Artur Rakowski - Po męsku o zdrowiu

Obowiązkowe badania dla kobiet

Kobieto, badaj się regularnie! Obowiązkowe badania dla kobiet

Obowiązkowe badania dla kobiet. Czemu obowiązkowe? Nie straszę, nie mądrze się, ale wyganiam! Tak – wyganiam! Każdą z Was kobiet, wyganiam dla Waszego zdrowia na badania profilaktyczne. W naszym kraju dużo i pięknie się mówi o profilaktyce. Jednak praktyka jest z goła inna. Jednak jeśli wydajesz pieniądze na swoje przyjemności i swój komfort psychiczny, to pewność, że jesteś zdrowa, da Ci te obie rzeczy na raz. A część tych badań, mimo wszystko, da się wykonać na NFZ. Dzień kobiet, urodziny, imieniny, dzień mamy – nieważne! Każdy dzień ma być Twoim świętem i każdego roku powinnaś zrobić sobie pakiet badań. Dziś powiem Ci jakich.

  • Teoretycznie każda kobieta wie jakie podstawowe badania profilaktyczne powinna wykonać. Niby każdy wie, jakie są obowiązkowe badania dla kobiet. Jak wygląda to w życiu, sami wiemy. Dlatego przedstawię Ci Twój plan, jakie badania musisz wykonać.
  • Raz do roku każda kobieta powinna przejść profilaktycznie badania ginekologiczne oraz badanie USG piersi, które uzupełnia rutynowe samobadanie piersi.
  • Obowiązkowe badania dla kobiet obejmują także podstawowe badania z krwi, jednak pakiet dla kobiet jest bardziej uszczegółowiony. Nierozerwanie łączy się on z diagnostyką chorób tarczycy.
  • Po 30 roku życia diagnozuje się coraz więcej przypadków czerniaka. Kobiety z racji nadmiernego opalania są bardziej narażone na choroby skóry, dlatego istotna jest kontrola znamion.

Czytaj także: Ile wytrysków miesięcznie gwarantuje zdrowie mężczyzny?

Badania profilaktyczne kobiet

Teoretycznie każda kobieta, a także sporo mężczyzn wie, jakie podstawowe badania profilaktyczne powinni wykonać. Praktyka bywa taka, że często badania kobiet kojarzą się z wizytą u ginekologa, z którą niestety nadal nie po drodze wielu kobietom. W teorii także każda kobieta wie jak ważne jest samodzielne wykonywanie badania piersi. No i wiemy też, że powinnyśmy wykonywać badania ogólne: badania krwi i ogólne badanie moczu. Wykonywanie badań profilaktycznych jest zalecane zazwyczaj raz na rok. Pozwala to na kontrolowanie stanu zdrowia kobiety.

Tak jak mówię, to tylko z teorii. Jak wygląda to w życiu, sami wiemy. Więc ja dzisiaj Kobieto powiem Ci do słuchu. Nie wywyższając się nad Tobą, tylko dla Twojego dobra i dla Twojego zdrowia. Przedstawię Ci Twój plan, jakie badania musisz wykonać. Musisz! Pamiętaj, że robisz to dla siebie!

Czytaj także: Co Twój stary powinien zbadać po 40?

badania laboratoryjne dla kobiet

Badanie ginekologiczne

Jakkolwiek to zabrzmi: majtki w dół! I na fotel. Ginekologiczny, rzecz jasna. Każda dorosła kobieta po 18 roku życia lub wcześniej, jeśli rozpoczęła współżycie, powinna raz do roku przejść profilaktycznie badania ginekologiczne. U kobiet, które rozpoczęły współżycie, ginekolog wykonuje badanie “na fotelu”. Zazwyczaj wykorzystuje w tym celu wziernik ginekologiczny, który umieszcza w pochwie i może wówczas ocenić wnętrze pochwy oraz pobrać materiał do badania cytologicznego.

W ramach NFZ kobietom w wieku między 25 a 59 lat, raz na 3 lata, przysługuje darmowe badanie cytologiczne. Jednak zaleca się by wykonywać je co roku i prywatnie wiele pacjentek decyduje się je tak wykonywać.

Kolejnym badaniem wykonywanym na fotelu ginekologicznym jest badanie dwuręczne. Ginekolog umieszcza w pochwie dwa palce, a drugą ręką uciska podbrzusze pacjentki, i dzięki temu jest w stanie ocenić stan oraz rozmiar narządów rodnych. Kiedyś opcjonalnie, natomiast obecnie standardem stało się USG transwaginalne, czyli dopochwowe, które jest w stanie szczegółowo i obrazowo ukazać stan narządów rodnych.

Badanie piersi

Pierś do przodu. I… macamy. Bo na tym właśnie polega samobadanie piersi. Każda kobieta powinna wykonywać samobadanie piersi raz w miesiącu, najlepiej tydzień po rozpoczęciu miesiączki. W badaniu palpacyjnym czujność powinny wzbudzać wszystkie zmiany typu grudki, guzki, itd. Przy ocenie stanu piersi przed lustrem, należy zwracać uwagę na zmiany w zakresie:

  • kształtu,
  • wielkości,
  • koloru,
  • symetrii,
  • czy nie ma wciągnięć w obrębie brodawek.

