastach, gdzie przy ruchliwych ulicach jest dużo gazowych zanieczyszczeń)

Maski z dodatkowym filtrem węglowym przeznaczone są dla osób, które dużo czasu spędzają w ruchu miejskim np. rowerzystom lub biegaczom, ale również dzieciom, kobietom w ciąży, matkom karmiącym i osobom starszym.

UWAGA PRZY WYBORZE!

UOKiK w 2017 roku przebadał maski antysmogowe – prawie połowa nie przeszła testów w laboratorium. Oznacza to,że nie chronią przed smogiem.

Urząd zakwestionował 6 masek – 4 nie spełniły jednego parametru, a 2 aż dwóch!

2 maski nie przeszły badania na opór wdechu!

2 wypadły słabo przy sprawdzaniu odporności na przenikanie mgłą oleju parafinowego (zanieczyszczenia w powietrzu łatwo zniszczyłyby filtr)

Te które nie spełniły 2 wymagań nie przeszły testu na przenikanie mgłą oleju parafinowego i przeciek wewwnętrzny, czyli były nieszczelne i miały słaby filtr

11 masek było źle oznakowanych! Brakowało danych o tym czy maska jest jedno- czy wielorazowa

9 masek nie miało deklaracji zgodności lub niektórych danych

prezent-dla-faceta-maska-antysmogowa

Na co zwrócić uwagę przy wyborze maski antysmogowej?

Choć normy i certyfikacje dotyczące masek antysmogowych są ujednolicone, to producenci często używają swoich handlowych nazw filtrów, rozwiązań technicznych czy materiału z którego są wykonane maski. Musisz pamiętać, że są to zabiegi marketingowe, które mają na celu przekonać Cię, że akurat ta maska którą właśnie oglądasz jest dla Ciebie odpowiednia.

Nie daj się! Spójrz chłodnym okiem na wszystkie oznaczenia i parametry.

Uważam, że przed zakupem trzeba koniecznie maskę przymierzyć, dopasować do własnej twarzy, sprawdzić wygodę i komfort noszenia, a przede wszystkim oddychania. To ważne, bo w niektórych rejonach Polski maska będzie noszona niemal codziennie.

Ważne cechy masek zebrałem dla Ciebie właśnie w tym akapicie.

 • cena – nie zawsze świadczy o jakości maski. Unikałbym zupełnie tanich masek, ale zdarzyło mi się testować maski, które były z dolnej półki cenowej, a jednocześnie spełniały normy.
 • koszty eksploatacji – pamiętajmy, że filtry należy regularnie wymieniać. Warto przyjrzeć się więc cenie pojedynczego filtra – czasem może to być 15, a niekiedy 50 zł.
 • wielkość maski – ma kluczowe znaczenie, gdyż źle dopasowana maska oznacza brak ochrony przed smogiem
  • maska powinna zakrywać usta, nos i brodę
  • większość producentów podaje typową rozmiarówkę- np. M, ale rozmiary oferowane przez różnych producentów mogą się od siebie różnić dlatego w miarę możliwości najlepiej maskę przymierzyć i sprawdzić czy zasłania nos i buzię, czy mocowanie nie jest za luźne, czy maska nie odstaje, czy nie będzie nas cisnęła lub obcierała, czy nie będzie ograniczała Twojego pola widzenia itd.
 • odpowiednie oznaczenia – najważniejsze są normy i klasa filtra. Im więcej wiarygodnych oznaczeń i certfikacji tym lepiej.
  • numer normy europejskiej (np. 149:2001+A1:2009) lub amerykańskiej (42 CFR Part 84)
  • CE– oznacza,że producent deklaruje, że maska spełnia wszystkie wymagania techniczno-prawne obowiązujące w UE
  • FFP1, FFP2, FFP3– to klasy ochrony filtra, najsłabsza to 1, a najwyższa 3 (w Polsce zaleca się FFP3), możecie spotkać się też z oznaczeniami N95, N99, N100 i są to amerykańskie klasy ochrony, o których wspominałem wcześniej
  • NR– półmaska jednorazowego użytku, nie zakłada się jej więcej niż jeden raz i nie powinno jej się nosić dłużej niż 8h oraz R- półmaska wielokrotnego użytku
  • D-maska przeszła pozytywnie test zatkania pyłem dolomitowym, czyli test na to jak sprawdza się w silnie zapylonym pomieszczeniu (bardziej jest to istotne w sprawach budowlanych), nie jest to badanie obowiązkowe i nie jest związane z klasą ochrony filtra.
 • maski dla aktywnych fizycznie – jeśli ktoś uprawia sport to powinien zaopatrzyć się w maskę ze specjalnym zaworem, który będzie pozwalał na regulację przepływu powietrza
 • materiał wykonania – maski mogą być wykonane z neoprenu lub bawełny. Można również znaleźć maski pozbawione lateksu, neoprenu i silikonu- niektórzy są na nie uczuleni.
 • wygląd maski – wielu osobom będzie zależało na wyglądzie maski, ale lepiej zostawmy go jako ostatnie kryterium wyboru. Nie mniej jednak ładne i estetyczne maski sprawiają, że czasem na ulicy można je łatwo pomylić z buffą, tubą lub szalikiem.

