Artur Rakowski - Po męsku o zdrowiu

Oklepywanie pleców. Jak pokonać mokry kaszel bez leków.

Oklepywanie pleców. Jak pokonać mokry kaszel bez leków?

Gęsta wydzielina w drogach oddechowych to stan, który towarzyszy dziecku w wielu infekcjach dróg oddechowych. Zalegająca flegma, którą trudno odkrztusić nie tylko pogarsza samopoczucie dziecka, ale również ma wpływ na wydajność wentylacji, a tym samym ogólną kondycję dziecka w chorobie. To, że warto, a nawet trzeba usuwać wydzielinę to nie ulega wątpliwości. Rodzi się jednak pytanie czy zawsze trzeba sięgać po leki rozrzedzające wydzielinę czy wykrztuśne. Ja uważam, że niekoniecznie. Oczywiście jeśli wymaga tego stan dziecka, a dotychczasowe metody zawodzą zawsze należy jednak po te leki sięgnąć. Zawsze jest jednak w zanadrzu oklepywanie pleców.

Jest to jedna z wielu metod, które pozwalają osiągnąć ten sam efekt bez konieczności ich podawania. Większość z nich zarezerwowana jest dla fizjoterapeutów, bo są uważane za elementy kinezyterapii. I to jest dobry moment, żeby zachęcić Was do korzystania z umiejętności fizjoterapeutów, zwłaszcza w tym temacie, bo potrafią zdziałać cuda. Część tych metod możesz jednak z powodzeniem wykorzystać w domu.

Ten wpis powstał we współpracy ze świetnym fizjoterapeutą mgr Adrianną Kowalską-Łętochą, która pracowała między innymi w Uzdrowisku Kopani Soli w Wieliczce, a obecnie prowadzi własną praktykę fizjoterapeuty FizjoKuźnia w Wieliczce. Prywatnie Ada jest prywatnie moją dobrą koleżanką z akademickich czasów, miłośniczką kotów i sportów motorowych!

Oklepywanie pleców to jeden, ale nie jedyny sposób przeprowadzania toalety drzewa oskrzelowego?

Metody drenażowe możesz stosować zarówno bez użycia leków, jak również jako leczenie uzupełniające. Drenaż świetnie sprawdza się zwłaszcza przy antybiotykoterapii, gdyż pozwala na lepszą penetrację antybiotyku w drzewie oskrzelowym.

Do metod toalety drzewa oskrzelowego należy:

  • oklepywanie
  • sprężynowanie klatki piersiowej
  • drenaż oddechowy
  • metoda AFE
  • aktywny kaszel
  • głęboki kaszel

Oklepywanie pleców – jak to robić dobrze?

Jest to najprostsza metoda, którą możesz zastosować w domu. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu i synchronicznym oklepywaniu każdego z płuc dziecko zaczyna efektywnie odkrztuszać wydzielinę. Ważne, by rodzic starał się oklepywać dziecko podczas wydechu:

  1. Ułóż dziecko na brzuchu, wkładając mu pod biodra poduszkę lub wałek.
  2. Dzięki temu biodra dziecka będą wyżej barków i uzyskasz niewielki spadek.
  3. Ułóż swoje dłonie w ten sposób, by złączyć wszystkie palce do siebie.
  4. Oklepuj dwoma rękoma raz po raz powierzchnię odpowiadającą jednemu płucu, a potem drugiemu.
  5. Oklepywanie powinno przypominać energiczną grę na bębnie, a ręce ułożone jak do czerpania wody 😉
  6. Oklepuj dosyć mocno, ale tak, by nie powodować bólu lub dyskomfortu dziecka.

Czytaj również: Nasz sposób na ogarnięcie biegunki w 3 dni!

Oklepywanie pleców można łączyć z innymi metodami:

Sprężynowanie klatki piersiowej

Bardzo prosta i skuteczna metoda drenażu, którą można zastosować umiejętnie u dziecka. Polega na uciśnięciu dolnej części klatki piersiowej w czasie wydechu dziecka i nagłym zwolnieniu ucisku w momencie rozpoczęcia wdechu.

