Artur Rakowski - Po męsku o zdrowiu

#arturtestuje Sanity Smart Cardio

#arturtestuje Sanity SMART Cardio

sanity smart caradio jaki ciśnieniomierz rakowski

Obecnie najbardziej optymalnym wyborem jeśli chodzi o sprzęt do mierzenia ciśnienia krwi jest naramienny ciśnieniomierz automatyczny. Wielu użytkowników narzeka jednak na ich małą poręczność – zwłaszcza, gdy trzeba je zabrać w podróż.

 

Ciśnieniomierze nadgarstkowe z kolei są znacznie bardziej mobilne, ale służą raczej przesiewowemu (orientacyjnemu) pomiarowi ciśnienia. Dosyć niedawno firma Sanity wprowadziła na rynek zupełnie nowy typ aparatu do mierzenia ciśnienia Sanity SMARTCardio – łączy on w sobie dokładność pomiaru naramiennego ciśnieniomierza automatycznego z małymi rozmiarami i mobilnością ciśnieniomierzy nadgarstkowych. To właśnie on będzie dzisiaj przedmiotem moich testów.

 

Sanity SMART Cardio – co znajdziesz w opakowaniu?

Po otwarciu pudełka z ciśnieniomierzem byłem przygotowany na obcowanie z prozaicznym etui, zwykłym materiałowym workiem ze ściągaczem, a nawet liczyłem się z brakiem zewnętrznego opakowania jak to ma miejsce w przypadku niektórych modeli aparatów do mierzenia ciśnienia.  Jakie było zaskoczenie, gdy wewnątrz moim oczom ukazało się bardzo eleganckie czarne etui z krwisto-czerwonym zamkiem.

Wewnątrz etui znalazł się:

 • ciśnieniomierz bezprzewodowy
 • zewnętrzny zasilacz sieciowy
 • instrukcję obsługi.

 

To co od razu rzuciło mi się w oczy to brak kabli łączących body aparatu z mankietem oraz bardzo kompaktowe rozmiary zarówno samego ciśnieniomierza, jak i zasilacza. Ten model przypomina trochę swoimi rozmiarami i wyglądem współczesny smartfon.

sanity smart cardio testy opinie

Sanity SMART Cardio – wygoda użytkowania

Sanity SMART Cardio – innowacyjny sposób zakładania

Po wyjęciu z etui zabrałem się od razu za zakładanie ciśnieniomierza na ramię. Byłem  przygotowany na małe problemy z tym związane, bo po raz pierwszy zakładałem mankiet, do którego na stałe przytwierdzony jest ciśnieniomierz. Okazało się, że byłem w błędzie, bo mankiet bez żadnego problemu znalazł się na swoim miejscu, a w założeniu pomogły mi uproszczona instrukcja nadrukowana na mankiecie. Zakładając SMART Cardio na ramię miałem wrażenie, że zakładam tak naprawdę ciśnieniomierz nadgarstkowy – z tą różnicą, że mankiet tego modelu ma większy (rozmiar XL) zgodny z normami obwód 22-42cm. Innym skojarzeniem, które mi się nasunęło to smartfon umieszczony w armbandzie amatorskiego biegacza.

Sanity SMART Cardio – zintegrowany akumulator

Po założeniu ciśnieniomierza na ramię zorientowałem się, że zapomniałem wyjąć foliową zawleczkę z komory na baterie. I tu kolejny raz SMART Cardio mnie bardzo pozytywnie zaskoczył – zamiast tradycyjnych „paluszków” ten model wyposażony jest w wbudowany na stałe akumulator litowo-polimerowy o pojemności 1000 mAh. Co prawda pewną niedogodnością może być konieczność ładowania akumulatora raz na miesiąc, ale zastosowanie jednego akumulatora na cały okres użytkowania sprzętu ma swój walor ekonomiczny i ekologiczny. Również i w tym przypadku można zauważyć inspirację producenta tego modelu rozwiązaniami wykorzystywanymi w urządzeniach mobilnych.

