Artur Rakowski - Po męsku o zdrowiu

Przedwczesny wytrysk. Jak przedłużyć stosunek by sprawiał satysfakcje?

Falstart w łóżku? Czyli jak sobie radzić z przedwczesnym wytryskiem?

Przedwczesny wytrysk. Zmora wielu mężczyzn. Ale niestety również ich partnerek. Bo frustracja dotyka obu stron. W naszym społeczeństwie przedwczesny wytrysk jest ironizowany, wręcz wyśmiewany. Ale serio ku#wa, nie ma się z czego śmiać! Przedwczesny wytrysk, poza samym jego aktem, jest przyczyną wielu złych stanów emocjonalnych. Totalnie zabija radość ze współżycia. A co gorsza na maxa podkopuje poczucie wartości, wyzerowuje samoocenę. W skrajnych przypadkach prowadzi nawet do stanów lękowych i depresji. Ale trzeba mieć też świadomość, że to to jest uznawane za przedwczesny wytrysk, wcale często nim nie jest. Więc Kolego, głęboki wdech i czytaj dalej.

  • Przedwczesny wytrysk to niemożność opóźnienia wytrysku, na tyle by pozwalał na zadowolenie ze stosunku płciowego. Dotyka nawet co 3 mężczyznę na świecie.
  • Problem przedwczesnego wytrysku jest złożony i rozpatrywany w wielu płaszczyznach. Wyróżnia się 4 rodzaje przedwczesnego wytrysku: pierwotny, wtórny, zmienny i rzekomy. W przypadku problemu rzekomego łatwo wpaść w pułapkę błędnego koła.
  • Przyczyn przedwczesnego wytrysku, w zależności od rodzaju, upatruje się w genach lub anatomii. Jednak najczęściej za przedwczesny wytrysk odpowiada stres i związane z nim konkretne sytuacje.
  • Istnieją metody leczenie przedwczesnego wytrysku. Od farmakologii, przez specjalne prezerwatywy, po metody treningowe i psychoterapie. Jednak istnieje też konkretna metoda zapobiegania przedwczesnemu wytryskowi.

Z tego artykułu dowiesz się:

Przedwczesny wytrysk. Czyli właściwie jaki?

Zanim po raz kolejny pomyślisz o tym, że chciałabyś z nią iść do łóżka, twoje libido zaraz wystrzeli w kosmos, ale na samą myśl, że będziesz w środku, masz ciarki, a w głowie powtarzasz tylko: byle nie strzelić po 10 sekundach… Najpierw przeczytaj czym naprawdę jest przedwczesny wytrysk! Odnosząc się do źródeł, czyli definicji ICD-10 (Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych)

Przedwczesny wytrysk jest niemożnością opóźnienia wytrysku pozwalającego na zadowolenie ze stosunku płciowego.

Problem przedwczesnego wytrysku jest pojawienie się ejakulacji jeszcze przed rozpoczęciem albo zaraz po rozpoczęciu stosunku. Zdarza się i tak, że wytrysk pojawia się podczas niepełnej erekcji i to równie z uniemożliwienia odbycie satysfakcjonującego dla mężczyzny, ale także i kobiety, stosunku.

Czytaj także: Zmysłowy seks lekarstwem na zdrowie

wytrysk za wcześnie

Zbyt szybki wytrysk. Ale jaki?

To nie jest tak, że mamy do czynienia z przedwczesnym wytryskiem i koniec. Wbrew powszechnej opinii można wyróżnić kilka rodzajów przedwczesnego wytrysku:

