Dlaczego akurat trądzik? Tuż przed startem bloga pytałem, jakie tematy Was interesują. Nie ukrywam – daliście mi sporo materiału do przerobienia. Szczególnie w kontekście zdrowia faceta padały różne propozycje tematów – od starań o dziecko, przez badania profilaktyczne, po odżywki dla sportowców.
Czasem pisaliście w imieniu swoich partnerów, ale często sami Panowie zgłaszali swoje typy na dobry temat wpisów. I pojawiło się parę komentarzy, które nie ukrywam z jednej strony mnie zaskoczyły, a z drugiej dały wiele do myślenia:
Gosia napisała:
Hejka Artur, podrzucam kilka pomysłów na Twojego bloga. Może kiedyś będziesz się nudził i znajdziesz czas napisać: o nadmiernym poceniu się (analiza blokerów), łysieniu, pielęgnacja twarzy z naciskiem na cerę tłustą u faceta (czego szukać w składzie kremów, żeli do twarzy?)
Paweł z kolei:
Cześć Artur, zrób może przegląd kosmetyków i leków dla mężczyzn do cery trądzikowej. Używałem wiele rzeczy – od zwykłych kremów z drogerii aż po maści z apteki z kwasem azelainowym – więc wiem jakie to trudne samemu dobrać odpowiedni produkt. Powodzenia!
Iza natomiast:
Hmm ? a może o kosmetykach dla mężczyzn? Pielęgnacji ich skóry? Ale chodzi mi o te dobre składy 😉 jest dużo blogów takich dla kobiet, a dla mężczyzn b mało, a wiem że niektórzy się tym interesują ale nie chce im się drążyć tematu, jak to faceci – napiszcie mi kilka kosmetyków jakie warto używać i już 😉
mój mąż używa kosmetyków z dobrym składem i chętnie by pewnie coś o tym poczytał, ale nie ma siły i ochoty wyłuskiwać czegoś z blogów dla pań 😉 krótko, prosto i na temat 😉 p.s. Życzę powodzenia w prowadzeniu bloga!!!
Łukasz:
To ja z innej beczki. Kosmetyki dla mężczyzn i ich skład. Nie mówię o pudrze tylko np żele do mycia czy zwykłe kremy.
No i mnie olśniło.
Przyznam się, że do pewnego czasu sam nie przykładałem do pielęgnacji żadnej wagi. Używałem to co wpadło mi w rękę w drogerii, co przyniósł przedstawiciel do apteki do wypróbowania lub podsunęła mi żona. No i byłem fanem ulubionej przez facetów formy kosmetyków 3w1 – do mycia twarzy, ciała i włosów. W aptece płci pięknej polecałem oczywiście produkty ” bez SLS, parabenów, z 98% naturalnych składników, o przyjemnej konsystencji – idealnej pod makijaż”. Wracałem do domu, a tam Dużo, tanio i dobrze! No bo czego wymagać od kosmetyków dla faceta?
Kiedy dermokonsultantka, która pracowała ze mną w aptece zapytała mnie – jaki mam rodzaj cery – wyglądałem mniej więcej jak Adi z kultowego “Job, Czyli ostatnia szara komórka”
Od tamtych wydarzeń minęło sporo czasu i dzisiaj już wiem, że moja skóra nie jest na pewno normal 😉
Jest miejscami sucha, w większości tłusta, a gdzie nie gdzie trądzikowa. Jednym słowem – problematyczna!
W zasadzie o czym będzie dzisiejszy wpis? A no o męskim trądziku!
Zanim przejdę do meritum, chciałbym Cię o czymś poinformować. Otóż ten artykuł powstał przy współpracy z polskim producentem leków Zakładami Farmaceutycznymi UNIA*, który produkuje krem przeciwtrądzikowy Acne – Derm. Chcę, żebyś wiedział o tym fakcie.
Jednocześnie zapewniam Cię, że nikt nie ingerował w treść mojego wpisu, a ja starałem się przedstawić problem trądziku u mężczyzn maksymalnie obiektywnie. Wszak Twoje zaufanie jest dla mnie najważniejsze.
*całą listę ich produktów znajdziesz pod tym linkiem
Czytaj również: Jakich kosmetyków używać przy przeziębieniu?
Nie wiem czy jest taka jednostka chorobowa – trzeba zapytać jakiegoś dermatologa. Jednak z własnego doświadczenia wiem, że z trądzikiem boryka się sporo mężczyzn. I to nawet kilkanaście lat po tym, gdy dwa pryszcze na krzyż były dobrym powodem do tego, by nie pójść do szkoły.