Sanity SMART Cardio – „inny”, szybki system pomiaru

Ten model podobnie jak inne ciśnieniomierze tej polskiej marki ma nieco inny system napełniania balonu mankietu i samego pomiaru. Pomiar bowiem jest przeprowadzany już w czasie napełniania mankietu, a nie jak w przypadku większości aparatów do mierzenia ciśnienia w których wynik pojawia się dopiero po powolnym spuszczaniu powietrza przez zawór w mankiecie.

Inną zaletą systemu FDS jest fakt, że pomiar nie wiąże się z nieprzyjemnym uczuciem ucisku ramienia, który w niektórych przypadkach bywał nawet bolesny. Każdy kto po raz pierwszy używa ciśnieniomierzy musi przygotować się na zupełnie inne doznania w czasie przeprowadzania pomiaru.

ciśnieniomierz bezprzewodowy sanity

Sanity SMART Cardio – kompaktowe rozmiary

O kompaktowych rozmiarach tego modelu wspominałem już w pierwszych akapitach. W tym miejscu chciałem jedynie dodać, że odczyt wyniku z niewielkiego wyświetlacza nie nastręcza kłopotów – wystarczy jedynie rzucić okiem na ramię, a wynik pojawi się na kontrastowym wyświetlaczu TFT.  Mierząc ciśnienie czułem się trochę jak biegacz, który obsługuje smartfon z armbandu po zakończonym biegu.

Sanity SMART Cardio – funcje dodatkowe

Ten model ciśnieniomierza Sanity zapamiętuje 60 wyników pomiaru i dopuszcza możliwość ich rejestrowania dla dwóch, rożnych użytkowników.


Sanity SMART Cardio –  parametry i dokładność

Sanity SMART Cardio – metoda pomiaru

Ten model ciśnieniomierza wykorzystuje doskonale sprawdzoną – oscylometryczną metodę pomiaru ciśnienia krwi. Dokładność pomiaru jest zgodna z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Międzynarodowego towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (ISH) i w przypadku ciśnienia mierzonego w zakresie temperatur 5-40 stopni Celsjusza wynosi +/- 3 mm Hg dopuszczalnego błędu oraz +/-5 % w przypadku pomiaru tętna.

Sanity SMART Cardio – monitorowane parametry

Za pomocą Sanity SMART Cardio można zmierzyć wartość ciśnienia tętniczego krwi oraz pulsu. Ciśnieniomierz wyposażony jest również w czujnik ruchu, dzięki czemu sprzęt poinformuje nas o tym, że pomiar jest dokonywany w czasie wstrząsów i może być niedokładny. Posiada on również inteligentną funkcję wykrywania arytmii, dzięki czemu dostarcza ważnej informacji, aby zwrócić uwagę na rytm pracy serca.


Sanity SMART Cardio – jakość tworzyw

Jakość tworzyw testowanego modelu nie wzbudziła żadnych moich wątpliwości. Ciśnieniomierz wykonany jest z porządnych materiałów – począwszy od etui, przez mankiet, aż po obudowę aparatu.

Sanity SMART Cardio – wygląd

Trudno napisać coś nadzwyczajnego o wyglądzie ciśnieniomierzy, bo ich stylistyka jest przewidywalna i prosta. SMART Cardio jednak z racji innej budowy ma nieco inny design, który przypomina do bólu smartfon schowany w armbandzie. Może z racji tego, że jestem entuzjastą wszelkiej maści gadżetów bardzo odpowiada mi inna stylistyka testowanego modelu.

Sanity SMART Cardio- cena

Cena testowanego modelu waha się w granicach 180zł . Uważam, że nie jest to cena wygórowana – zwłaszcza, że za tradycyjne ciśnieniomierze naramienne (niemarketowe) prestiżowej marek z podobnymi funkcjami można zapłacić nawet znacznie więcej. Poza prądem zużywanym do ładowania akumulatora nie ponosi się również kosztów związanych z wymianą baterii.

