Artur Rakowski - Po męsku o zdrowiu

Smartwatch z GPS dla dziecka

Jak wybrać smartwatch z GPS dla dziecka?

Smartwatch z GPS dla dziecka ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jedni traktujągo  jako źródło rozproszenia albo element nadmiernej, wręcz paranoicznej kontroli, a inni jako znak  rodzicielstwa naszych czasów. Mam swoje zdanie na temat smartwatchów, ale w tym wpisie postaram się obiektywnie wypunktować:

 • wady i zalety dziecięcych wearables
 • rodzaje zegarków (tak smartwatche można podzielić umownie na dwie grupy)
 • na co zwrócić uwagę decydując się na zakup
 • jak zwiększyć bezpieczeństwo dziecka,  by nie padło ofiarą żadnego przestępstwa

smart watch z gps dla dziecka vitammy smart kid

Wszystkomający i niedrogi smartwatch z GPS Vitammy SmartKid Watch

Smartwatch z GPS dla dziecka – kontrowersje

Bez względu jaki macie stosunek do smartwatchów, czy w ogóle technologii u dzieci musicie przyjąć do wiadomości ten fakt – rynek tych  dziecięcych  stale rośnie. I nawet jeśli nie poruszacie tego tematu, a wręcz ukrywacie fakt jego istnienia, to uwierzcie mi, że zyskacie być może czas na przygotowanie do rozmowy z dzieckiem, ale nie uchronicie ich przed tym obiektem pożądania. Dzieciaki w wieku przedszkolnym są świetnymi katalizatorami przenoszenia różnych informacji.  Prędzej czy później Wasza pociecha przyjdzie do domu z przedszkola z trzęsącą się brodą wypowiadając “Mamooo, a Mati ma takiego superankckiego smartłocza! Ja też chce!

Smartwatch z GPS dla dziecka zalety

Rozglądając w sieci, trzymając w ręku kilka modeli i zastanawiając się czy w ogóle kupić dla Amadeo ten gadżet wypunktowałem sobie (jestem fanem list, checklist i wszelkich notatek) wszystkie za i przeciw smartwatchom. Ich bezdyskusyjną zaletą jest:

 • możliwość zabawy i nauki (tylko w wybranych modelach)
 • motywacja do ruchu –  zewnętrzna, bo zewnętrzna, ale zawsze coś
 • monitorowanie aktywności – dla aktywnych dzieciaków super!
 • motywowanie do wypełniania codziennych obowiązków – nie mam nic przeciwko 😉
 • prowadzenie rozmów głosowych  – coś dla rodziców, którzy nie chcą jeszcze uszczęśliwiać dziecka smartfonem, ale chcieliby mieć jakiś kontakt
 • lokalizacja GPS – daje poczucie bezpieczeństwa rodzicom, ale być może jest dodatkowym rozpraszaczem czy wręcz narzędziem kontroli? Godne rozważenia

Czytaj również: Recenzja opaski monitorującej funkcje życie niemowlaka

garmin vivofit recenzja opinie.jpgSmartwatch dla dziecka Garmin Vivofit to raczej dokładny monitor aktywności, aniżeli multimedialne monstrum

Smartwatch z GPS dla dziecka wady

Jak niemal w każdym aspekcie jest również druga strona medalu. Bądź co bądź smartwatch to gadżet. Gadżet jak wiele innych gadżetów, które dają jakąś wartość,  mają również swoje koszty. W przypadku dziecięcych smartwatchów tym kosztem jest:

 • rozproszenie uwagi dziecka
 • być może to drzwi do zespołu FOMO ( lęku przed byciem pozbawionym dostępu do informacji)
 • bezpieczeństwo (paradoks, prawda?) zwłaszcza w przypadku smartwatchy ze slotem na kartę SIM
 • wychowywanie dziecka bardziej w duchu “mieć” niż “być”

Smartwatch z GPS dla dziecka – rodzaje

Smartwatche dla dzieci można podzielić umownie na dwie grupy, pomimo tego, że kolejni producenci starają się rozmywać granice tych dwóch grup prezentując zegarki z jakąś nową funkcją czy udogodnienie,. Smartwatch może służyć albo jako gadżet do nauki i zabawy albo jako lokalizator GPS. Jak wspomniałem sporo modeli jest pośrodku, ale zawsze któraś z zalet lub wad sprawia, że konkretny model nadaje się do szeroko rozumianej rozrywki, a drugi do monitorowania i bezpieczeństwa.