Bo trądzik nie jest wyłącznie domeną dojrzewania. Szacuje się, że z trądzikiem walczy 8% populacji w przedziale 35-45 lat. Ba! U co piątego noworodka może wystąpić trądzik i utrzymywać się nawet do 3. roku życia. Sam obserwuję jednak, że wielu facetów ma problem z tłustą cerą i wiem, że po części są sobie sami winni. Faktem jest, że podobnie jak cera kobiet, skóra faceta jest inna i wymaga trochę innej pielęgnacji.
Jak widzisz facet jest niejako skazany na cerę tłustą i trądzikową. Nie oznacza to, że u każdego ten trądzik wystąpi.
Czytaj również: Olejek na przeziębienie Azeta
Mechanizm trądziku jest nieskomplikowany.
1. Z różnych powodów gruczoły zaczynają produkować nadmierną ilość łoju.
2. Przy ujściu gruczołów łojowych komórki zaczynają zbyt intensywnie się złuszczać i razem z nadprogramowym łojem zatykają światło gruczołu.
3. W środku zatkanego gruczołu zaczynają namnażać się bakterie Propionibacterium acnes – nic dziwnego! W zamkniętych ujściach gruczołów jest ciepło i nie brakuje żarełka 😉
4. Z czasem rozwija się stan zapalny.
Dobra Artur – dzięki za wytłumaczenie mechanizmu, ale powiedz mi jak walczyć z tymi pryszczami.
Jeśli mierzysz się z trądzikiem to powinieneś zacząć od właściwej pielęgnacji. Bez tego nie da rady!
Na początku oceń stan swojej skóry i odpowiedz sobie na pytanie jaką postać ma Twój trądzik – łagodną, umiarkowaną czy ciężką. Najlepiej gdybyś poprosił o pomoc kogoś kto szczerze i krytycznie oceni wygląd Twojej skóry – żonę lub przyjaciela. Możesz ( i powinieneś) również skorzystać z konsultacji dermatologa. On na chłodno oceni zmiany i od razu zaproponuje metody pielęgnacji lub leczenia.
Możesz zajrzeć również na grupę Pan Tabletka dla Rodziców. Tam opublikowałem ankietę, w której ludzie wręcz zasypano mnie różnymi metodami pielęgnacji skóry trądzikowej. Jeśli szukasz konkretnych nazw dermokosmetyków i domowych sposobów radzenia sobie z męskim trądzikiem – zajrzyj właśnie tam. Ankieta znajduje się na samym dole modułów.
Źle postawione pytanie. Swoją skórę powinieneś pielęgnować zawsze. Miałem jednak na myśli to – w którym momencie wdrożyć leczenie, a kiedy poprzestać na codziennej pielęgnacji. Do wizyty u dermatologa powinny Cię skłonić:
Ten ostatni punkt jest ważny. Wokół pielęgnacji faceta urosło sporo mitów. Większość jest przekonana, że typowy mężczyzna ma w nosie swój wygląd i wołami go trzeba ciągnąć do dermatologa lub używania jakichkolwiek kosmetyków. Jednak prawda jest taka, że jest też spora grupa facetów, która ukrywa swój problem, robi dobrą minę do złej gry, a w głębi duszy głupie pryszcze zniekształcają im obraz samego siebie. Nie każdy z nas nosi w swoim wnętrzu komiksowego Hulka!
Pierwszą i najważniejszą zasadą pielęgnacją trądziku jest to, by za wszelką cenę nie dopuścić do przesuszenia skóry. Dlatego tak ważne jest, byś ocenił stopień nasilenia zmian i dobrał odpowiednie kosmetyki. Niektóre z nich przeznaczone do pielęgnacji uporczywego trądziku, więc mogą działać zbyt mocno na umiarkowane lub łagodne zmiany.
Ważną sprawą jest wykonywanie od czasu do czasu peelingów – najlepiej takich enzymatycznych, które delikatnie złuszczają zrogowaciały naskórek i usuwają nadmiar sebum.
Do mycia twarzy używaj łagodnych kosmetyków – bez silnych detergentów. One też mogą podrażniać i przesuszać skórę. Unikaj alkoholu w składzie. Do przemywania twarzy używaj płynów micelarnych.
Pamiętaj o kremie nawilżającym – najlepiej o lekkiej konsystencji, który będzie zapobiegał przesuszeniu.
BARDZO WAŻNA SPRAWA!
Pod żadnym pozorem nie wyciskaj zaskórników!
Wyciskając pryszcze paradoksalnie jeszcze bardziej zwiększasz produkcję łoju.
