Artur Rakowski - Po męsku o zdrowiu

Smog i jego wpływ na zdrowie

Październik za pasem – poranki już nie są takie ciepłe i słoneczne. W wielu domach rozpoczął się sezon grzewczy, co niestety widać po unoszącej się chmurze smogu nad naszymi głowami.  Jesień dla mnie to również taki czas, kiedy wychodząc z domu oprócz sprawdzenia pogody odpalam aplikację monitorującą stan powietrza. To również czas kiedy robiąc poranną przebieżkę zakładam maskę antysmogową. Bo smog to nie przelewki! Robię to dla siebie, a w zasadzie dla mojego zdrowia.  Dla mnie to zupełnie normalne jak mycie zębów po każdym posiłku czy ubranie ciepłej czapki w mroźny wieczór.

Zapytasz czy aby nie przesadzam z tym smogiem?

Czy smog przypadkiem nie jest fanaberią ekologów i pożywką dla mediów?

Wreszcie – czy zanieczyszczone powietrze rzeczywiście ma taki wpływ na nasze zdrowie?

Jasne, że ma! Przeczytaj ten wpis i sprawdź co smog robi z Twoim zdrowiem.

Smog vs. oskrzela i płuca

Pierwszymi narządami, którym obrywa się od smogu są oskrzela i płuca. Oddychając zanieczyszczonym powietrzem zwiększasz ryzyko wystąpienia zapalenia płuc i oskrzeli.  Czasem iskrą zapalną tych chorób jest zwykła infekcja, a rozwój choroby potęgowany jest właśnie przez szkodliwe działanie wdychanego powietrza.  Jak to się dzieje? Twój nos budową przypomina filtr, który wyłapuje z powietrza zanieczyszczenia, bakterie, wirusy i alergeny. Za proces ten odpowiada tzw. nabłonek migawkowy, który posiada charakterystyczne rzęski i pokryty jest warstwą śluzu. Jego budowa i wydajność nie jest jednak dostosowana do warunków w jakich przebywasz. W sytuacji dużego zapylenia nabłonek jest obciążony zanieczyszczeniami i podobnie jak zwykły filtr zapycha się powodując stan zapalny i nieżyt nosa. Jakby tego było mało pył zawieszony uszkadza go i część związków chemicznych przedostaje się głębiej – do dolnych części układu oddechowego.

Najbardziej narażone na szkodliwy wpływ smogu są dzieci. Noworodki i niemowlęta mają nierozwinięte błony śluzowe. Nie pełnią więc one swojej funkcji barierowej. Szkodliwy wpływ smogu na zdrowie maluchów zaczyna się jeszcze przed ich narodzinami. Gdy ich mamy spędzały ciąże w zanieczyszczonym środowisku  – istnieje ryzyko, że po urodzeniu będą miały mniejszą pojemność płuc, będą bardziej narażone na choroby układu oddechowego -z astmą i alergia włącznie.

To jednak nie jest najgorszy skutek z możliwych! Narażenie na smog wiąże się z dużym ryzykiem rozwoju raka  i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc – naprawdę paskudnych chorób!

 

Smog i jego wpływ na serce

Pył zawieszony pokonując pierwszą przeszkodę w postaci nabłonka migawkowego może bez przeszkód dotrzeć dalej – do oskrzelików i pęcherzyków płucnych. Niestety niektóre cząstki obecne w zanieczyszczonym powietrzu mają średnicę mniejszą od średnicy pęcherzyków (poniżej 2,5ug) i bez przeszkód przechodzą do krwi! A to już nie przelewki! W 2016r. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu wraz z UM w Katowicach opublikowali naprawdę zatrważające wyniki badań.

Przekroczenie stężenia pyłów PM10 i PM2,5 powyżej 200ug/m3 (takie stężenie pojawia się często w mojej rzekomo czystej Zielonej Górze) wiązało się z:

  • wzrostem śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych
  • częstszym występowaniem zawałów serca, udarów mózgu, arytmii czy zatorowości płucnej
  • większą liczbą hospitalizacji i wizyt w gabinetach lekarza rodzinnego

Smog a płodność

Tu nie ma żartów. Dwutlenek siarki obecny w chmurze smogu uszkadza plemniki i hamuje syntezę testosteronu. W przypadku kobiet nawet krótkotrwały pobyt na zewnątrz w sytuacji dużego zapylenia negatywnie wpływa na przebieg ciąży i rozwój płodu. Narażenie na zanieczyszczone powietrze to również większe ryzyko przedwczesnego porodu oraz mniejsza szansa na powodzenie zabiegów  in vitro. Dzieci, które przebywały w zanieczyszczonym powietrzu mają niższą masę urodzeniową i mniejszy obwód główki.