Drenaż oddechowy

Polega na takim ułożeniu pozycji ciała dziecka, by wykorzystać grawitację w spływaniu wydzieliny. Najkorzystniejszą pozycją, która temu służy jest tzw. pozycja Trendelenburga. Jest to bardzo stara metoda, która w XIX wieku była wykorzystawana w ratowaniu życia w przypadku wstrząsu. Dziś stosowana jest w medycynie w różnych dziedzinach – diagnostyce rentgenowskiej przełyku, ginekologii, położnictwie, ale również w pulmonologii.

drenaż oddechowy u dzieci

Czytaj również: Hartowanie dla wyjadaczy – jak ono wygląda?

W razie czego możemy położyć dziecko do łóżka i unieść jeden z jego końców o 30cm, tak by nogi znajdowały się wyżej od głowy. Jeśli dysponujemy „koziołkiem” albo piłką szwajcarską możemy zachęcić dziecko do oparcia się o nie na boku i skierowanie głowy do dołu.

Drenaż najlepiej wykonywać rano po przebudzeniu. Dziecko w pozycji drenażowej powinno pozostać przez 30 minut (zaczynając pierwszy „zabieg” od 10 minut)Pozycje drenażowe można wspomagać aktywnym kaszlem, oklepywaniem pleców i sprężynowaniem (czytaj niżej).

Drenażu nie wykonuję się u niemowląt!

Drenażu nie można wykonywać dziecku, które cierpi na:

  • Duszność
  • Spadek saturacji
  • Wzrost ciśnienia śródczaszkowego
  • Ból głowy i zatok
  • Krwioplucie
  • Refluks żołądkowo-przełykowy
  • Tętniaki
  • Zaburzenia rytmu serca

oklepywanie

Metoda AFE

Metoda AFE (AFE – franc. accélération du flux expiratoire) jest metodą kinezyterapii, której celem jest drenaż drzewa oskrzelowego dziecka. Fizjoterapeuta stosuje specjalne techniki manualne, a jednocześnie monitoruje saturację, wygląd wydzieliny, charakter kaszlu.Największą zaletą tej metody jest to, że dziecku niemal natychmiast wraca apetyt i znacznie lepiej śpi.

Oklepywanie pleców + aktywny kaszel

Jestem entuzjastą najprostszych metod, dlatego bardzo lubię wywoływanie aktywnego kaszlu przez dziecko. W udrażnianiu oskrzeli pomoże podwójne odkaszlnięcie, kaszel kontrolowany, kaszel wzmacniany, intensywny wydech, a także odkaszlnięcie połączone z intensywnym wydechem. Inicjowanie kaszlu u dziecka dobrze jest łączyć z oklepywanie pleców!

Dziecko z mokrym kaszlem odruchowo oddycha płytko, by uniknąć męczącego kaszlu. Prowadzi to do niedostatecznej wentylacji płuc. Tymczasem wystarczy malucha nauczyć aktywnego kaszlu, by doprowadzić do mechanicznego przesuwania wydzieliny z oskrzelików do większych oskrzeli, tchawicy i górnych dróg oddechowych.

Czytaj również: Czy wolno wysyłać chore dziecko do przedszkola? Odpowiedź Cię zdziwi…

oklepywanie pleców rozrzedzanie bez leków

Aktywny kaszel krok po kroku:

  1. Maluch wykonuje głęboki wdech nosem.
  2. Maluch wykonuje przedłużony wydech ustami
  3. W czasie wydechu inicjuje „sztucznie” kilka odruchów kaszlu.

oklepywanie pleców bez leków

Oklepywanie pleców + głębokie oddychanie:

Jeszcze prostszą metodą drenażową dzieci jest głębokie oddychanie. Kilkulatka można zachęcić do:

  • wydłużonego sapnięcia
  • sztucznych westchnień
  • wypowiadania głoski H, cha, ach, chach przez otwarte ust

KODY RABATOWE DLA MOICH CZYTELNIKÓW

Jak wiesz zajmuję się również recenzjami sprzętów medycznych. Znajdziesz je w specjalnej kategorii #arturtestuje (klik-klik)

Mam dla Ciebie też świetną wiadomość. Jeśli dajesz wiarę moim analizom i recenzjom sprzętu, to mamm dla Ciebie dwa specjalne kody rabatowe do wykorzystania na zakupy w sklepie Vitammy.pl oraz Novamed.pl

Wpadnij również na mój fanpage Artur Rakowski Po Męsku o Zdrowiu znajdziesz tam kolejną porcję kodów rabatowych (sprawdź zdjęcie w tle!)

 

 

 

 

 

 

Podobne wpisy

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do newslettera

Wszystkie treści przedstawione na arturrakowski.pl mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie autorów. Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.