Poza tym u niektórych wyciskanie grudek i krostek może stać się nawykiem, a nawet obsesją.
Prowadzi to najczęściej do blizn, samouszkodzeń skóry i tzw. TRĄDZIKU Z WDRAPANIA.
Czytaj również: Najlepsze pasty dla dzieci
Myślę, że kobiety bardziej zwracają uwagę na swój wygląd, ale w głębi duszy każdy facet chce dobrze wyglądać i podobać się innym. Dlatego kiedy zauważysz, że twój trądzik przestaje być akceptowalny przez Ciebie – nie zwlekaj zacznij go leczyć. Nieleczony uporczywy trądzik to masa kłopotów w przyszłości – mogą pojawić się blizny i przebarwienia. Zobaczmy najpierw, co możemy poradzić na początek wykorzystując leki bez recepty.
Pamiętaj, by przed stosowaniem leku zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Podejdź do tego poważnie – informacje, które tu zamieszczam są moją prywatną opinią i zawierają niepełną informację o leku. Dlatego ten wpis nie powinien zastępować wizyty u lekarza lub farmaceuty 😉
To tyle jeśli chodzi o formalności – rzućmy okiem na:
Maści z kwasem azelainowym – przeznaczone są do leczenia lub pielęgnacji trądziku i przebarwień skóry. Kwas azelainowy działa przeciwbakteryjnie – zwalcza bakterie Propionibacterium acnes, które często namnażają się wokół zmian trądzikowych.
Kwas zmniejsza również powstawanie zaskórników – hamuje proces rogowacenia naskórka i wpływa na powstawanie keratyny. A w jaki sposób kwas azelainowy działa wybielająco? Hamuje czynność melanocytów – komórek odpowiedzialnych za produkcję barwnika melaniny.
Maść/pasta cynkowa – to popularne produkty, bo są bardzo tanie. Ich mankamentem jest to, że zostawiają białe ślady na skórze i mogą brudzić ubranie. A co z ich skutecznością? Bez szału. Niektórzy stosują je punktowo na małe zmiany. Część z kolei narzeka, że stosowana na większa powierzchnię może przesuszać za bardzo skórę.
Maści /żele/kremy “nieleki” – w tej grupie znajdziemy produkty zarejestrowane albo jako wyroby medyczne, albo jako zwykłe kosmetyki. Mają różne składy, ale zazwyczaj ich stężenia są subterapeutyczne – czyli nie wykazujące mierzalnego efektu farmakologicznego. Czyli przekładając na prosty język – wspomagają leczenie, ale bez fajerwerków. Bo w kosmetykach nie może być substancji silnie działających, a jeśli się tam znajdą to w bardzo małych stężeniach. W tej grupie są różne “kwiatki” – na przykład taki produkt.
https://www.instagram.com/p/BaUDeEUFfIN/
Maści z nadtlenkiem benzoilu – popularne maści. Mogą pomagać szczególnie w łagodnej postaci trądziku. Łączony jest raczej z lekami na receptę (np. retinoidami). Nadtlenek benzoilu ma sporo ograniczeń – odbarwia tkaniny i włosy. Musisz uważać, by maść nie dostała się do oczu, WARG i jamy ustnej. W lecie (ale i w zimie) należy unikać kontaktu ze słońcem.
UWAGA! W ostatnim czasie jest spory problem z maściami z nadtlenkiem benzoilu w aptekach. Z niewiadomych przyczyn brakuje ich w hurtowniach. Zapytaj zaprzyjaźnionego farmaceutę o maści przeciwtrądzikowe o innym składzie – patrz wyżej.
Kiedy zdecydujesz się na wizytę u dermatologa (do czego Cię gorąco namawiam) najprawdopodobniej będziesz leczył zmiany terapią łączoną za pomocą
A w zasadzie czego nie jeść.
Tutaj zasada jest prosta – unikaj produktów o wysokim indeksie glikemicznym
oraz
Na szczęście planując dietę przy trądziku nie musisz wyłącznie eliminować szkodliwych produktów, ale możesz również włączyć kilka produktów korzstnych przy zmianach trądzikowych:
Dzięki, że przebrnąłeś przez ten obszerny wpis.
Jeśli borykasz się z problemem trądziku lub znalazłeś cudowny sposób na jego okiełznanie – wpadnij do mojej grupy Po Męsku o Zdrowiu i podziel się swoją relacją.
Możesz to również zrobić tu pod wpisem. A jeśli interesują Cię tematy związane z ojcostwem przejrzyj tą kategorię.
Pozdrawiam Cię
Artur