Artur Rakowski - Po męsku o zdrowiu

Pulsoksymetr – jak działa?

Pulsoksymetr – jak działa i jak czytać wyniki?

Jestem przekonany, że oglądałeś przynajmniej jeden odcinek Doktora House’a, Chirurgów, i co najmniej kilka (choć bardzo wstydzisz się do tego przyznać) sezonów Na Dobre i Na Złe. Żeby plan ukochanego medycznego tasiemca choć trochę przypominał prawdziwy oddział intensywnej terapii oprócz białych kitlów, masek chirurgicznych i monitorów z wykresem EKG każdy pacjent-aktor musiał mieć koniecznie założone na wskazujący palec urządzenie przypominające klamerkę albo klips. Ten niewielki gadżet to pulsoksymetr. Dzisiaj przekonam Cię, że w tym bardzo prosty sprzęcie kryje się naprawdę duża wartość diagnostyczna – zarówno dla lekarza, jak i rodzica.

Z tego wpisu dowiesz się:

 • czym jest i do czego służy pulsoksymetr?
 • jaka jest jego technologia pomiaru?
 • jakie są normy wysycenia krwi tlenem u dzieci?
 • w jaki sposób możesz wykorzystać pulsoksymetr w domu?
 • jak prawidłowo dokonywać pomiaru pulsoksymetrem?
 • jak będą wyglądały pulsoksymtery przyszłości

Partnerem merytorycznym tego wpisu jest Sanity – polska marka urządzeń medycznych. W ich katalogu znajdziesz również dobrej jakości pulsoksymetr.

sanity arturtestuje opinie

Pulsoksymetr – co to jest?

Nazwa pulsoksymetru pochodzi od znanej od lat metody diagnostycznej – pulsoksymetrii. Nie trudno się domyślić, że metoda ta pozwala na pomiar pulsu i…oksemii (saturacji)– czyli zawartości tlenu we krwi tętniczej. Te dwa parametry potrafią doświadczonemu medykowi bardzo wiele powiedzieć o stanie zdrowia pacjenta i dlatego urządzenia dzięki którym można je zmierzyć choć nie grzeszą mnogością funkcji są bardzo przydatne w codziennej pracy personelu medycznego w szpitalu.

Pulsoksymetria polega na spektrofotometrycznym (zaraz wytłumaczę o co chodzi, tym którzy wagarowali na fizyce) pomiarze różnych właściwości optycznych hemoglobiny  utlenowanej i odtlenowanej.

jak wybrać pulsoksymetr dla dziecka

Jak działa pulsoksymetr?

Gdy otworzysz skrzydełka pulsoksymetru miedzy które zazwyczaj wkłada się palec wskazujący ujrzysz diodę, która emituje dosyć jaskrawe światło. To światło to mieszanka światła czerwonego i podczerwonego, które w czasie pomiaru (po zaciśnięciu pulsoksymetru na palcu) jest skierowane na naczynia w końcowej jego części.

Dzięki temu światło to jest absorbowane przez hemoglobinę. W zależności od stopnia wysycenia krwi (a ściślej hemoglobiny) tlenem emitowana wiązka światłą jest pochłaniana w różnym stopniu.

Bogata w tlen krew absorbuje więcej światła podczerwonego, podczas gdy ciemniejsza, uboga w tlen – więcej czerwonego. Fotodetektor rejestruje powracający sygnał.Wynik na wyświetlaczu pulsoksymetru jest procentowym odsetkiem hemoglobiny związanej z tlenem.

Jeszcze niedawno przyłóżkowe pulsoksymetry można było spotkać tylko w lecznictwie szpitalnym albo w czasie emisji serialu. Dziś za kilkaset złotych są dostępne dla przeciętnego zjadacza ibupromu, który w domowym zaciszu może sobie mierzyć saturację i puls. Pewnie zastanawiasz po jakie licho miałbyś to robić?

Czytaj również: #arturtestuje bezprzewodowy ciśnieniomierz Sanity Smart Cardio

arturtestuje pulsoksymetr duo control

Po co Ci pulsoksymetr?

Domowy pomiar pulsoksymetrii jest bardzo doceniany przez osoby:

 • cierpiące na astmę i alergię – pozwala bowiem ocenić na ile kaszel czy duszność jest groźna dla ich zdrowia, czy stosowane leki do przerywania napadu kaszlu przywróciły wydolność oddechową
 • diagnozujące bezdech senny – ja dzięki pomiarowi saturacji i analizie snu przez smart-opaskę dowiedziałem się, że moja krzywa przegroda nosa przestała być tylko małym uprzykrzeniem codziennego życia, ale realnym jego zagrożeniem.
 • zmagające się z chorobami sercowo-naczyniowymi
 • kobiety ciężarne – w ostatnim etapie ciąży nie mogą na przykład leżeń na wznak, gdyż osłabia to bicie ich serca oraz osłabia przepływ krwi przez łożysko
 • noszące maski ochronne – zwłaszcza dzieci. Maski filtrujące lub antysmogowe uturdniają tor oddechowy i mogą obniżać saturację. Dlatego warto sprawdzić wtedy wartości SpO2 na pulsoksymetrze.