Czytaj również: #arturtestuje oczyszczacz Sharpa za 1000 zł

Maski antysmogowe – za co tak naprawdę płacisz?

Możesz się spotkać z zarzutem, że maski antysmogowe są stosunkowo drogie, a przeciwpyłowe, budowlane odpowiedniki spełniające normy sporo tańsze.

To prawda niektóre potrafią kosztować kilkaset PLN, podczas gdy za zwykłą maskę budowlaną z zaworem i filtrem FFP2 można zapłacić już kilkadziesiąt złotych.

Maska antysmogowa czy półmaska filtrująca do prac budowlanych

Jest w tym dużo racji, ale musisz zdawać sobie sprawę, że wydając te kilkadziesiąt złotych więcej dostajesz:

 • dodatkowy filtr z węglem aktywowanym – który choć nie spełnia norm dla filtrów pochłaniających zawsze ochroni Cię przed lotnymi związkami.
 • lepszy komfort noszenia – maski antysmogowe są wykonane z przyjemniejszych dla skóry materiałów, lepiej odprowadzają wilgoć, dopasowują się do ruchów twarzy
 • bardziej akceptowalny wygląd – maski budowlane wyglądają surowo, są białe albo kontrastowe, osoba, która je nosi wyróżnia się w tłumie
 • lepsze dopasowanie do twarzy – maski antysmogowe mają rzepy, lepiej trzymają się na twarzy
 • możliwość prania i utrzymywania jej w czystości – nie wszystkie półmaski budowlane można prać

Ostatnio producenci przemysłowych półmasek filtrujących chcą wypełnić niszę na rynku i wypuszczają na rynek produkty, które są czymś pomiędzy maską budowlaną a maską antysmogową. Wydają się ciekawą alternatywą, bo są dużo tańsze i choć przypominają nadal maski budowlane to mają panelowy kształt i lepiej się je nosi.

Półmaska filtrująca FFP2 3M Aura

Jak nosić maskę antysmogową?

Podobnie jak w przypadku aspiratorów czy nebulizatorów również w przypadku półmasek filtrujących poza samymi parametrami sprzętu ważne jest ich właściwe użytkowanie. A zaczyna się ono z chwilą założenia jej na twarz.

Twarz jest wrażliwą częścią naszego ciała i nikt z nas nie lubi, gdy coś nas gniecie, uciska czy obciera.

Niewygodna maska prędzej czy później wyląduje w szufladzie, a przecież nie o to nam chodzi.

Zakładanie maski antysmogowej – kilka uwag

 1. maska o odpowiednio dobranym rozmiarze powinna obejmować szczelnie Twój nos, policzki i dolną część brody.
 2. metalowy nosek musisz dopasować w ten sposób, by nie powstawały otwory i zanieczyszczone powietrze nie dostawało się pod maskę, a jednocześnie tak, by nie utrudniał oddychania przez nos
 3. po założeniu wyreguluj przepływ powietrza zaworem w dolnej części maski. Z jednej strony ułatwia to wydychanie powietrza, a z drugiej zapobiega zawilgoceniu i parowaniu dolnej części maski (ważny punkt dla osób noszących okulary!)

Czytaj również: #arturtestuje polską markę oczyszczaczy – Klarta

Maski antysmogowe – praktyczne uwagi użytkownika

Kupując maskę antysmogową musisz zdawać sobie sprawę z kilku ważnych rzeczy i zaakceptować je.

Co trzeba mieć na uwadze?

