Artur Rakowski - Po męsku o zdrowiu

Termometr bezdotykowy niedokładny?

Kiedy podjąłem decyzję o pisaniu bloga, jednym z moich priorytetów była jego użyteczność. Postanowiłem, że jednym z filarów będzie rozwiązywanie codziennych problemów związanych ze zdrowiem. Dzisiejszy wpis idealnie wpisuje się w tą ideę. Palącym tematem, którym postanowiłem się zająć jest termometr bezdotykowy, a ściślej jego prawidłowa obsługa podczas pomiaru.

Niemal co tydzień wracają do mnie niezadowoleni rodzice, którzy chcą reklamować termometr bezkontaktowy. Powód?

 • jest niedokładny
 • pokazuje co chwilę różne temperatury
 • w porównaniu z innym termometrem i są rozbieżności

Dzisiaj przekonam Cię, że większość problemów z pomiarem nie leży po stronie termometru. Oto kilka błędów, które być może popełniasz podczas pomiaru.

Termometr bezdotykowy bezdotykowemu nie równy!

Po pierwsze dokonując wyboru termometru w aptece musisz wiedzieć, że producent każdego z nich zaleca pomiar z różnej odległości od powierzchni skóry. Czasem jest to przedział między 2 a 5cm, czasem od 4 – 8 cm. To bardzo ważne! Wielu pacjentów kupując sprzęt w aptece jest przekonana, że pomiar temperatury  będzie przypominał ten, który widzieli w 5. sezonie Greys Anatomy albo na jednym z oddziałów szpitalnych w Polsce. Niestety przy pomocy sprzętu dostępnego w aptekach i sieci nie dokonasz pomiaru z pół metra. Nie ma mowy 😉

Instrukcja obsługi

Sam nie lubię czytać instrukcji obsługi. Denerwują mnie nawet instrukcje z Ikei, które akurat są wyjątkowo przyjazne. Pewnie też tak masz i wzdrygasz się na myśl o takiej nudnej lekturze.

W przypadku instrukcji dołączonej do termometru musisz jednak zrobić wyjątek. Bez tego ani rusz, bo o dziwo jest tam wiele istotnych informacji. Oprócz wspomnianej przeze mnie minimalnej i maksymalnej odległości termometru od czoła przeczytasz tam m.in.

O miejscu pomiaru

Niektóre termometry musisz skierować na czoło, niektóre na skroń, a niektóre wymagają ruchu podczas pomiaru między skronią a górną częścią czoła. To trudne zadanie.  Sam wiesz jak trudno okiełznać malucha i sprawić by nie ruszał się przez chwilę.

O przygotowaniu przed pomiarem

Zazwyczaj skóra dziecka musi być czysta, sucha (bez potu i wody!) i nie może mieć nałożonych tłustych kosmetyków. Dlatego mierzenie temperatury po kąpieli nie jest najlepszym pomysłem. Testowałem swój termometr (jego recenzja wkrótce) na suchej i tłustej skórze mojego syna i wyniki mocno się rozjeżdżały.

Ważne jest również to, by pomiaru dokonywać na odsłoniętej skórze. Jeden, dwa kosmki włosów już utrudniają pomiar i jego wynik może być wypaczony.

O warunkach przechowywania i pomiaru

Przyznam się, że dopóki nie przeczytałem instrukcji termometru, który używam sam nie zdawałem sobie sprawy jak warunki przechowywania wpływają na wynik pomiaru. Przeczytałem tam na przykład, że:

 • należy go przechowywać w suchym miejscu, gdzie wilgotność nie przekracza 85%. A więc łazienka odpada!
 • zmieniając miejsce przechowywania termometru należy odczekać 15-20 minut. Często zabierasz pewnie termometr w podróż, albo wędruje on z Tobą w wózku lub samochodzie!
 • między pomiarami należy odczekać określony czas. W przypadku mojego sprzętu – minutę. A jak to jest w praktyce? Poddenerwowany, że termometr wskazuje złą temperaturę alb chcesz potwierdzić, że maluch ma gorączkę – nerwowo celujesz nim w czoło co 5-10 sekund!
 • w czasie pomiaru należy unikać przeciągu! Ruch powietrza zakłóca pomiar.

Jak dbać o termometr?