      • pierwotny przedwczesny wytrysk – gdy dany facet od swojego pierwszego razu miał z nim problem. Mówimy o nim, gdy ma on miejsce podczas prawie każdego stosunku i występuje max do 1 minuty odkąd rozpoczęcia penetracji pochwy. W przypadku pierwotnego przedwczesnego wytrysku, choćby stanąć na rzęsach, nie da rady opóźnić ejakulacji. To najcięższy przypadek, bo taki stan rzeczy przekłada się negatywnie na stan psychiczny, jest źródłem stresu i słabej samooceny. Mężczyzna, którego dotyczy problem zwyczajnie unika zbliżeń.
      • nabyty przedwczesny wytrysk – jak nazwa wskazuje, pojawił się w dopiero na jakiś etapie współżycia. Oznacza on, że z powodu przedwczesnego wytrysku czas stosunku jest krótszy niż był kiedyś w przeszłości.
      • zmienny przedwczesny wytrysk – pojawia się raz na jakiś czas i w konsekwencji, nazwijmy to, zdarzeń losowych.
      • rzekomy przedwczesny wytrysk – najlepsze na koniec. To przypadek, gdzie w gruncie rzeczy wszystko jest spoko, bo sytuacja nie kwalifikuje się pod definicje ICD-10. Jednak dany delikwent upiera się, że ma taki problem i… w tym przypadku sam sobie ora w głowie. I to nie jest tak, że wyśmiewam czy trywializuje. Absolutnie nie! Jednak warto przyjrzeć się temu czy ty lub twoja partnerka, nie jesteście zbyt surowi w ocenie tej sytuacji i sami budujecie frustrujące napięcie, uruchamiając tym samonapędzające się błędne koło.

Czytaj także: Badania dla faceta po 40

Przedwczesny wytrysk – w pułapce błędnego koła

Jak wspomniałem zdanie wyżej. Samonapędzające błędne koło przedwczesnego wytrysku. O co mi chodzi? Facet myśli, że nie podoła, jest zestresowany. Dochodzi do zbliżenia i rzeczywiście falstart, bo się zestresował. Sam siebie utwierdza w tym jaki jest beznadziejny. I żeby nie pogłębiać frustracji i wstydu przed partnerką unika seksu. Długa wstrzemięźliwość, nieregularne stosunku seksualne napędzają problem i koło zamyka się w tym miejscu.

W przypadku rzekomego przedwczesnego wytrysku, w tym właśnie miejscu najłatwiej byłoby przerwać to “szaleństwo”. Bo jeśli kłopot tkwi w długiej przerwie od współżycia to “wystarczy tylko” wrócić do regularnego współżycia. Bo trening czyni mistrza, a przy okazji leczy kompleksy. Celowo zastosowałem cudzysłów, bo realia mogą być takie, że wstrzemięźliwość może również wychodzić ze strony partnerki, która wcale nie jest skora do powrotu do regularnego seksu. I to rzeczywiście może stanowić wielopłaszczyznowy problem lub być dopiero czubkiem góry lodowej. Jednak załóżmy, że regularność współżycia wróciła, a problem nie zniknął. Wtedy pozostaje konsultacja lekarska.

za szybki wytrysk

Kogo dotyka przedwczesny wytrysk?

Co ciekawe, ale przedwczesny wytrysk wiedzie prym wśród dysfunkcji seksualnych, jako ten, który diagnozowany jest najczęściej.

Statystycznie co 3 mężczyzna na świecie ma problem z przedwczesnym wytryskiem.

Nie wiem czy powiedzieć “na szczęście” czy “niestety”, ale problem przedwczesnego wytrysku pierwotnego i wtórnego dotyczy (tylko) od 5 do 10% mężczyzn. W większości są to jednak przypadki zmiennego przedwczesnego wytrysku oraz rzekomego. Także panowie, dbajcie o głowę w tym temacie i nie dowalacie sobie dodatkowo, bo wszystko jest z Wami OK!! Działajcie dalej 😉

Czytaj także: Profilaktyczne badania dla mężczyzn

Jakie są przyczyny przedwczesnego wytrysku?

Pierwotny przedwczesny wytrysk jest zapisany… w genach. Nie powiem, że taka czyjaś uroda, bo problem jest mega poważny. Niestety w przypadku pierwotnego przedwczesnego wytrysku, to kwestia uwarunkować genetycznych. W komórkach mózgowych, które związane są z układem serotoninergicznym obserwuje się zaburzenia aktywności neurotransmiterów.