 1. o maskę trzeba dbać – czyścić, prać i wymieniać filtry, bo bez tego nie będzie ona skuteczna;
  jak ją konserwować i jak często oraz jak wymieniać filtr i czy w ogóle można – to wszystko zależy od rodzaju zakupionej maski, najlepiej wszystko sprawdzać w instrukcji i postępować według informacji w niej zawartych
 2. Każda maska będzie utrudniała oddychanie, bo powietrze musi przejść przez filtry, a im wyższa klasa filtrów tym opór będzie proporcjonalnie większy (w drastycznych przypadkach niektóre osoby, głównie te, które mają problemy z układem oddechowym, mogą poczuć się słabo – w takich przypadkach stosowanie maski warto skonsultować z lekarzem, ta sama sytuacja tyczy się dzieci, które nie mają jeszcze całkowicie wykształconego układu oddechowego)
 3. Przy używaniu maski zawilgotnieje ona wcześniej czy później, problem ten jest największy przy większym wysiłku, a przy chodzeniu nie jest aż tak istotny
 4. Okularnicy muszą liczyć się z tym, że okulary mogą im parować, a w jakim stopniu to znów zależy od intensywności wysiłku fizycznego (przy spacerze  może być lekkie zaparowanie u dołu)
 5. maski mogą posiadać specyficzny, chemiczny zapach, ale niektóre w specyfikacjach chwalą się jego brakiem.

jak dbać o maskę antysmogową artur rakowski

Jak dbać o maskę antysmogową?

Wszystkie niezbędne informacje na temat pielęgnacji i właściwej konserwacji maski znajdziesz w INSTRUKCJI UŻYTKOWANIA. Koniecznie ją przeczytaj.

Jest jednak kilka uniwersalnych rad na temat prania, które sprawdzą się w większości masek:

 • nie pierz maski w pralce i pralni chemicznej
 • maskę antysmogową zawsze pierz RĘCZNIE!
 • nie używaj silnych wybielaczy
 • przed praniem zdemontuj zawory i wyjmij filtr
 • filtra BEZWZGLĘDNIE NIE MOŻNA PRAĆ!

Czytaj również: Jak smog wpływa na Twoje zdrowie i zdrowie Twoich dzieci?

Maska antysmogowa – jak często wymieniać filtry?

Filtr to najważniejsza część maski antysmogowej – jego dobra kondycja odpowiada za właściwą ochronę przed smogiem.

W instrukcji dołączonej do maski znajdziesz informację jak często należy go wymieniać.

Niestety producenci „lubią” zawyżać żywotność swoich filtrów.

W warunkach silnego zanieczyszczenia powietrza (dostateczne oraz złe w skali GIOŚ) zalecałbym wymianę po 200-400 godzinach użytkowania filtra.

Pamiętaj jednak, że narażenie filtra na fatalną jakość powietrza sprawia, że przedostaje on dobrze filtrować nawet po 50h.

 

Jaka maska antysmogowa dla dzieci?

Ostatnio coraz bardziej popularne stają się maski antysmogowe przeznaczone dla najmłodszych użytkowników.

I bardzo mnie to cieszy – przecież to grupa wiekowa najbardziej narażona na szkodliwe działanie zanieczyszczonego powietrza.

Jednak w przypadku dzieci poniżej 12. roku życia stosowanie maski antysmogowej powinno być BEZWZGLĘDNIE skonsultowane z lekarzem pediatrą.

Maska antysmogowa stwarza opory podczas oddychania przez co układ oddechowy narażony jest na większy wysiłek. O ile w przypadku zdrowych osób dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia nie ma to wpływu na kondycję układu oddechowego, o tyle w przypadku mniejszych dzieci może (ale nie musi) wpływać negatywnie na wydolność krążeniowo-oddechową.

Przed zakupem maski konsultację lekarską powinny również przeprowadzić osoby cierpiące na alergie, astmę, choroby płuc, przewlekłe zapalenia zatok, osoby starsze, ale również MAMY W CIĄŻY i MATKI KARMIĄCE!

Jaka maska antysmogowa do biegania, na rower?

Sportowcy zarówno ci zawodowi i amatorzy to szczególna grupa osób.

Mówi się przecież, że sport to zdrowie.

Zgadzam się z tym pod warunkiem, że jego intensywność jest dostosowana do możliwości osoby go uprawiającej i odbywa się w DOBRYCH WARUNKACH.