Najdelikatniejszą częścią termometru bezkontaktowego jest szkiełko przykrywające soczewkę. Rodzice często przynoszą sprzęt z reklamacją, a okazuje się, że najważniejsza jego część jest brudna, tłusta lub popalcowana. Zdarza się! Jednak w takich przypadkach trzeba szkiełko wyczyścić zgodnie z instruckją producenta. Najczęściej jest to to wacik nasączony alkoholem!

Jeszcze jedna sprawa

Nie mierz temperatury po:

 • płaczu
 • karmieniu
 • kąpieli
 • intensywnej aktywności malucha
 • bezpośrednio po wejściu z dworu

View this post on Instagram

Zbijać czy nie – oto jest pytanie! Rodzice boją się panicznie gorączki. Od razu, nawet przy niewielkim podniesieniu temperatury ciała wkraczają z czopkami, syropami etc. Jest jednak grupa rodziców, którzy spokojnie oczekują na rozwój wypadków posiłkując się domowymi sposobami obniżania gorączki! Co na to specjaliści? Tutaj zdania są podzielone. Część uważa, że zbijanie niewielkiej gorączki szkodzi, zamiast pomagać. Inni wskazują, że u części dzieciaków nawet stosunkowo niewysoka gorączka może wywołać drgawki. Gdzie leży prawda? Jak to zwykle bywa – po środku. Każdy rodzic najlepiej zna swoje pociechy – jeśli u Twojego malucha gorączka szybko przyrasta – podaj leki przeciwgorączkowe, jeśli jednak dziecko czuje się umiarkowanie dobrze – spokojnie kontroluj temperaturę i nie przeszkadzaj organizmowi w walce. . . . . . #healthy #health #motivation #eatclean #cleaneating #lifestyle #diet #strong #instahealth #cardio #active #instagood #photooftheday #healthyfood #healthyeating #healthylifestyle #healthyliving #nutrition #healthylife #farmaceuta #farmacja #apteka ##healthyfood #healthylifestyle #healthyeating #healthychoices #healthyliving #healthylife #eathealthy

A post shared by Artur Rakowski (@mgr.rakowski) on

Nie porównuj pomiarów z innymi termometrami! To bez sensu. Temperatura ciała mierzona pod pachą, skroni lub odbycie może różnić się o nawet o pół stopnia. Spójrz na tabelkę:

Miejsce pomiaruZakres prawidłowych  temperatur
Odbyt36,6 – 38
Usta35,5 – 37,5
Pod pachą34.7 – 37,3
W uchu35,8 – 38
Tętnica skroniowa35,8 -37,8

 

Do tego dochodzi pora pomiaru, wiek, a nawet płeć dziecka. Ale na dziś już za dużo informacji. Napiszę dla Ciebie oddziely wpis na ten temat.

Podsumowując

Na  pierwszy rzut oka w pomiarze termometrem bezkontaktowym nie ma większej filozofii. Celujesz, jeden przycisk i voila! Jak widzisz technologia sprzętu sprawia jednak, że jest on bardzo czuły na zmieniające się otoczenie.

Mam nadzieję, że moja instrukcja obsługi termometru była bardziej strawna od tych dołączonych do opakowań. Będę czuł satysfakcję, gdy podzielisz się nią ze znajomymi. Prawidłowy pomiar temperatury ciała dziecka jest bardzo ważny.

Podając lekarzowi zniekształcone wyniki, możesz wpływać na jego diagnozę. Życzę Ci na koniec, żebyś jak najrzadziej używał termometru, a Twój maluch cieszył się dobrym zdrowiem. Zastanawiasz się jak tego dokonać? Przeczytaj mój wpis o najtańszym sposobie zapobieganie chorobom

Trzymaj się

Artur

P.S Zastanawiasz się jaki termometr bezdotykowy wybrać? Zobacz ten, którego używam w domu. Przejrzyj również inne testy sprzętów dla dzieci, bo…warto!

 

Podobne wpisy

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do newslettera

Wszystkie treści przedstawione na arturrakowski.pl mają jedynie wartość informacyjną, edukacyjną i przedstawiają osobiste opinie autorów. Pod żadnym pozorem nie mogą zastąpić indywidualnej porady farmaceutycznej, lekarskiej, położniczej, psychologicznej, ani żadnej innej. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.