Smog wywołuje alergię

Zanieczyszczone powietrze cały czas podnosi w stan gotowości układ immunologiczny – pojawia się katar, kichanie, kaszel – a nawet duszność. Co ciekawe objawy te pojawiają się nawet, gdy stężenie alergenów jest na niskim poziomie! Dzieciom z miast smogowych częściej doskwiera alergia i częściej pojawia się u nich atopowe zapalenie skóry.  Problem alergii jest obecnie na tyle istotny, że specjaliści mówią już o nowym typie alergii – alergiach nabytych. Jeszcze 50-60 lat temu choroby alergiczne miały zazwyczaj podłoże genetyczne – obecnie co drugi przypadek zdiagnozowanej alergii może mieć swoje źródło w zanieczyszczonym środowisku.

View this post on Instagram

Pracowałem już wszędzie – w kilku mniejszych i większych sieciówkach💰, "u magistra"👳, w "małej, rodzinnej"👪, w marketowej🏙, w całodobowej🌃, w centrum handlowym☕🍰🍔🍟, "przy przychodni"🏩. Ale zawsze moim marzeniem było pracować w małej osiedlowej aptece! 🌆 I stało się! Wylądowałem na jednym z większych zielonogórskich blokowisk. Czuję się jak u siebie – w końcu wychowałem się w takiej betonowej dżungli 😉 Zapoznałem panią Jadzię z piekarni🍪, Kryśkę ze spożywczaka🍎🍏, proboszcza z parafii⛪ obok, a nawet panią Zosię – kwiaciarkę.🌻 Poznałem też konkurencję – nie przedstawili się 💣 . . . #blok #blokekipa #blokersi #apteka #farmaceuta #aptekarz #blokowisko #mrowisko #cloudy #clouds #sky #viewfromthewindow #zielonagora #unknownstagram #igerspoland #bogowieosiedla #bloki #cityscape #urbanscape #city #miasto #urban #citylife #architecture #building #buildings #polska #poland

A post shared by Artur Rakowski (@mgr.rakowski) on

Smog i rak płuc

Nowotwory w Polsce zbierają prawdziwe żniwo. Mimo coraz lepszej diagnostyki rak płuca nadal pozostaje najczęściej rozpoznawanych nowotworem w Polsce. Co roku notuje się ok. 20 tys. nowych zachorowań. Co trzeci facet z rozpoznanym nowotworem umiera z powodu raka płuc, a od niedawna więcej kobiet umiera z jego powodu niż z powodu raka piersi. Po co przedstawiam te ponure statystyki?  Dla Twojego dobra! Często olewa się temat nowotworów dopóki nie pojawi się gdzieś w najbliższym otoczeniu. Musisz wiedzieć, że smog jest drugim po paleniu papierosów czynnikiem rozwoju tej śmiertelnej choroby!

Smog obniża nastrój

Od niedawna coraz głośniej mówi się, że smog ma wpływ na nasz układ nerwowy. Dzieci narażone na zanieczyszczone powietrze uzyskują gorsze wyniki w testach na inteligencję, mają problem z zapamiętywaniem i koncentracją. Osoby dorastające w dużych aglomeracjach miejskich częściej cierpią na depresję i nerwice. Ich układ nerwowy również szybciej się starzeje.

Wyniki z ostatnich lat wyraźnie wskazują, że istnieje związek między zanieczyszczonym powietrzem a rozwojem demencji i choroby Alzheimera u osób starszych. W jednym z badań przeanalizowano kilkadziesiąt wycinków z tkanki mózgowej osób, które żyły w jednym z największych miast na świecie – stolicy Meksyku. Okazało się, że w ich mózgu zidentyfikowano bardzo dużą zawartość tlenku żelaza (magnetytu) – związku obecnego najczęściej w powietrzu w pobliżu ruchliwych ulic elektrowni.

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Jak widzisz zabójczy wpływ smogu nie kończy się tylko na układzie oddechowym. Zanieczyszczone powietrze rujnuje również inne nasze układy. Najbardziej szkoda naszych maluchów, które przecież nie są jeszcze świadomi zagrożeń otaczającego świata. Na ulicach polskich miast nadal można spotkać  w dni smogowe spacerujące mamy z nowonarodzonymi dziećmi oraz ojców stojących na światłach z dzieckiem w foteliku w samochodzie z opuszczonymi szybami. Dostaję gęsiej skórki!

Każdy z nas ma skłonność do bagatelizowania rzeczy, które nie rzucają się w oczy. Smogu czasem nie widać. Smog jest podstępny! Potrafi pojawić się nagle – nawet w słoneczny i ciepły dzień. Czasami można go wyczuć. Nie olewaj jednak jakości powietrza. Dbaj o swoje zdrowie, a przynajmniej o zdrowie swoich dzieci. To najcenniejszy dar! Sprawdź jak można sprawdzić jakość powietrza w Polsce i wybierz najlepszą aplikację do jej monitorowania.

Trzymaj się

Artur

 

 

Podobne wpisy

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do newslettera

Wszystkie treści przedstawione na arturrakowski.pl mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie autorów. Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.