Smartwatch do zabawy czy lokalizator GPS

Dlatego znowu przed jakimkolwiek zakupem trzeba zadać sobie pytanie do czego ma służyć dziecku ten sprzęt. I choć gdybym zapytał Was o to, to 99,0% odpowiedziałaby, że do nauki i lokalizacji, to zachęcam, by odpowiedzieć sobie samemu szczerze jakie funkcje mogą się przydać Waszej pociesze.

Być może przyda się Wam kilka pomocniczych pytań ode mnie:

 1. Gdzie Twoje dziecko przebywa najczęściej w ciągu tygodnia? Raczej jest to kilka miejsc na mapie, do których podwozisz je autem czy raczej kilkanaście różnych, zmiennych miejsc, które wymagają też przemieszczania się? W pierwszym przypadku sprawdzi się technologia LBS, a w drugim dokładniejszy GPS?
 2. Czy Twoje dziecko przebywa w miejscach publicznych, w dużych skupiskach ludzkich? Jeśli nie – to może wspomniana technologia LBS będzie wystarczająca, a zaoszczędzone tam środki przeniesiemy na inne funkcje? A może chcesz podsłuchiwać jego otoczenie – brzmi hardcorowo, ale w niektórych modelach jest taka opcja.
  garrett kids smartwatch z gps dla dzieckaSmartwatche Garretta – najpopularniesze zegarki w Polsce są dużo droższe niż ich chińskie pierwowzory
 3. Czy Twoje dziecko ma już smartfon? Albo wręcz przeciwnie nie chcesz go aż tak bardzo wprowadzać w świat telefonów? Czy slot na kartę SIM rzeczywiście potrzebny?
 4. Jaka forma zabawy mu odpowiada? Lubi tańczyć, uczyć się przez zabawę? A może jest aktywne, pływa, biega i jeździ rowerem? Być może dlatego potrzebuje wodoszczelnego zegarka z monitorem aktywności i krokomierzem?
 5. Czy chcesz, by dzięki zegarkowi dziecko uczyło się dobrych nawyków – regularnego mycia zębów, sprzątania w pokoju, odrabiały zadania domowe, więcej się ruszały? Pomyśl o zegarku budujących nawyki poprzez grywalizację.
 6. Twoje dziecko chodzi do szkoły (budzik, zegarek, plan lekcji, kalkulator?) czy raczej do przedszkola (interaktywny przyjaciel?)

Kiedy już odpowiemy sobie na pytanie czy chcemy mieć mega dokładny lokalizator GPS czy być może smartwatch z tuzinem różnych aplikacji. Czy mamy młodsze czy starsze dziecko? Czy chcemy rzeczywiście znać lokalizację dziecka co do centymentra – to możemy zacząć rozglądać się za konkretnymi parametrami i dalej modelami smartwatchów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie smartwatcha z GPS dla dziecka?

 • wielkość wyświetlacza – zazwyczaj mieści się miedzy 1-1,5 cala.
 • pojemność baterii – 400-750mAh to standard, ale są smartwatche, które ładuje się…raz na rok!
 • waga – ok. 40 – 60g
 • soft – software – dedykowany albo a może Android z nieograniczonym dostępem do aplikacji
 • możliwość wykonywania rozmów telefonicznych i SMS
 • możliwość nagrania wiadomości głosowej
 • widżet ICE/ funkcja SOS – umożliwia dodanie osoby do kontaktu w sytuacji alarmowej
 • monitor aktywności – krokomierz, stoper, licznik kalorii
 • slot na kartę SIM – umożliwia prowadzenie rozmów telefonicznych i video
 • moduł lokalizacji GPS, LBS albo WiFi – w zależności od potrzeb warto wybrać odpowiednią dokładność lokalizacji?
 • live tracking – możliwość śledzenia trasy w czasie rzeczywistym
 • wbudowany aparat – prosty aparat do robienia zdjęć i selfie nadgarstkiem.
 • alarm ściągnięcia zegarka – niektóre modele pozwalają na poinformowanie rodzica, że dziecko zdjęło zegarek

LBS, GPS czy WiFi – jaki moduł lokalizacji będzie odpowiedni?

Wielu jest przekonanych, że technologia lokalizowania LBS jest mniej dokładna od GPS i WiFi. Nie jest to do końca prawda. Dzięki LBS (GSM) udaje się zlokalizować dziecko dzięki logowaniu do stacji bazowych (masztów z antenami GSM). Oznacza to, że dokładność tej metody lokalizowania wynosi od 50-500 metrów. Tak naprawdę więc –  lokalizowana jest antena, a nie smartwatch. Brzmi słabo?