Zadanie to oczywiście można delegować, komuś kto zna dane piersi bardzo dobrze 😉

Natomiast uzupełnieniem samobadania piersi jest badanie piersi przy użyciu USG. To również obowiązkowe badania dla kobiet. Kiedyś badaniem obrazowym weryfikowano jedynie wyczuwalne zmiany w obrębie piersi.

Dziś to badanie jest już traktowane jako profilaktyka raka piersi i sutka. A nowotwór piersi to nadal najczęstszy nowotwór kobiecy. Ale zdecydowana większość wykrytych zmian jest łagodna!

Dziewczyno, pamiętaj, ja nie straszę. Masz mieć spokojną głowę. Dlatego: sprawdź, zbadaj i na rok zapomnij o badaniu USG piersi.

Czytaj także: Libido w górę – jak to zrobić?

badanie piersi dla kobiet

Badanie ogólne krwi i badanie ogólne moczu

To akurat pakiet badań obowiązkowych zarówno dla kobiet, jak i  mężczyzn. Badania z krwi mówią nam bardzo dużo o stanie zdrowia i kondycji organizmu. Nie tylko o tym ile krwi napsuł Ci Twój stary. Badanie moczu czy badanie krwi to standardowe badania laboratoryjne. Ja wiem, że pobieranie krwi może być mocno stresujące, (ale o moich przeżyciach w tym temacie opowiem Wam innym razem) 😉 Natomiast to naprawdę krótkie ukłucie, a może dowiedzieć się bardzo wiele o swoim zdrowiu i raz do roku powinniśmy to po prostu zrobić.

Jakie są zatem obowiązkowe badania laboratoryjne dla kobiet?

  • morfologia krwi, ale koniecznie z rozmazem ręcznym – jeśli już się kłujesz, zrób to porządnie;
  • CRP, bo jeśli w wynikach wyjdą jakiekolwiek odchylenia, warto wiedzieć czy nie wynikają one np. z toczącego się w danej chwili stanu zapalnego w organizmie;
  • poziom witaminy D – warto wykonać raz do roku;
  • żelazo;
  • ferrytyna;
  • trójka tarczycowa, o czym szerzej powiem poniżej.

Badania należy wykonywać na czczo, w godzinach porannych, po wypoczynku nocnym. Natomiast mocz należy pobrać rano, z środkowego strumienia, po uprzednim podmyciu i osuszeniu narządów ręcznikiem papierowym. Próbkę moczu należy dostarczyć do laboratorium jak najszybciej.

Badanie tarczycy

No to tu drogie Panie, jesteście wyróżnione. Chociaż akurat to nie jest powód do uśmiechu. Jednak to Wam częściej tarczyca i hormony płatają figle. Tarczyca potrafi wiele nabruździć w zdrowiu kobiety. Więc trzeba mieć ją bezwzględnie pod kontrolą. Jakie w tym celu badania należy wykonać? Jako badanie diagnostyczne, przydatne jest tu badanie krwi pod kątem tzw. trójki tarczycowej. Czyli badanie hormonów tarczycy TSH, ft3, ft4. Ich wynik daje duże możliwości diagnostyczne w przypadku tak wielu schorzeń tego narządu.

Na uwagę zasługują także guzki tarczycy. Umówmy się, hasło “guzek do kontroli” rusza każdego. Jednak pamiętaj, że zdecydowana większość guzków to tłuszczaki, zwapnienia lub zwłóknienia. I nie ma się czym martwi, należy je tylko mieć pod kontrolą lekarza specjalisty, w tym przypadku endokrynologa.

Czytaj także: Przychodzi facet do lekarza

badanie znamion czerniak

Badanie znamion

Jakże zalotne bywają niektóre znamiona. A w jakich czasem bywają one miejscach… 😉 Jednak, gdziekolwiek by one nie były, to poza właścicielką pięknego ciała i szczęściarzem, który dostąpił zaszczytu ich podziwiania i adorowania, musi zobaczyć je raz do roku, ktoś jeszcze. Lekarz dermatolog na badaniu dermoskopem.

I oczywiście, to badanie dotyczy obojga płci. Ale jest na tyle ważne, że umieściłem je w moim zestawieniu. I znowu, nie straszę, więc nie burmusz się w tej chwili, tylko pomyśl, że

czerniak, złośliwy nowotwór skóry, z każdym rokiem atakuje coraz więcej osób po 30 roku życia. Jednak dla kontry, wykrycie go we wczesnym stadium, daje całkowitą szansę na wyleczenia. Więc zbadaj znamiona raz na rok i miej to z głowy 🙂

Obowiązkowe badania dla kobiet to profilaktyka

Ale ten obowiązek to tylko i aż zdrowy rozsądek. Droga Kobieto! Masz być piękna, szczęśliwa, spełniona, realizować swoje plany i marzenia, uśmiechać się każdego dnia, rozwijać swoje pasje, łamać męskie serca, tańczyć, śpiewać, śmiać się w głos… Ale żeby tak było – musisz być zdrowa! To Twój obowiązek.

Dbajcie o siebie Drogie Panie.

Wszystkiego dobrego!

Artur

Podobne wpisy

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do newslettera

Wszystkie treści przedstawione na arturrakowski.pl mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie autorów. Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.