Artur Rakowski - Po męsku o zdrowiu

5 rzeczy o ospie, o których nie miałeś pojęcia

5 rzeczy o ospie, o których nie miałeś pojęcia

Dzisiejszy wpis mógłbym określić mianem życiowego. A to dlatego, że ostatnie 4 tygodnie upłynęły w naszym domu pod znakiem ospy. Najpierw zachorował masz starszy syn – Amadeo i przeszedł ją śpiewająco (mało wykwitów, gorączki, brak blizn i świądu), a potem Norbert (tu było gorzej, więcej wykwitów, świąd i nieprzespane noce), który mimo nieco gorszego przebiegu, można by zakwalifikować jako łagodny. W czasie ospowych zmagań pomyślałem więc, by napisać wpis o 5 rzeczach na temat ospy, o których mało kto ma pojęcie. Jestem ciekawy czy któryś z punktów Cię zaskoczył.

1.Nie każda wysypka przy ospie wygląda jak…ospa!

Jak wygląda ospa? Rodzice małych dzieci są wyczuleni na jej  punkcie. To choroba tak mocno wpisana w okres dzieciństwa, że część rodziców jej wypatruje, a część stara się jej zapobiegać za pomocą szczepień. Bez względu na to którą drogę obiera rodzic, celem jest odhaczenie tematu ospy jeszcze w dzieciństwie. A to dlatego, że im jesteśmy starsi, tym wzrasta ryzyko ciężkiego przebiegu ospy i groźnych powikłań.

Przebieg ospy u dziecka jest bardzo symptomatyczny, co oznacza, że objawy są tak charakterystyczne, że trudno je z czymś innym pomylić. Ale nie jest tak zawsze!

Osutka na ciele dziecka z ospą w książkowym przebiegu przypomina “obraz gwieździstego nieba”. Zmiany rozsiane są losowo, wykwity są mniejsze i większe i pojawiają się w różnych miejscach ciała.

Niekiedy jednak zwłaszcza u dzieci z łagodnym przebiegiem – wykwitów jest bardzo mało – kilkanaście (podczas, gdy normalnie jest ich nawet kilkaset),  i nie występują one w różnym stadium rozwoju. Niekiedy wykwity pozbawione są pęcherzyków, przypominają raczej zmiany plamisto-grudkowe.

To jest w miarę łagodny przebieg ospy – mało wykwitów, raczej plamki, niż grudki. Gdyby nie fiolet, to zmiany byłyby znacznie mniej widoczne!

W takich przypadkach ospę można pomylić z:

 • alergiczną wysypką np. polekową
 • liszajcem
 • pokrzywką
 • trądzikiem

Co jest charakterystyczne dla każdej ospy?

 1. Kierunek pojawiających się zmian. Wysypka pojawia się rzutami przez 5-6 dni!
  • Najpierw głowa.
  • Potem tułów.
  • A na końcu ramiona.
  • Bardzo rzadko wykwity pojawiają się na rękach i stopach
 2. Określone stadium rozwoju
  • najpierw rumieniowe plamki
  • potem grudka
  • potem pęcherzyk z przezroczystym płynem
  • później pęcherzyk z mętnym płynem
  • strup

Czytaj również: Nieznane fakty o wirusie RSV – musisz je znać!


2.Dzieci z wykwitami można wysłać do przedszkola (ale pod jednym warunkiem!)

Dzieci z ospą zarażają na 2 dni przed pojawieniem się osutki, aż do momentu gdy zmiany przyschną. Średnio zakaźność dla osób z kontaktu trwa 5-7 dni.

Gdy wszystkie zmiany zaschły, a dziecko czuje się dobrze – nie ma przeciwwskazań, żeby zakończyć izolację.

U szczepionych dzieciaków, u których ewentualna ospa przybiera postać plamkowo-grudkową (brak stadium strupa!) do przedszkola można wysłać dziecko jeśli w ciągu 24h nie pojawiły się nowe wykwity.

szczepienie na ospę

Tu już więcej wykwitów, a to dopiero pierwszy dzień pojawiania się wysypki 😉


3.Nawet źle wyglądające wykwity, ostatecznie nie pozostawiają blizn

Czasami rodzice rokują na podstawie wyglądu wykwitów czy po osutce pozostaną blizny. Wielu uważa, że o tym czy blizna się pojawi czy nie, decyduje rozmiar wykwitu, obecność pęcherzyka czy czas jej gojenia.

Chciałbym w tym miejscu Was uspokoić – większość zmian w niepowikłanych przypadkach nie pozostawia trwałych blizn. Owszem pojawiają się liczne przemijające blizny i przebarwienia, ale zazwyczaj znikają bez śladu. Prędzej czy później one znikną

Inaczej sytuacja wygląda w przypadkach powikłanych. Wtedy może dojść do:

 • krwawego podbiegnięcia zmian
 • nadkażenia przez gronkowce i paciorkowce
 • wydłużenia gojenia zmian

Jak zapobiegać bliznom po ospie?