Czytaj również: Jak wybrać najlepszą maskę na czas epidemii COVID-19?

Pulsoksymetr – jak czytać wyniki, czyli słowo o normach 😉

 1. U zdrowego dorosłego człowieka saturacja powinna mieścić się w przedziale 95-98%.
 2. U starszych osób 94% jest jeszcze wartością prawidłową.
 3. Wyniki 99-100% są rzadko spotykane u „normalnych” ludzi, choć często pojawiają się zwłaszcza u tych, którzy poddawani są tlenoterapii.

Co ciekawe nałogowi palacze posiadają swoją „normę”, bo z oczywistych względów mają zazwyczaj obniżoną saturację – wynik ok. 90% choć nie powinien ich dziwić, to powinien być za to namacalnym dowodem na to, że palenie tytoniu wpływa na ich niedotlenienie.

Na wynik widniejący na wyświetlaczu pulsoksymetru ma wpływ:

 • aktywność fizyczna
 • zmęczenie
 • pora dnia
 • używki (oprócz fajek na saturację ma wpływ kofeina)
 • przyjmowane leki (przy zatruciu aspiryną albo sulfonamidami saturacja jest zawyżona)
 • jakość powietrza (czad i pył obniżają stopień wysycenia krwi tlenem)

Czytaj również: Wybieramy najlepszą maskę antysmogową

Jak zakładać pulsoksymetr napalcowy?

Wydawać by się mogło, że cały pomiar sprowadza się do uruchomienia pulsoksymetru, wsunięcia palca i odczytania wyniku

Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Oto kila moich rad!

 1. Przed założeniem klipsu rozgrzej opuszek palca. Końcowe części naszego ciała są słabiej ukrwione, dlatego by przywrócić właściwy przepływ krwi trzeba rozmasować palec wskazujący.
  • Pamiętaj, że wynik może być zaburzony przez nienormalnie wybarwioną płytkę paznokcia – na przykład na skutek grzybicy albo pomalowania jej lakierem. Przed pomiarem należy go bezwzględnie zmyć
 2. W czasie pomiaru pozostań w bezruchu. Nawet niewielkie drżenia mięśniowe mogą delikatnie wypaczać wynik.
 3. Pomiaru dokonuj w świetle dziennym. Sztuczne światło otoczenia również ma wpływ na wynik – podczerwone obniża saturację, a fluoroscencyjne z kolei zawyża.

Gdzie kupić pulsoksymetr?

Pulsoksymetr kupisz w dobrym sklepie medycznym i niektórych aptekach.

Możesz również go kupić w sieci – na przykład sklepie Sanity —–> Przejdź do sklepu 

Często trafiają fajne rabaty na zestawy ciśnieniomierz+pulsoksymetr, dlatego trzeba trzymać rękę na pulsie 😉

Jak jeszcze inaczej można zmierzyć saturację?

Oprócz pulsoksymetrów do pomiaru saturacji możesz wykorzystać smart-opaski zakładane na nadgarstek, które posiadają taką funkcję.

W przypadku dzieciaków na rynku dostępne są urządzenia werables z kategorii baby-tech, które umożliwiają monitorowanie funkcji życiowych – saturacji, tętna i temperatury ciała w czasie rzeczywistym np. opaska dla dzieci Liip Smart Monitor. Dzięki nim dane przesyłane są do dedykowanej aplikacji, które potem można pokazać lekarzowi.

Czytaj również: #arturtestuje opaskę monitorującą funkcje życiowe niemowlaka Liip Smart Monitor

Pulsoksymetry przyszłości

W Stanach Zjednoczonych testowano już pulsoksymetry w formie plastra naklejanego na skórę.

Dzięki nim możliwy będzie pomiar saturacji na dużych powierzchniach ciała – co może mieć znaczenie w przypadku oparzeń i długo gojących się ran.

Klasyczny pulsoksymetr wyposażony jest w jeden czujnik, podczas gdy pulsoksymetr z Berkeley posiada siatkę czujników, dzięki czemu saturacja i puls mogą być mierzone nawet w tak trudnych miejscach jak czoło, ramiona i nogi, a wynik jest jeszcze bardziej dokładny.

Czytaj również: Wearables i baby tech – fanaberia czy nieunikniony postęp


Pulsoksymetr to mały gadżet, który w wielu sytuacjach może się bardzo przydać.

Jeśli masz w domu jakiś konkretny model pulsoksymetru – koniecznie podziel się informacją w komentarzu.

Jestem ciekawy w jaki sytuacjach przyszedł Ci z pomocą.

Artur

 

 

 

 

 

 

Podobne wpisy

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do newslettera

Wszystkie treści przedstawione na arturrakowski.pl mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie autorów. Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.