Niestety często widuję rowerzystów i biegaczy, którzy przemierzają zatłoczone ścieżki i arterie miasta w godzinach szczytu i w smogowe dni bez żadnej ochrony. Mają super-wypasiony strój i wygodne buty, ale zapominają, że intensywny wysiłek fizyczny w czasie smogu to najgorsza z możliwych rzeczy jaką mogą zafundować swojemu organizmowi.

Przyspieszony i pogłębiony oddech (często przez usta) sprawia, że nieoczyszczone powietrza omija nabłonek migawkowy i dostaje się bezpośrednio do pęcherzyków płucnych, a stamtąd do krwiobiegu.

A stamtąd szybciej bijące serce i kurczące się tętnice rozprowadzą toksyczne związki chemiczne po całym organizmie.

Jeśli nawet oddychasz w czasie wysiłku w sposób fizjologiczny (przez nos) to pył zawieszony uszkadza nabłonek migawkowy, zapycha naturalny filtr w nosie i tak dostaje się do głębszych warstw układu oddechowego.

Ustaliliśmy sobie więc, że MASKA ANTYSMOGOWA to niezbędne wyposażenie każdej osoby uprawiającej sport na rzekomo świeżym polskim powietrzu!

Maska antysmogowa dla biegaczy, rowerzystów i wszystkich sportowych freaków

Standardowe maski wyposażone w filtry klasy FFP1, FFP2 lub FFP3 charakteryzują się konkretnymi wartościami oporu powietrza jaki stawiają podczas wdechu i wydechu.

Opór powietrza w Pascalach maski mierzy się przy określonej minutowej wentylacji płuc – spokojnym wdechu (30l/min), przyspieszonym wdechu (90l/min) i spokojnym wydechu (160l/min). Im wyższa klasa filtra, tym mniejsze pory i skuteczniejsza ochrona, ale równocześnie większy opór powietrza.

W czasie zwykłej jazdy na rowerze standardowa wartość minutowej wentylacji płuc wynosi 20-30l/min.

Intensywny wysiłek fizyczny z dodatkową ochroną w postaci maski może spowodować wzrost minutowej wentylacji płuc do kilkuset litrów na minutę. Nie są to bezpieczne wartości dla zdrowia.

Dlatego w przypadku masek dla sportowców idzie się na pewien kompromis – obniża się klasę filtru, a dzięki temu obniża się się opór powietrza. Skuteczność maski w takim przypadku spada niezauważalnie, ale jednocześnie znacznie podnosi się komfort oddychania.

Maski dla sportowców mają również grubszą warstwę pochłaniającą gazowe zanieczyszczenia.

Maska antysmogowa dla zwierząt

Brzmi ekstrawagancko?

Ja nie widzę w tym nic zaskakującego.

Przecież nasze czworonogi traktujemy jak członków rodziny – kupujemy im najlepszą karmę, wydajemy swoje ciężko zarobione pieniądze na grommerów, szczepimy co sezon i prowadzamu do weterynarza.

Dlaczego więc nie mielibyśmy chronić ich od szkodliwego wpływu smogu na ich znacznie krótsze życie?

Zwłaszcza, że z racji większej aktywności naszych i mniejszej wielkości narządów oddechowych  pył zawieszony jest dla nich wyjątkowo groźny.


Jak wybrać maskę antysmogową? – podsumowanie

Cóż – prawda jest taka, że bez względu jaką maskę wybierzesz zawsze będzie to lepszy wybór od oddychania niefiltrowanym, śmierdzącym i zapylonym powietrzem.

Warto jednak chwilę pochylić się nad jej wyborem i wybrać maskę, która:

 • spełnia europejskie normy dla półmasek filtrujących
 • ma dobrą jakość filtra (w polskich warunkach FFP2 to minimum)
 • jeden lub dwa zawory wydechowe i regulowany przepływ powietrza
 • jest dobrze dopasowana i wygodna
 • odpowiada naszym potrzebom, a zwłaszcza aktywności

Jeśli interesuje Cię tematyka sprzętów medycznych i lubisz śledzić moje testy przejrzyj całą kategorię #arturtestuje.

Nazbierało się tam już sporo prozdrowotnych gadżetów, a w kolejce do zabawy i testowania czeka pokaźne pudło, które zabiera mi miejsce w kawalerce.

Życzę Ci udanego tygodnia!

Artur

 

 

 

 

Podobne wpisy

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do newslettera

Wszystkie treści przedstawione na arturrakowski.pl mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie autorów. Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.