>SPRAWDŹ DOKŁADNĄ CENĘ NA CENEO.PL<< 


Sanity SMART Cardio – skrót testu

Sanity SMART Cardio – wygoda użytkowania

 • wygodne i eleganckie etui – chroni dobrze sprzęt i ułatwia przenoszenie.
 • pomiar ciśnienia krwi i pulsu – wyniki przedstawione na skali zgodnej z WHO. Użytkownik informowany jest o tym czy ciśnienie jest w granicach normy czy nie.
 • wygodne zakładanie – brak przewodów sprawia, że mankiet z przytwierdzonym body ciśnieniomierza bardzo wygodnie zakłada się na ramię
 • instrukcja nadrukowana na mankiecieułatwia poprawne założenie mankietu na ramię
 • większy rozmiar mankietu – SMART Cardio wyposażony jest w mankiet M+L (22-42cm w obwodzie) dzięki czemu nadaje się również dla osób z nadwagą
 • zintegrowany akumulator – zamiast tradycyjnych baterii AA lub AA wyklucza konieczność ich okresowej wymiany
 • zasilacz w zestawie – co nadal w niektórych modelach jest czymś nieoczywistym.
 • konieczność ładowania – jedynym, małym nieudogodnieniem jest konieczność ładowania akumulatora raz w miesiącu.
 • system FDS – system szybkiego i delikatnego napełniania mankietu podczas którego od razu dokonywany jest pomiar. Dla mnie jest to jakaś oszczędność czasu.
 • brak nieprzyjemnego ucisku – system FDS wyklucza również uczucie nieprzyjemnego ucisku ramienia podczas pomiaru, które może mieć wpływ na wynik pomiaru.
 • kompaktowe rozmiary – ma niewielkie rozmiary i do złudzenia przypomina smartfon umieszczony w armbandzie biegacza
 • dwóch użytkowników – ten aparat zapamiętuje wyniki dwóch, różnych użytkowników
 • pamięć 60 pomiarów – przypadająca na każdego użytkownika
 •  czytelny wyświetlacz – pomimo niewielkich romiarów, kontrastowy niebieski ekran TFT ułatwia odczyt wyniku
 • czujnik ruchu – informuje osobę dokonującą pomiar, że w czasie pomiaru doszło do ewentualnych wstrząsów

artutestuje sanity smart cardio

Sanity SMART Cardio – parametry i dokładność

 • oscylometryczna metoda pomiarusprawdzona i wiarygodna technologia pomiaru ciśnienia krwi
 • granica błędu pomiaru  zgodna z WHO – dla ciśnienia wynosi +/- 3mm HG, a dla pulsi +/-5%.
 • inteligentna funkcja wykrywania arytmii – dostarcza ważnej
  informacji, aby zwrócić uwagę na rytm pracy serca.

Sanity SMART Cardio – jakość tworzyw i wygląd

 • dobra jakość tworzywplastiki nie wzbudzają moich zastrzeżeń. Mankiet również wykonany jest z solidnego materiału i posiada mocny rzep zapinający.
 • innowacyjny wygląd – SMART Cardio wyróżnia się swoją budową, body przytwierdzone na stałe do mankietu przypomina trochę smrtfona umieszczonego w armbandzie.

Sanity SMART Cardio – cena

Sanity SMART Cardio- podsumowanie

Smart Cardio to najnowszy model polskiej marki ciśnieniomierzy. Za 180 zł otrzymujesz pierwszy w Polsce bezprzewodowy, automatyczny ciśnieniomierz naramienny z wbudowanym akumulatorem litowo-polimerowym o długiej żywotności. W pakiecie dostajesz bardzo eleganckie i poręczne etui, oryginalny i niewielki zasilacz i 2 lata gwarancji door-to-door. Sanity zaopatrzyło ten model w innowacyjny system pomiaru w czasie napełniania mankietu, czujnik ruchu wpływający na przebieg badania oraz inteligentną funkcję wykrywania arytmii.

Producent promuje ten model jako ciśnieniomierz dla młodych i aktywnych użytkowników, ale uważam, że świetnie sprawdzi się u osób starszych – którzy z mojej obserwacji są przekonani do prostoty ciśnieniomierzy nadgarstkowych.

Podobne wpisy

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do newslettera

Wszystkie treści przedstawione na arturrakowski.pl mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie autorów. Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.