LBS ma jednak kilka zalet. Przede wszystkim jest bardziej energooszczędna, więc dziecka smartwatch nie wymaga częstego ładowania. Umożliwia orientacyjne lokalizowanie obiektów (czyt. Twojego dziecka) wewnątrz budynków i garażach podziemnych, czyli tam gdzie sygnał GPS i WiFi jest mierny.

Lokalizacja GPS  pozwala zlokalizować pociechę z dokładnością do kilku metrów (na zewnątrz budynków). Kiepsko lokalizuje jednak dzieciaki znajdujące się wewnątrz budynku i pochłania dużo więcej energii.

Czytaj również: Dlaczego zapomnieliśmy o termometrach do uszu?

Jaką metodę lokalizowania wybrać w naszym przypadku?

LBS (GSM)

 • gdy nie zależy nam na lokalizacji co do centymetra
 • gdy pojemność baterii rozpatrywanego modelu smartwatcha jest przeciętna
 • gdy nie zależy nam live trackingu, a sprawdzeniu mniej więcej, gdzie znajduje się dziecko (dziecko przebywa w zasadzie w tych samych miejscach w tygodniu)
 • mieszkamy w dużym mieście (z dużą ilością masztów)

GPS

 • zależy nam na dokładnej lokalizacji
 • dziecko przebywa dłużej na zewnątrz niż wewnątrz budynków
 • dziecko przemieszcza się na zewnątrz, a nie przebywa dłużej w jednej części miasta)
 • mieszkamy w małym mieście albo wsi (które są “podpięte” pod jeden maszt)

Racjonalnym wyborem są modele wykorzystujące dwie (LBS+GPS), a nawet trzy rodzaje lokalizowania (LBS+GPS+WiFi), a my jesteśmy małostkowymi purystami, jeśli chodzi o dokładność 😉

Ile kosztują popularne smartwatche?

Ceny wahają się od 100zł do nawet 1000zł. Warto przyjrzeć się niektórym modelom, bo często okazuje się, że sprzedawane w Polsce “markowe” produkty mają swoje odpowiedniki na Amazonie lub Aliexpress w dwa razy niższej cenie. Różnią się brandingiem (nazwą), wizualnie i funkcjonalnie są identycznie, a niektóre “markowe” produkty korzystają z natywnego, chińskiego oprogramowania z nakładką językową.

little tike tobi

Little Tikes Tobi Robowatch to świetny zegarek dka najmłodszych dzieciaków

Czy warto kupować drogie smartwatche?

Gdy pobieżnie zacząłem rozglądać się za zegarkiem dla starszego syna niemal automatycznie wybrałem najdroższą opcję – Garmin Junior Vivofit. W tej chwili po głębszym namyśle uznałem coś zupełnie odwrotnego – nie warto kupować drogiego smartwatcha dla dzieci?Dlaczego?

 1. bo to sprzęty o bardzo ograniczonych możliwościach, za 300-400zł możesz mieć już jakiś budżetowy model smartfona
 2. bo dziecko szybko “wyrośnie” ze smartwatcha. Zakładam, że mój 5-letni Amadeo za 2 lata będzie negocjował ze mną kupno telefonu 😀
 3. bo okazuje się, że zegarki różnych marek – na przykład Garett, Kruger&Matz czy Vitammy są tak naprawdę tym samym chińskim modelem z “delikatnie” przestrojonym interfejsem i aplikacją. Jak się domyślasz jeden kosztuje 300, drugi 200, a trzeci 89 zł 😉 To dokładnie te same zegarki!
 4. bo nie ma co oczekiwać Bóg wie jakiej jakości tworzyw i “bebechów” od takich małych
 5. bo jakiś sprytny tato-programista może zainstalować na najtańszym zegarku Androida z dostępem do sklepu Google i zrobić z niego bardzo multimedialny gadżet
 6. bo dzieci są ruchliwe i bardzo łatwo o mechaniczne uszkodzenie takiego gadżetu. Zakładam, że ewentualna strata 89 zł zamiast 469 zł będzie bardziej do przełknięcia 😉

Dzień Matki i Dzień Dziecka za pasem!

Mam dla Ciebie też świetną wiadomość. Jeśli dajesz wiarę moim analizom i recenzjom sprzętu, to mamm dla Ciebie dwa specjalne kody rabatowe do wykorzystania na zakupy w sklepie Vitammy.pl oraz Novamed.pl

W sam raz na zbliżające się Dni Matki i Dziecka 😉

Podobne wpisy

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do newslettera

Wszystkie treści przedstawione na arturrakowski.pl mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie autorów. Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.