Najważniejsze to nie doprowadzić do zaniedbań higienicznych i właściwie pielęgnować dziecko:

 • Dziecko z wykwitami lepiej kąpać pod prysznicem, niż w wannie.
 • By zapobiec powikłaniom i nadkażeniom lepiej wstrzymać się ze stosowaniem u dziecka leków z grupy NLPZ (zwłaszcza ibuprofenu)
 • Najlepiej nie stosować nic, a jeśli już to wstrzymać się ze stosowaniem fioletu gencjanowego, pudru czy pianki na ospę i ewentualnie zastosować na największe, długo utrzymujące się zmiany.
 • unikać świądu i drapania zmian – jeśli świąd jest uporczywy i dziecko rozdrapuje zmiany, lepiej podać lek przeciwświądowy niż walczyć z dzieckiem.

Czytaj również: Potówki u dziecka – nieoczywista wiedza dla każdego rodzica

jak wygląda ospa
Tu widać charakterystyczny kierunek pojawiania się ospy (głowa ->tułów->ręce)

Dlaczego nie puder czy fiolet?

Puder ze względu na swój charakter może nawet sprzyjać nadkażeniom bakteryjnym, natomiast w przypadku fioletu największe są zastrzeżenia są do tego, że nanosząc dziecku milion kropek, możemy mieć problem z zauważaniem pojawiających się nadkażeń.

Jak sami widzicie my stosowaliśmy fiolet, ale widzieliśmy też zmiany mają łagodny charakter. Staraliśmy się trochę przyspieszyć proces wysychania zmian po prostu. Puder kupiliśmy, użyliśmy na kilka zmian z ciekawości, ale nie zauważyliśmy żadnej poprawy.

Czytaj również: Co zamiast Sudocremu czy pudru pod pieluszkę?


4.Ospa a półpasiec – o co tu chodzi?

Większość z nas wie, że ospę i półpaśca wywołuje jeden i ten sam wirus wirus (a jakże!) ospy i półpaśca (VZV). Ale ta sama większość często przekazuje błędne info na temat tych dwóch chorób. Żeby nie wprowadzać chaosu – nie będę przytaczał błędnych przekonań, a wyłącznie fakty.

 • przebycie ospy nie chroni przed półpaścem – po przechorowaniu ospy wirus wędruje sobie wstecznie do przykręgowych zwojów nerwowych i pozostaje w utajeniu. Po kilku latach może ulec aktywacji i wywołać półpaśca – ryzyko takie szacuje się na 15-20%.
 • ospę przechodzi się raz, półpaśca nawet kilkukrotnie – ospa pozostawia długotrwałą odporność (całe życie), a na półpaśca możemy zachorować nawet kilka razy w ciągu życia
 • kontakt z chorym na półpasiec stwarza ryzyko zachorowania na ospę – jeśli dziecko miało kontakt z chorym na półpasiec to ryzyko zachorowania u dziecka wynosi od 20-40%.
 • przy ospie wysypka ma charakter ogólny, w półpaścu ograniczony – jak wygląda wysypka przy ospie każdy wie. W przypadku półpaśca zmiany ograniczone są do obszaru skóry, który jest unerwiony przez konkretny nerw czuciowy, w którym “przezimował” nasz wirus.

Czytaj również: Czy domowe środki czystości szkodzą dzieciom?

ospa objawy

Charakterystyczny obraz gwiaździstego nieba to ospa. Tu akurat u osoby dorosłej.


5.Przy dwójce dzieci prawdopodobieństwo zachorowania drugiego dziecka jest niemal pewne.

Brzmi banalnie. Choć większość wie, że zakaźność ospy z kontaktu wynosi 80-90% to niektórzy rodzice łudzą się, że jakimś cudem drugiemu z rodzeństwa jakoś się upiecze i dziecko zachoruje w bardziej dogodnym momencie. Tu nie ma cudów.

Jeśli jedno z Twoich dzieci ma ospę to, to co powinieneś zrobić świetnie oddaje przysłowie “chcesz pokoju, szykuj się do wojny”. Bądź gotowy na najgorsze, planuj sobie obowiązki domowe, sprawy urzędowe i harmonogram pracy tak, by potem nie udawać zaskoczonego 😉


Jeśli we wpisie używam jakiś nazw produktów (czy to we wpisach współpracowych czy nie) chcę najzwyczajniej oszczędzić Ci czasu poświęconego na chaotyczne przeglądanie sieci w poszukiwaniu dobrych produktów dla dzieci  i czytanie sponsorowanych komentarzy, które w większości przypadków mijają się z prawdą.

Życzę Ci wszystkiego co najlepsze!

Artur

 

 

 

 

 

Podobne wpisy

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do newslettera

Wszystkie treści przedstawione na arturrakowski.pl mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie autorów. Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.