Jednak często głównym winowajcą jest stres. I to wielorakiej przyczyny. Za problem z przedwczesnym wytryskiem o podłożu stresowym może odpowiadać:

      • kłopoty w relacji między partnerami, (brak zaufania, zrozumienia, konflikty z innych sfer życia, itd.);
      • nieregularne współżycie;
      • długa wstrzemięźliwość;
      • brak stałej partnerski seksualnej;
      • “niewłaściwa” partnerka seksualna (np. bardzo atrakcyjna, przed którą facet chce dobrze wypaść i sam sobie narzuca presje, nakręcając błędną spiralę);
      • nadużywanie stosunku przerywanego;
      • strach przed niechcianą ciążą;
      • depresja i stany/zaburzenia lękowe.

Inne przyczyny przedwczesnego wytrysku mogą leżeć w anatomii. Zdarza się, że przedwczesny wytrysk wynika np. z zaburzeń w obrębie narządów płciowych i towarzyszy zaburzeniom erekcji czy przerostowi prostaty. Może również mieć swoje podłoże w niedoczynności tarczycy czy polineuropatii cukrzycowej.

za szybko dochodzę

Lek na przedwczesny wytrysk – czy istnieje?

Temat jest palący, a miesięcznie prawie 1000 razy w Googlach pada pytanie o lek na przedwczesny wytrysk. Na szczęście na przedwczesny wytrysk są sposoby! Dostępne metody to:

      • tabletki na receptę na przedwczesny wytrysk – leki SSRI, czyli inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny opóźniające wytrysk;
      • prezerwatywy z 5% benzokainą;
      • środki, które znieczulają miejscowo – do stosowania na prącie, do aplikacji w formie sprayów lub kremów;
      • metody treningowe – np. metoda “uciskowa”, metoda typu “start-stop” czy trening mięśni Kegla;
      • psychoterapia – indywidualna terapia mężczyzny lub terapia pary, które dotyczy problem; szczególnie polecana w przypadku występowania stanów lękowych.

Jeśli chodzi o skuteczność metod stosowanych w leczeniu przedwczesnego wytrysku to

w przypadku SSRI nawet 80% pacjentów określa efekty jako zadowalające.

W przypadku metod treningowych trudniej jest jednoznacznie określić ich skuteczność. Tutaj tak naprawdę trzeba to oceniać indywidualnie, wręcz jednostkowo. Czyli po prostu, u jednych zadziała, u innych nie. Najgorzej jest w przypadku pierwotnego przedwczesnego wytrysku. W tym przypadku zaleca się terapie i trzeba mieć na względzie, że problem będzie nawracał, nawet po okresach względnej poprawy. Na pociesznie, podkreślę po raz ponowny, że to najrzadszy przypadek przedwczesnego wytrysku.

Czytaj także: Obowiązkowe badania dla kobiet

Jak zapobiegać przedwczesnemu wytryskowi?

To nie zabrzmi jak zalecenie wypisane na receptę, ale najlepszą metodą zapobiegania przedwczesnemu wytryskowi jest systematyczny seks, ze stałą partnerką i obowiązkowo w tej relacji musi mieć miejsce zaufanie i wyrozumiałość. To podstawy intymności. Niech seks będzie przyjemnością, a nie źródłem stresu.

Nie spieszcie się, nie koncentrujcie wyłącznie na penetracji, nie traktujcie tego jak zadania do odhaczenia. To nie wyścigi. Nie chodzi o to, żeby jak najszybciej “włożyć”. Gra wstępna jest ważna dla obojga partnerów, nie tylko dla kobiety. I sama w sobie potrafi dawać już kosmiczną przyjemność. My faceci nie jesteśmy pod tym względem aż tak bardzo skomplikowani. U nas (prawie) każdy seks kończy się orgazmem. Więc jeśli twierdzisz, że masz problem z przedwczesnym wytryskiem, zapewne rzekomym, to nie zachęcaj partnerki do pieszczot względem ciebie, a zamiast tego zajmij się nią. Odwrócisz w ten sposób swoją uwagę od tego by nie strzelić zbyt szybko. Twoja kobieta będzie zaspokojona 😉 A ty będziesz miał dłuższy seks.

Więc pamiętaj Stary – to nie jest sprint do mety! 

Po prostu o siebie dbajcie i postawcie na wzajemność.

Życzę Wam dobrej zabawy. Bez presji.

Artur

Podobne wpisy

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do newslettera

Wszystkie treści przedstawione na arturrakowski.pl mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie autorów. Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.